Οι προτάσεις της ΚΟΕ για την επανέναρξη των ομαδικών προπονήσεων

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Τις προτάσεις της για την επανεκκίνηση των ομαδικών προπονήσεων στα αθλήματα της υδατοσφαίρισης και της καλλιτεχνικής κολύμβησης απέστειλε η ΚΟΕ στον γενικό γραμματέα Αθλητισμού, Γιώργο Μαυρωτά. Σε ό,τι αφορά το πόλο, η ομοσπονδία προτείνει να επιτραπούν οι συνασκήσεις αθλητών με χρήση μπάλας, τα σουτ προς τον τερματοφύλακα, καθώς και ασκήσεις τακτικής, όχι όμως η πραγματοποίηση «οικογενειακών διπλών». Η ΚΟΕ προτείνει επίσης να επιτραπεί για τις αθλήτριες της καλλιτεχνικής κολύμβησης η εκτέλεση ασκήσεων ή τεχνικής σε εξειδίκευση, δεξιότητα και οι χορογραφίες σε ομαδικό επίπεδο.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Παράλληλα, με αφορμή και την απόφαση του Υπουργείου Παιδείας για άνοιγμα των Δημοτικών Σχολείων, η κολυμβητική ομοσπονδία ζητά από την Πολιτεία να ανάψει το «πράσινο φως» για να επανέλθουν στις προπονήσεις τα παιδιά των προαγωνιστικών κατηγοριών (ηλικίες 9-12 ετών), επισημαίνοντας τον κίνδυνο, αν τα παιδιά αυτά παραμείνουν ανενεργά ως τον Σεπτέμβριο, να χαθεί το 50-60% αυτών.

Τέλος, ενόψει του επόμενου σταδίου χαλάρωσης των περιοριστικών μέτρων, η ΚΟΕ αιτείται να αυξηθεί ο μέγιστος αριθμός αθλητών/τριών που μπορούν να προπονούνται σε κάθε διαδρομή κολυμβητηρίου.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

“Χρυσή τορπίλη” ο Χρήστου στα 50μ. ύπτιο (video)

By

Whats App

Viber

Ο 25χρονος κολυμβητής έκανε εκπληκτική κούρσα στο αγώνισμά του, τερμάτισε στην πρώτη θέση και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης.

Ο Απόστολος Χρήστου κινήθηκε σαν… τορπίλη στην πισίνα της Ρώμης και τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 24.36, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης.

Δείτε την εκπληκτική κούρσα του:

Google News

Continue Reading

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Παπακωνσταντίνου: «Ήμουν σίγουρος για το μετάλλιο από τα ημιτελικά» (audio)

By

Whats App

Για το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας στο Μόναχο, μίλησε στην ΕΡΑΣΠΟΡ ο 23χρονος κωπηλάτης που αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο σκιφ ελαφρών βαρών.

Viber

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου αναφέρθηκε στις κούρσες του στη διοργάνωση λέγοντας ότι από τα προκριματικά είχε διαπιστώσει ότι μπορεί να φτάσει ψηλά στο αγώνισμα και στα ημιτελικά ήταν σίγουρος για το μετάλλιο, αλλά δεν ήξερε το χρώμα του επειδή οι χρόνοι των υπόλοιπων αθλητών ήταν κοντά.

«Οι οδηγίες του προπονητή μου στον τελικό ήταν να κάνω μια γρήγορη εκκίνηση και στη συνέχεια να διατηρήσω το γρήγορο ρυθμό μου. Πράγμα που έγινε και κατάφερα να πάρω το χρυσό μετάλλιο» είπε χαρακτηριστικά ο Παπακωνσταντίνου.

Ο 23χρονος κωπηλάτης τόνισε ότι η πιο ωραία κούρσα της διοργάνωσης ήταν ο τελικός του Στέφανου Ντούσκου στο μονό σκιφ, καθώς υπήρχε μεγάλη ένταση σε όλη τη διάρκεια του, ενώ τόνισε ότι πλέον οι Έλληνες κωπηλάτες στρέφονται στον επόμενο στόχο, το Παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γίνει από τις 18 ως τις 25 Σεπτεμβρίου στη Τσεχία.

Ακούστε τις δηλώσεις του Πρωταθλητή Ευρώπης στο σκιφ ελαφρών βαρών Αντώνη Παπακωνσταντίνου στην ΕΡΑΣΠΟΡ: