ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
«Ηλίας, ο πρώτος γάτος χορευτής της γατοϊστορίας» για δεύτερη χρονιά στο Θέατρο Άβατον
![1021x576pixel 1 1 1024x577](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2023/11/1021x576pixel-1-1-1024x577.jpg)
Η ιστορία μας μιλά για έναν μικρό γάτο
που είχε όνειρα πολλά και δεν το ‘βαλε κάτω.
Πίσω έχει η γάτα την ουρά! Κι αν θέλετε να δείτε
πώς όλα αυτά συνέβησαν, σας λέω, προσδεθείτε!
Μετά τον πρώτο άκρως επιτυχημένο κύκλο παραστάσεων, ο γάτος Ηλίας και η παρέα του συνεχίζουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το μαγικό ταξίδι τους στη γατοσυνοικία του Θεάτρου Άβατον και περιμένουν όλα τα παιδιά από 2 έως και 7 ετών να γίνουν συνοδοιπόροι τους. Ο Στέφανος Παπατρέχας γράφει και συν-σκηνοθετεί με την Νάντια Δαλκυριάδου το έργο «ΗΛΙΑΣ, ο πρώτος γάτος χορευτής της γατοϊστορίας» που μέσα από τη μουσική, το τραγούδι, το χορό και το παιχνίδι μάς φωτίζει το μονοπάτι προς το θάρρος, τη δύναμη, την αποδοχή, την προσφορά, αλλά και τη διαφορετικότητα και την εκτίμηση.
Λίγα λόγια για την ιστορία
Ο γάτος ο Ηλίας δεν καταφέρνει να μπει στην παρέα του Τζα και του Τζίκι γιατί περπατάει παράξενα. Με τη βοήθεια της γλυκιάς γάτας Αλίκης, όμως, παίρνει θάρρος και βρίσκει αυτό που τον κάνει ξεχωριστό. Και επειδή «πίσω έχει η γάτα την ουρά» ο Ηλίας με το περίεργο περπάτημα… σώζει τελικά όλη τη γατοσυνοικία!
«Αν θέλετε να μάθετε πού κρύβεται το θάρρος
και πώς σε κάνει δυνατό αυτό που ήταν βάρος,
η ιστορία ξεκινά. Αρχίζει η μαγεία.
Καλωσορίσατε λοιπόν στη γατοσυνοικία»
Μια τρυφερή ιστορία για τη διαφορετικότητα, τη συμπερίληψη, το θάρρος και την αποδοχή που ήδη πέρσι κέρδισε την αγάπη των μικρών παιδιών (αλλά και των μεγάλων).
![«Ηλίας, ο πρώτος γάτος χορευτής της γατοϊστορίας» για δεύτερη χρονιά στο Θέατρο Άβατον](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2023/11/1021x576pixel-1-1-1024x577.jpg)
Λίγα λόγια για τους δημιουργούς
O Στέφανος Παπατρέχας είναι απόφοιτος του Τμήματος Ψυχολογίας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και αριστούχος απόφοιτος της ανώτερης δραματικής σχολής Νέο Ελληνικό Θέατρο του Γιώργου Αρμένη. Έπαιξε σε παραστάσεις των Εθνικού Θέατρου, Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου κ.ά. με σκηνοθέτες τους: Κ. Ασπιώτη, Ν. Δαλκυριάδου, Δ. Μαυρίκιο, Ν. Χανιωτάκη,Λ. Βαρτάνη, Γ. Πιερρουτσάκου, Α. Πινακουλάκη, Έ. Φεζολλάρι, Ηλ. Ελληνικιώτη, Ν. Αρβανίτη, Φ. Μπαξεβάνη, Κ. Γάκη, Γ. Χατζάκη κ.ά. Έγραψε και συν–σκηνοθέτησε τα έργα: «Ονόριο, τα ανομήματα ενός εγκληματία» (Υποψήφιος για «Δραματουργία Ελληνικού Έργου» – Βραβεία Κάρολος Κουν), «Πασού», «Φροσύνη», «Το ξέφωτο» και συν–σκηνοθέτησε τα θεατρικά αναλόγια στο Εθνικό Θέατρο: «Αστερίων», «Χαμένα κορίτσια ή Μέρζεμπουργκ» & «Το υπόμνημα».
Συμμετείχε στις σειρές «Η κόμισσα της φάμπρικας», σε σκηνοθεσία Νικορέστη Χανιωτάκη, «Ζακέτα να πάρεις», σε σκηνοθεσία Αντώνη Αγγελόπουλου, «Κόκκινο Ποτάμι», σε σκηνοθεσία Μανούσου Μανουσάκη και «Η ζωή εν τάφω», σε σκηνοθεσία Τάσου Ψαρρά.
Η Νάντια Δαλκυριάδου αποφοίτησε από τη Δραματική Σχολή του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος και από τη Φιλοσοφική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου. Ως το 2015 έζησε και εργάστηκε ως ηθοποιός στην Θεσσαλονίκη και συνεργάστηκε με το ΚΘΒΕ, με ΔΗΠΕΘΕ και πολλές από τις ομάδες της πόλης. Από το 2015 ζει στην Αθήνα. Έχει συνεργαστεί με τους Π. Μιχαηλίδη, Κ. Παπακωνσταντίνου, Δ. Μακαλιά, Κ. Ρουγγέρη, Ι. Μιχαηλίδη, Στ. Μιχαηλίδου, Γλ. Καλαϊτζή. Είναι ιδρυτικό μέλος, συν-σκηνοθέτης και ηθοποιός της ομάδας ΑNUMATI ,η οποία ανέβασε για 5 χρόνια τη βρεφική παράσταση «Θα βγω απ το αυγό». Σκηνοθέτησε την παιδική παράσταση «Ο Λευτέρης, ένα περιστέρι δίχως ταίρι» και έκανε διασκευή και σκηνοθεσία της παράστασης «Οι γειτονιές του Κόσμου» του Γιάννη Ρίτσου. Σκηνοθέτησε τις τελετές λήξης σχολικού έτους του δημοτικού στα Εκπαιδευτήρια Δούκα. Συμμετείχε στις σειρές της ΕΡΤ «Ο θησαυρός της Αγγελίνας», «Η ζωή εν τάφω», σε σκηνοθεσία Τάσου Ψαρρά και «Κόκκινο Ποτάμι», σε σκηνοθεσία Μανούσου Μανουσάκη.
Ταυτότητα παράστασης
«ΗΛΙΑΣ, ο πρώτος γάτος χορευτής της γατοϊστορίας»
Κείμενο: Στέφανος Παπατρέχας
Σύλληψη l Σκηνοθεσία: Νάντια Δαλκυριάδου – Στέφανος Παπατρέχας
Σκηνικά l Κοστούμια: Έλλη Εμπεδοκλή
Μουσική: Σίσσυ Βλαχογιάννη
Χορογραφίες: Μαρίνα Μαυρογένη
Σχεδιασμός φωτισμών: Γιώργος Ψυχράμης
Φωτογραφίες l Γραφιστικά l Trailer: Αγάπη Καλογιάννη
Σχεδιασμός αφίσας: Στέφανος Μιχαηλίδης
Επικοινωνία παράστασης: Βάσω Σωτηρίου
Παραγωγή: ΚΑΡΑΚ ΑΜΚΕ – ONORIO ΑΜΚΕ
Παίζουν: Λάζαρος Βαρτάνης, Ισιδώρα Δωροπούλου, Αλέξανδρος Καναβός, Άρης Μπαταγιάννης
Πληροφορίες Παραστάσεων
Πού: Θέατρο Άβατον, Ευπατριδών 3, Κεραμεικός – Μετρό Κεραμεικός
Πότε: Από το Σάββατο 14 Οκτωβρίου και κάθε Σάββατο στις 18:00 και κάθε Κυριακή στις 15:30
Καθημερινές για σχολεία
Εισιτήρια: € 9 (κανονικό), € 7 (ανέργων/πολυτέκνων/ΑμεΑ)
Προπώληση: more.com
Τηλέφωνα κρατήσεων: 210 3412689, 6942703702
Τηλέφωνα επικοινωνίας: 6944189698, 6942554383
Διάρκεια: 60’
Για παιδιά από 2 έως και 7 ετών
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος
![astratv](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2023/11/mainlogo.png)
![BANNER ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ver1 01](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2024/07/BANNER_ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ-ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ-ΕΚΘΕΣΗ_ver1-01.jpg)
-
ΕΛΛΑΔΑ7 ώρες ago
Ασύλληπτη τραγωδία στην άσφαλτο – Ξεκληρίστηκαν δύο οικογένειες στο σοκαριστικό τροχαίο με την νταλίκα
-
ΕΛΛΑΔΑ14 ώρες ago
Δικαστική Αστυνομία: Ορκίστηκαν στην Κομοτηνή 426 αρχιφύλακες και φρουροί
-
ΕΛΛΑΔΑ10 ώρες ago
Ζάκυνθος: Άγρια συμπλοκή τουριστών στον Λαγανά – Συνελήφθη 19χρονος Σέρβος για ξυλοδαρμό Άγγλου
-
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ22 ώρες ago
ΣΦΕΕ: Μόνο 1 στα 5 νέα φάρμακα φτάνει στην Ελλάδα
-
ΕΛΛΑΔΑ13 ώρες ago
Δυστύχημα στην εθνική οδό Πύργου – Κυπαρισσίας: Νταλίκα καταπλάκωσε οχήματα, 4 νεκροί και 2 τραυματίες
-
VIDEO19 ώρες ago
ΣΤΗ ΜΕΘ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 3ΧΡΟΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΟΥ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕ ΜΕ ΠΝΙΓΜΟ
-
ΕΛΛΑΔΑ12 ώρες ago
Πτώση ατόμου στις γραμμές του ΗΣΑΠ – Ακινητοποίηση συρμών προς Πειραιά
-
ΕΛΛΑΔΑ5 ώρες ago
Τροχαίο στη Μεσσηνία: Χαροπαλεύει ο 19χρονος που έχασε πατέρα και αδερφή – Συνελήφθη ο οδηγός της νταλίκας