Connect with us

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νάπολι-Λίβερπουλ και Ντόρτμουντ-Μπαρτσελόνα ξεχωρίζουν στη σημερινή πρεμιέρα των ομίλων στο Champions League

Δημοσιεύτηκε

on

Με τη συμμετοχή του Ολυμπιακού, αρχίζει αυτό το διήμερο ο… «μαραθώνιος» του Champions League για τη νέα σεζόν, ο οποίος θα ολοκληρωθεί στον τελικό της 30ής Μαΐου στην Κωνσταντινούπολη, όπου θα απονεμηθεί το τρόπαιο του πρωταθλητή για την αγωνιστική περίοδο 2019-20. Οι Πειραιώτες έχουν πολύ δύσκολη αποστολή, καθώς η κληρωτίδα έφερε στο… δρόμο τους στον 2ο όμιλο της διοργάνωσης την Μπάγερν Μονάχου, την Τότεναμ και τον Ερυθρό Αστέρα. Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται την Τετάρτη (18/9, 19:55 – COSMΟΤΕ Sport 2) την αγγλική ομάδα και θα προσπαθήσουν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα, ώστε να αρχίσουν να μαζεύουν από το ξεκίνημα βαθμούς σε αυτό το δύσκολο γκρουπ. Προκειμένου να τα καταφέρει, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς θα πρέπει αρχικά να δώσει μεγάλη βαρύτητα στη διατήρηση του «μηδέν» και στη συνέχεια να εκμεταλλευθεί ενδεχόμενα λάθη στην αμυντική λειτουργία των «πετεινών». Την αναμέτρηση στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» θα διαιτητεύσει ο έμπειρος Ιταλός Τζιανλούκα Ρόκι, ενώ, στον άλλο αγώνα του 2ου ομίλου, η Μπάγερν φιλοξενεί στο Μόναχο τον Ερυθρό Αστέρα.

Στο μεταξύ, ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της πρεμιέρας του Champions League, καθώς η Παρί Σεν Ζερμέν υποδέχεται στο Παρίσι τη Ρεάλ Μαδρίτης για τον 1ο όμιλο, η Ατλέτικο Μαδρίτης φιλοξενεί τη Γιουβέντους για τον 4ο, η -πρωταθλήτρια Ευρώπης- Λίβερπουλ αντιμετωπίζει στο «Σαν Πάολο» τη Νάπολι του Κώστα Μανωλά για τον 5ο, ενώ η Μπαρτσελόνα δοκιμάζεται στο Ντόρτμουντ απέναντι στην Μπορούσια για τον 6ο όμιλο.

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας του Champions League έχει ως εξής:

5ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Νάπολι (Ιταλία) – Λίβερπουλ (Αγγλία) 17/9
22:00 Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) – Γκενκ (Βέλγιο) 17/9

6ος ΟΜΙΛΟΣ
19:55 Ίντερ (Ιταλία) – Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 17/9
22:00 Ντόρτμουντ (Γερμανία) – Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 17/9

7ος ΟΜΙΛΟΣ
19:55 Λιόν (Γαλλία) – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία) 17/9
22:00 Μπενφίκα (Πορτογαλία) – Λειψία (Γερμανία) 17/9

8ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Τσέλσι (Αγγλία) – Βαλένθια (Ισπανία) 17/9
22:00 Άγιαξ (Ολλανδία) – Λιλ (Γαλλία) 17/9

To πρόγραμμα των αυριανών αγώνων όπου μετέχει και ο Ολυμπιακός:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
19:55 Μπριζ (Βέλγιο) – Γαλατασαράι (Τουρκία) 18/9
22:00 Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) – Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 18/9

2ος ΟΜΙΛΟΣ
19:55 Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ) – Τότεναμ (Αγγλία) 18/9
22:00 Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) – Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) 18/9

3ος ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική – 18 Σεπτεμβρίου
22:00 Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) – Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) 18/9
22:00 Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) – Αταλάντα (Ιταλία) 18/9

4ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία) – Γιουβέντους (Ιταλία) 18/9
22:00 Λεβερκούζεν (Γερμανία) – Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία) 18/9

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Περισσότερα Εδω

Εγγραφείτε στο Ενημερωτικό Δελτίο μας

Διατηρούμε τα δεδομένα σας ιδιωτικά και μοιράζεστε τα δεδομένα σας μόνο με τρίτα μέρη που καθιστούν δυνατή αυτή την υπηρεσία. Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου μας.

ΔΕΙΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΩΡΑ!

Δημοφιλή