Connect with us

ΤΟΠΙΚΑ

Η αγάπη για το κολύμπι χρόνια δεν κοιτά

Δημοσιεύτηκε

on

Με διακρίσεις, μετάλλια, σημαντικές επιδόσεις αλλά και την 3η θέση στην Ελλάδα ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο 5ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Masters οι αθλητές και οι αθλήτριες του Ομίλου Φίλων Κολύμβησης Σερρών.

Άνθρωποι της… διπλανής πόρτας, πετυχημένοι επαγγελματίες και επιστήμονες, Σερραίοι και Σερραίες που τους ενώνει η αγάπη για την κολύμβηση, άφησαν για λίγο τις επαγγελματικές τους ασχολίες, φόρεσαν τα μαγιό τους κι έπεσαν στην πισίνα για να ξανά-δοξάσουν σε αγώνες τον Σερραϊκό αθλητισμό, όπως έκαναν πριν από χρόνια ως αθλητές, ή για να αποκτήσουν για πρώτη φορά την εμπειρία ενός αγώνα κολύμβησης. Άλλωστε η αγάπη για το κολύμπι χρόνια δεν κοιτά!

Πρώτος σύλλογος στην περιφέρεια

Ο Όμιλος Φίλων Κολύμβησης Σερρών είναι ένα «ζωντανό» κομμάτι της Σερραϊκής κοινωνίας και εδώ και λίγα εικοσιτετράωρα ο πρώτος σύλλογος της περιφέρειας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μasters (ή βετεράνων όπως ήταν η ελληνική ονομασία που αρχικά χρησιμοποιήθηκε).

Το 5o Πανελλήνιο Πρωτάθληµα Κολύµβησης Masters διεξήχθη από 14 έως 16 Ιουνίου 2016 υπό την αιγίδα της ΚΟΕ στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης και σε αυτό συμμετείχαν 350 κολυµβητές και κολυμβήτριες από 53 συλλόγους της Ελλάδος και από οχτώ χώρες του εξωτερικού (Κύπρο, Τσεχία, Βουλγαρία, Ουγγαρία, Σουηδία, Σλοβακία, Πολωνία, Ρουµανία).

Ο Όμιλος Φίλων Κολύμβησης Σερρών ήταν συνδιοργανωτής µε άλλους τέσσερις συλλόγους της Β. Ελλάδας και με την εμπειρία που έχουν τα μέλη του από μεγάλες διοργανώσεις (η κολύμβηση στις Σέρρες έχει μεγάλη παράδοση) συνέβαλε και αυτός στην επιτυχία του πρωταθλήματος.

Όμιλος που αγαπά την κολύμβηση

Μεγάλη ικανοποίηση επικρατεί στον Όμιλο Φίλων Κολύμβησης Σερρών για τις πολλές διακρίσεις, τα δεκάδες  μετάλλια, τα ρεκόρ, τις εξαιρετικές προσωπικές επιδόσεις αλλά κυρίως και σημαντικότερο όλων για τη συμμετοχή μελών που  για πρώτη φορά πήραν μέρος σε αγώνες Masters, ανθρώπων οι οποίοι αγάπησαν και έμαθαν το άθλημα της κολύμβησης στον ΟΦΚ Σερρών. «Αυτό μας γεμίζει ακόμη μεγαλύτερη περηφάνια και συναντά τον σκοπό του συλλόγου που είναι η ανάπτυξη, εξύψωση και διάδοση του αθλήματος της κολύμβησης σε ενήλικες ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας» είναι το μήνυμα που στέλνουν τα μέλη του Ομίλου.

Η… «ντριμ τιμ» του Ομίλου

Μεγάλη συμβολή στις επιτυχίες και στην ανάπτυξη του συλλόγου έχουν οι προπονήτριες Μαρία Εμμανουηλίδου, Κική Ιωάννου, Δέσποινα Μουρατίδου και Δήμητρα Αδαμίδου αλλά και το μεράκι και το πάθος των αθλητών που αν και προπονούνται σε ένα μικρό (για την ιστορία της κολύμβησης στις Σέρρες και το μέγεθος της πόλης) κολυμβητήριο φέρνουν μεγάλες επιτυχίες κι έχουν κάνει την κολύμβηση το αγαπημένο άθλημα των Σερραίων. Άλλωστε αυτό που λένε όλοι στον Όμιλο Φίλων Κολύμβησης Σερρών: «Θα συνεχίζουμε και θα δυναμώνουμε την αγάπη για το κολύμπι στην Σερραϊκή κοινωνία για όλες τις ηλικίες!  Keep on swimming Masters !!!»

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΦΙΛΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΣΕΡΡΩΝ

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 55-59

Βρανά Βασιλική: 2η 50μ ελεύθερο

Δόξα Ειρήνη: 3η 50μ. ελεύθερο

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50-54

Μερτζανίδου Ιωάννα: 1η  100μ πρόσθιο – 2η 50μ πρόσθιο

Λασκαρίδου Αικατερίνη: 2η 1500μ ελεύθερο  – 4η 400μ ελεύθερο

Τσιαούση Μαριάνθη: 2η 200μ προσθιο – 3η 50μ προσθιο,– 4η 50μ & 100μ ελεύθερο

Τσιαούση Νυμφοδώρα: 2η 50μ πεταλούδα –3η 800μ & 200μ ελεύθερο – 3η 200μ μικτή –  5η 50μ & 100μ ελεύθερο

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 45-49

Τσομπανίδου Αναστασία: 2η 1500μ & 800μ ελεύθερο 2η 50μ, 100μ & 200μ ύπτιο – 7η  50μ ελεύθερο

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-44

Καλούμενου Τάνια: 2η 100μ ελεύθερο – 3η 50μ, 400μ & 1500μ ελευθερο – 5η 50μ πεταλούδα & 800μ ελεύθερο

Μπιμπισίδου Ντάνα: 1η 800μ ελεύθερο , 200μ μικτή, 200μ ύπτιο & 50μ ύπτιο – 2η 400μ μικτή &  50μ πεταλούδα

 ΑΝΔΡΕΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 60-64

Κετσίογλου Μιχάλης: 1ος 100μ πρόσθιο – 2ος 400μ ελεύθερο & 200μ πρόσθιο – 3ος 200μ ελεύθερο

Τσιοτσιαλας Χριστόδουλος: 4ος 50μ ελεύθερο

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 55-59

Αθανασίου Νίκος: 1ος 50μ ύπτιο – 2ος 100μ ύπτιο

Γκράτζιος Ζήσης: 1ος 50μ, 100μ, 200μ & 400μ ελεύθερο  – 1ος 100μ πεταλούδα –  1ος 200μ μικτή

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50-54

Ζλάτκος Αθανάσιος:2ος 100μ πεταλούδα– 3ος 50μ  & 100μ πρόσθιο – 3ος 50μ πεταλούδα  –4ος 200μ πρόσθιο – 6ος 50μ ελεύθερο

Σκούμπας Άγγελος: 6ος 1500μ ελεύθερο

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 45-49

Γιαννακόπουλος Γιάννης: 8ος 100μ ελεύθερο – 9ος 200μ ελεύθερο – 12ος 50μ ελεύθερο –

Δράμπας Γιώργος : 6ος 50μ ύπτιο – 13ος 50μ ελεύθερο

Καραμούτσος Κωνσταντίνος: 5ος 1500μ ελεύθερο– 6ος 800μ ελεύθερο–  9ος στα 400μ & 200μ ελεύθερο  – 12ος 100μ ελεύθερο

Κοτζακωνσταντίνου :Γεώργιος: 1ος 1500μ ελεύθερο – 2ος 400μ & 800μ ελεύθερο – 3ος 100μ & 200μ ελεύθερο

Μπόντιος Κωνσταντίνος: 2ος  50μ πρόσθιο

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-44

Δήμος Νίκος: 16ος  100μ ελεύθερο–  25ος  50μ ελεύθερο

Καζακίδης Πολυχρόνης: 9ος 50μ 100μ πρόσθιο – 11ος  200μ ελεύθερο – 15ος  100 ελεύθερο– 21ος  50μ ελεύθερο

Μαλαβέτας Χρήστος: 3ος  50μ ύπτιο

Οικονόμου Ιορδάνης: 2ος  50μ ελεύθερο – 1ος  200μ μικτή

Πελτόγλου Στέλιος: 8ος  1500μ ελεύθερο – 9ος  400μ ελεύθερο – 14ος  100μ ελεύθερο – 17ος  50μ ελεύθερο

Πούλιος Στέργιος: 4ος 50μ πεταλούδα –  14ος  50μ ελεύθερο

Μέλλιος Θανάσης: 19ος 50μ ελεύθερο

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 35-39

Βουλγαρίδης Βαγγέλης: 2ος  200μ πεταλούδα  – 4ος 400 μικτή ατομική – 5ος  800μ  & 200μ ελεύθερο– 5ος  100μ πεταλούδα  – 8ος  50μ πεταλούδα

Καλαθάς Σωτήρης: 6ος  1500μ ελεύθερο

Κιουρκτσίδης Νίκος: 5ος  100μ πρόσθιο – 9ος  50μ ελεύθερο

ΟΜΑΔΙΚΑ

4Χ50 Ελεύθερο mixed  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Δ’

1η Θέση

Κετσίογλου Μιχάλης, Τσιαούση Νυμφοδώρα, Τσιαούση Μαριάνθη, Δράμπας Γιώργος

4Χ50 Ελεύθερο mixed  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Δ

6η θέση

Ζλάτκος Αθανάσιος, Τσομπανίδου Αναστασία, Καλούμενου Τάνια, Καζακίδης Πολυχρόνης

4Χ50 Ελεύθερο Ανδρών  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε΄

2η θέση

Αθανασίου Νίκος, Γράτζιος Ζήσης, Παλαμίδης Χριστόφορος, Τσιοτσιαλάς Χριστόδουλος

4Χ50 Ελεύθερο Ανδρών  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Δ΄

3η θέση

Κετσίογλου Μιχάλης, Ζλάτκος Αθανάσιος, Καραμούτσος Κώστας, Γιαννακόπουλος Γιάννης

4Χ50 Ελεύθερο Ανδρών  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ’

3η θέση

Πελτόγλου Στέλιος, Πούλιος Στέργιος, Βουλγαρίδης Βαγγέλης, Κοτζακωνσταντίνου Γιώργος

4Χ50 Ελεύθερο Γυναικών  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Δ

2η θέση

Μερτζανίδου Ιωάννα, Μπιμπισίδου Ντάνα, Τσιαούση Μαριάνθη, Τσιαούση Νυμφοδώρα

4Χ50 Μικτή Γυναικών ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ΄

3η θέση

Μερτζανίδου Ιωάννα, Μπιμπισίδου Ντάνα, Τσιαούση Μαριάνθη, Τσομπανίδου Αναστασία

 

Μοιράσου το άρθρο:

Πηγη:https://www.ert.gr/perifereiakoi-stathmoi/seres/i-agapi-gia-to-kolimbi-chronia-den-koita/

Εγγραφείτε στο Ενημερωτικό Δελτίο μας

Διατηρούμε τα δεδομένα σας ιδιωτικά και μοιράζεστε τα δεδομένα σας μόνο με τρίτα μέρη που καθιστούν δυνατή αυτή την υπηρεσία. Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου μας.

ΔΕΙΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΩΡΑ!

Δημοφιλή