2Χ2 για την Ελλάδα με… δυνατή προπόνηση κόντρα στην Κροατία

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση (25-8) της “Χρβάτσκα” πέτυχε τη δεύτερή του νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης που διεξάγεται στο Αϊντχόφεν και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Με εξαίρεση το πρώτο οκτάλεπτο, στο οποίο οι Κροάτισσες ήταν ανταγωνιστικές και έμειναν κοντά στο σκορ με 5-4, το ματς αποτέλεσε… τυπική διαδικασία. Από το δεύτερο κι έπειτα, η κυριαρχία των Ελληνίδων ήταν απόλυτη, με το 7-1 που διαμόρφωσε το 12-5 του ημιχρόνου να είναι χαρακτηριστικό. Αντίστοιχη ήταν και η συνέχεια, με τις παίκτριες της Καμμένου να επικρατούν με 6-1 και να φτάνουν στο 18-6. Τα τελευταία οκτώ λεπτά είχαν τυπική διαδικασία, με το ροτέισον να είναι ευρύ και από τις δύο πλευρές.

Εν τέλει, η Ελλάδα επικράτησε με 25-8 και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα -έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση- συγκεντρώνεται στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με την Ολλανδία (07/01, 19:30, ΕΡΤ3), όπου πιθανότατα θα κριθεί η πρώτη θέση του ομίλου.//Α.

Τα οκτάλεπτα: 5-4, 12-5, 18-6, 25-8