Connect with us

ΕΛΛΑΔΑ

Ξεκινά η τηλεκπαίδευση για δημοτικά και νηπιαγωγεία – Συνεχίζεται η Εκπαιδευτική Τηλεόραση από την ΕΡΤ2

Published

on

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Πρεμιέρα κάνει το μεσημέρι η τηλεκπαίδευση, για τους μαθητές δημοτικών και νηπιαγωγείων. Η συμμετοχή στο ψηφιακό μάθημα είναι υποχρεωτική και η κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30 λεπτά. Επίσης, κάθε πρωί από τις 9 έως τις 12 το μεσημέρι συνεχίζονται τα μαθήματα στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση μέσω της συχνότητας της ΕΡΤ-2. Τη Δευτέρα, κατά την πρεμιέρα των μαθημάτων, παρακολούθησε τα μαθήματα ένας στους δύο μαθητές που έβλεπαν τηλεόραση.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Τα εξ αποστάσεως μαθήματα θα ξεκινούν για τα παιδιά του δημοτικού στις 14:10 και θα ολοκληρώνονται στις 17:20, ενώ για τα παιδιά του νηπιαγωγείου τα μαθήματα θα αρχίζουν στις 14:10 και θα τελειώνουν στις 16:20.

Το σημερινό πρόγραμμα της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

Η ειδική τηλεοπτική ζώνη εξ αποστάσεως μαθημάτων «Μαθαίνουμε στο σπίτι», που δημιουργήθηκε στη δημόσια τηλεόραση και απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, επέστρεψε στην ΕΡΤ. Από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις 12:00, η εκπαιδευτική τηλεόραση του υπουργείου Παιδείας, προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής, μεταδίδεται από την ΕΡΤ2. Παράλληλα, τα μαθήματα θα είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι».

ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2020

09:00 Γλώσσα Α’-B’: Παραγωγή προφορικού λόγου (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)
09:19 Φυσική Αγωγή Α’ – Β’: Παιχνίδια με τα παιχνίδια μου (Εκπαιδευτικοί: Νάντια Καψουροπούλου – Χρύσα Νάκη)
09:41 Διαθεματικό Β’: Μαθαίνω την ώρα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
10:04 Γλώσσα Γ’: Παρόν-Παρελθόν (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
10:30 Θεατρική αγωγή Γ’-Δ΄: Θέατρο Σκιών-Καραγκιόζης (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου)
10:58 Γλώσσα Δ’: Εγκλίσεις των ρημάτων (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
11:20 Γλώσσα Ε’-ΣΤ΄: Οι βαθμοί του επιθέτου (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστουλά)
11:41 ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Εισαγωγή στον προγραμματισμό (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2020

09:00 Μαθηματικά Α’-Β’: Γεωμετρικά σχήματα και γεωμετρικά στερεά (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
09:20 Θεατρική αγωγή Α’-Β’: Δημιουργία κινουμένων σχεδίων (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου)
09:39 Γλώσσα Β’-Γ’: Πτώσεις (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
09:57 Μαθηματικά Γ’: Πώς λύνω προβλήματα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
10:23 Διαθεματικό Γ’-Δ’: Η ελιά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
10:47 Θεατρική Αγωγή Δ’: Θέατρο-Αποστολές (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου)
11:11 Γλώσσα Δ’-ΣΤ’: Κατανόηση κειμένου-Στρατηγικές περίληψης (Εκπαιδευτικός: Ηλίας Βασιλείου)
11:34 Μαθηματικά Ε’-ΣΤ΄: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 1ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)

Μοιράσου το άρθρο:

Περισσότερα Εδω

Facebook

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Μπείτε στην ομάδα μας στο Discord και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις


Μπείτε στην ομάδα μας στο Telegram και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Advertisement
Advertisement

Εγγραφείτε στο Ενημερωτικό Δελτίο μας

Διατηρούμε τα δεδομένα σας ιδιωτικά και μοιράζεστε τα δεδομένα σας μόνο με τρίτα μέρη που καθιστούν δυνατή αυτή την υπηρεσία. Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου μας.

Δημοφιλή