Ιστορική πρόκριση του Φέντερερ στον τελικό αγώνα του Γουίμπλεντον

0
45

Γράφει ιστορία ο Ρότζερ Φέντερερ, Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη, με την πρόκριση του στον τελικό αγώνα απλού ανδρών του Γουίμπλεντον για 11η φορά στην έως τώρα λαμπρή σταδιοδρομία του, επεκτείνοντας το συγκεκριμένο δικό του κορυφαίο ιστορικό επίτευγμα.

Ο Ελβετός άσος νίκησε στο δεύτερο ημιτελικό αγώνα της περίφημης βρετανικής διοργάνωσης τον Τσέχο Τόμας Μπέρντιχ (Νο 15) με 3-0 σετ (7-6 (4), 7-6(4), 6-4), όμως η επικράτηση του ήταν πιο δύσκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Ο Μπέρντιχ προέβαλε σθεναρή αντίσταση και στα τρία σετ οδηγώντας τα δύο πρώτα στο «tie-break», αλλά στο τέλος υπέκυψε στην ανωτερότητα του «μαέστρου». Με επιθετικό παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο «βασιλιάς» Ρότζερ λύγισε τον αντίπαλο του, κερδίζοντας τους κρίσιμους πόντους της αναμέτρησης.

Στο μεθαυριανό τελικό αγώνα, ο Φέντερερ που δεν έχει χάσει σετ έως τώρα στη διοργάνωση, θα αντιμετωπίσει τον Κροάτη Μάριν Τσίλιτς (Νο 6) που επικράτησε με ανατροπή, στον πρώτο ημιτελικό αγώνα της διοργάνωσης, του Αμερικανού Σαμ Κουέρι (Νο 28) με 3-1 σετ (6-7(6), 6-4, 7-6(3), 7-5). Ο Ελβετός αστέρας θα έχει μια τεράστια ευκαιρία να επιτύχει ένα ιστορικό επίτευγμα, καθώς αν κατακτήσει το φετινό τίτλο του Γούμπλεντον, θα γίνει ο πρώτος άνδρας αντισφαιριστής με οκτώ κατακτήσεις του θεσμού, ενώ θα γίνει και ο γηραιότερος πρωταθλητής στη διοργάνωση από καταβολής «Open» (1968)!

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΠΕ – ΜΠΕ