Νίκησε τη Μπασκόνια ο Παναθηναϊκός στέλνοντας μήνυμα στην Ευρωλίγκα

0
69

Με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει τις 11 από τις 21 ασίστ των «πρασίνων» και τους Γκιστ, Γκάμπριελ, Παππά και Σίνγκλετον να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, 80-76, απέναντι στην Μπασκόνια, για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους, είχαν τον έλεγχο στη 2η και στην 3η περίοδο, αλλά στην 4η επέτρεψαν στους Βάσκους να επιστρέψουν από το -14 (67-53 στο 30ο λεπτό) μειώνοντας απειλητικά στο (-4), ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Το κλέψιμο του Παππά υπήρξε καθοριστικό για την 14η νίκη του Παναθηναϊκού.

Καθοριστικός ο Κένι Γκάμπριελ του πρώτου ημιχρόνου (15π.), 4/7τρ.), σταθερή αξία ο Τζέιμς Γκιστ (15π.) στην «οικοδόμηση» διαφοράς ασφαλείας στην τρίτη περίοδο, ενώ κομβική στην εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν και η άμυνα του «τριφυλλιού» στο τρίτο δεκάλεπτο της «πράσινης» κυριαρχίας. Πολύτιμες λύσεις έδωσαν και οι Νίκος Παππάς (12π.) και Κρις Σίνγκλετον (10π.).

Από την Μπασκόνια, που πάλεψε για την ανατροπή από τα 6.75 στον… επίλογο του αγώνα, ξεχώρισαν οι… διψήφιοι Σενγκέλια (15π.), Μπομπουά (15π.), Τζάνινγκ (12π.) και Βόιτμαν (11π.).

Παράλληλα φίλαθλοι αλλά και παίχτες έστειλαν το δικό τους μήνυμα στην διοργανώτρια αρχή εκφράζοντας έτσι την αντίθεση τους με τις αποφάσεις ενώ δήλωσαν και τη στήριξη τους στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο.

Με το άκουσμα του… ύμνου της Euroleague, πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με την Μπασκόνια, το ΟΑΚΑ σηκώθηκε στο… πόδι με τους φιλάθλους να γιουχάρουν αρχικά τους τρεις διαιτητές και στη συνέχεια να τα… βάζουν με τον Τζόρντι Μπερτομέου, εναντίον του οποίου… εξαπέλυσαν υβριστικά συνθήματα. Την ίδια στιγμή, οι παίκτες του Παναθηναϊκού αρνήθηκαν να μπουν στο παρκέ και να κάτσουν ως είθισται δίπλα στους παίκτες της Μπασκόνια και τους διαιτητές.

Αμέσως μετά το… στόλισμα του «ισχυρού άνδρα» της Euroleague, οι οπαδοί του «τριφυλλιού» αποθέωσαν τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο, δίνοντας έτσι μία… πρόγευση από το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος που είναι προ των πυλών.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53, 80-76

Διαιτητές: Λοτερμόσερ (Γερμανία), Ράντοβιτς (Κροατία), Μπάλακ (Ισραήλ)

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (9 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 12 (2), Ντένμον (0/4 σουτ), Γκιστ 15 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 4, Γκάμπριελ 15 (4/7 τρίποντα), Καλάθης 7 (2/8 σουτ, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (1).

Μπασκόνια (Πέδρο Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 8 (2), Τίμα 6, Βόιτμαν 11 (8 ριμπάουντ), Μαλμάνις, Χουέρτας (0/3 σουτ), Μπομπουά 15 (3), Τζάνινγκ 12 (4/5 τρίποντα), Νιόπ 2, Γκρέιντζερ (0/6 σουτ), Πουαριέ 2, Σενγκέλια 15, Γκαρίνο 5 (1).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi