ΜΠΑΣΚΕΤ

Με τη ψυχή στο στόμα ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Φενερμπαχτσέ

Οι αμυντικές… ανορθογραφίες του Παναθηναϊκού στο τέταρτο δεκάλεπτο έβαλαν τη Φενερμπαχτσέ και πάλι στη διεκδίκηση του «διπλού», το οποίο απέτρεψε ο Τζίμερ Φριντέτ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (4/4 στα τελευταία 10΄΄).

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 81-78 της ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ, για την 14η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 9-5 το ρεκόρ τους και δίνοντας συνέχεια στην αγωνιστική… κατρακύλα των Τούρκων (5-9).

Ο Παναθηναϊκός πέταξε στον… κάδο των απορριμμάτων το υποδειγματικό σε άμυνα και επίθεση τρίτο δεκάλεπτο του (65-57), απώλεσε το +13 (74-61) του 34ου λεπτού και είδε τη Φενέρ να αναγεννάτε μέσα από τις… στάχτες της και να αγγίζει ένα πολύτιμο «διπλό», απέναντι στο «τριφύλλι» που έπρεπε να επιβιώσει και από την έξοδο του Νικ Καλάθη με 5 φάουλ στα 3:31΄ πριν από τη λήξη. Ωστόσο, η ψυχραιμία του Τζίμερ Φριντέτ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών ήταν καταλυτική στην επιστροφή του Παναθηναϊκού στα θετικά αποτελέσματα, πριν την κρίσιμη «μάχη» του Τελ Αβίβ, απέναντι στη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζίμερ Φριντέτ με 22 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Νικ Καλάθης (15π.), ΝτεΣόν Τόμας (13π.) και Γιώργος Παπαγιάννης (10π.).

Από τη Φενέρ ξεχώρισε ο Κώστας Σλούκας με 15 πόντους (8 ασίστ), όπως και ο άστοχος στα τελευταία λεπτά Νάντο ντε Κολό (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «ζεστός» από τα 6.75 και ελέγχοντας τα ριμπάουντ προηγήθηκε γρήγορα με 11-6 (στο 4΄) και 17-10 (στο 6΄). Ωστόσο, οι «παγίδες» που έστησε στην άμυνά της η Φενέρ απέδωσαν (σ.σ. 4 κλεψίματα), με την τουρκική ομάδα να μαζεύει τη διαφορά (17-14 στο 7΄) και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (22-21), μετά το πρώτο εύστοχο τρίποντο των φιλοξενούμενων στον αγώνα, δια χειρός Μαχμούτογλου.

Τα διαδοχικά λάθη στην άμυνά του Παναθηναϊκού (σ.σ. 9 μέχρι το ημίχρονο) και οι εκτελέσεις των Σλούκα και Ντατόμε από τα 6.75, βοήθησαν τη Φενέρ να βρει ρυθμό, να προσπεράσει στο 12΄ με 24-26 και στο 15΄ να ξεφύγει ακόμη και με +6 (27-33). Ένα ξέσπασμα των «πράσινων» στην άμυνα και οι λύσεις που έδωσε στην επίθεση ο Φριντέτ, έδωσαν «ανάσα» στην ελληνική ομάδα (επιμέρους σκορ 5-0 και 34-35 στο 16΄), χωρίς όμως να υπάρχει συνέχεια στην αντεπίθεση… Η κυριαρχία του Λοβέρν μέσα στη ρακέτα και η ψυχραιμία της Φενέρ από τη γραμμή των βολών, συνέβαλαν ώστε οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-46).

Με ενεργοποιημένα τα αμυντικά αντανακλαστικά του και αποδίδοντας στα επιθετικά ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός ήλεγξε το ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 10-2 (σ.σ. πρωταγωνιστής ο Φριντέτ) ανέκτησε το προβάδισμα στο 22΄ (52-48). Ο Ντε Κολό απάντησε από τα 6.75 (52-51 στο 23΄), αλλά νέο επιμέρους σκορ 13-4 εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (65-55 στο 29΄) για τους «πράσινους», οι οποίοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο σε απόσταση ασφαλείας (65-57).

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να πατά γερά στα πόδια του μέχρι το 34΄, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 74-61, αλλά η… καθίζηση που ακολούθησε έδωσε δικαιώματα στη Φενέρ. Η τουρκική ομάδα, καθοδηγούμενη από τον Σλούκα απάντησε με επιμέρους σκορ 5-17 (!), πλησιάζοντας στα 5.7΄΄ για τη λήξη στο 79-78. Ωστόσο με τον Φριντέτ να ευστοχεί από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και τον Ντε Κολό να μη βρίσκει στόχο στο τρίποντο της παράτασης στην εκπνοή, ο Παναθηναϊκός υπερασπίστηκε την έδρα του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία (Ισπανία), Ρότσα (Πορτογαλία), Ορντόφ (Κροατία)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Τόμας 13 (2), Ράις 6, Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 8 (1), Τζόνσον, Μπράουν 3 (1), Φριντέτ 22 (2), Καλάθης 15, Ουίλι 2, Μήτογλου 2, Μπέντιλ

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 7 (1), Μαχμούτογλου 7 (1), Κάλινιτς 6, Σλούκας 15 (1), Ντε Κολό 13 (1), Ουίλιαμς 8, Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 7 (1), Λοβέρν 11

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:EUROKINISSI