Αγνοείται το γκολ στον Αρη, ξανά 0-0 με τη Λαμία

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Στο 0-0 έμειναν ο Αρης και η Λαμία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» σε ματς για την 19η αγωνιστική της Super League.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Οπως και έγινε πριν λίγες ημέρες και στο Κύπελλο, έτσι και τώρα για το πρωτάθλημα η Λαμία κατάφερε να κρατήσει αλώβητη την εστία της κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης και να πάρει ένα σημαντικό βαθμό που την ανεβάζει στην 11η θέση.

Αντίθετα ο Αρης δεν έχει καταφέρει ακόμη να σκοράρει μέσα στο 2022 (τελευταίο του γκολ κόντρα στον ΟΦΗ για το Κύπελλο στις 23 Δεκεμβρίου) και μένει στους 23 βαθμούς και στην 11η θέση.

Το ματς

Εξαιρετικός ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο μέρος, με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Στο 8’, από σέντρα του Κωνσταντίνου Προβυδάκη από τα δεξιά, ο Ντελ Πίνο Τιρόνε έκανε την κεφαλιά-ψαράκι, όμως ο Μάριος Σιαμπάνης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Φακούντο Μπερτόγλιο έπιασε ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ που, όμως, βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπόγιαν Σαράνοφ.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου, ο Λας Μπανγκουρά έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά το πλασέ του προ του Σιαμπάνη πέρασε δίπλα από την εστία του Άρη. Νέα ευκαιρία για τη Λαμία στο 25’, με τον Βλάντιμιρ Γκόλεμιτς να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στο 32’, ο Δημήτρης Μάνος πήρε την πάσα του Λούκας Σάσα, αλλά το φαλτσαριστό σουτ που επιχείρησε «έγλειψε» το δεξί δοκάρι της εστίας του Σαράνοφ. Αντίστοιχη κατάληξη είχε και το φάουλ του Χουάν Ιτούρμπε δυο λεπτά μετά, στην τελευταία φάση ενός συναρπαστικού πρώτου ημιχρόνου.

Άλλο ματς το δεύτερο 45λεπτο, με τις ευκαιρίες ελάχιστες. Βλέποντας τα λεπτά να κυλούν, ο Άκης Μάντζιος πέρασε στο ματς τον Αμπουμπακάρ Καμαρά, παρά το ότι ο Μαυριτανός επέστρεψε από τα γήπεδα του Καμερούν λίγο πριν τα μεσάνυχτα της Κυριακής. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν με επιτυχία τους διαδρόμους προς την εστία του Σαράνοφ και, μάλιστα, αν ο Τάσος Καραμάνος ήταν πιο ψύχραιμος, θα μπορούσε να νικήσει τον Σιαμπάνη στη φάση του 67ου λεπτού. Ή αν ο Μπανγκουρά έκανε καλύτερο κοντρόλ μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα του Άρη δέκα λεπτά μετά, με τον Σιαμπάνη να αποκρούει και το σουτ του Νίκου Τσούκαλου στις καθυστερήσεις.

Το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τον Άρη να χάνει κι άλλο έδαφος στη μάχη της πρώτης εξάδας.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Λούμορ (72’ Γκάνεα), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάσα, Τζέγκο (69’ Ματίγια), Γκάμα, Ιτούρμπε (46’ Ματέο), Μπερτόγλιο (57’ Εντιαγέ), Μάνος (56’ Καμαρά).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Προβυδάκης, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Καραμάνος (72’ Αραμπούλι), Ταϊρόν (77’ Νούνιες), Ρόμανιτς, Μπανγκουρά (90’+1’ Τσούκαλος), Σαραμαντάς.

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πρεμιέρα με το “δεξί” για την “οικοδέποινα”

By

Whats App

Viber

Η αυλαία του 13ου Γιούρο Γυναικών άνοιξε με τη νίκη της Αγγλίας επί της Αυστρίας με 1-0 στο “Ολντ Τράφορντ” του Μάντσεστερ.

Στο κατάμεστο “Ολντ Τράφορντ” η οικοδέσποινα Αγγλία κατάφερε να ξεκινήσει θετικά τις υποχρεώσεις της στο φετινό Γιούρο Γυναικών, επικρατώντας με το ισχνό 1-0 της Αυστρίας χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 16ο λεπτό του αγώνα η Μεάντ.

Η γηπεδούχος ομάδα είχε τις φάσεις και τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερή του διάρκεια και το γκολ για το συγκρότημα της Σαρίνα Βίγκμαν ήρθε στο 16′, όταν η Κίρμπι βρήκε με εξαιρετική σέντρα την Μεάντ, η οποία είχε φύγει πίσω από την πλάτη της άμυνας και κατάφερε με ένα τρομερό τελείωμα να νικήσει την Ζινσμπέργκερ για το 1-0.

Οι “Λέαινες” στον όμιλό τους έχουν ακόμα τη Νορβηγία και τη Βόρεια Ιρλανδία, οι οποίες θα αναμετρηθούν σήμερα (07/07) στις 22:00 στην έδρα της Σαουθάμπτον. Αξίζει να σημειωθεί πως στο ματς της Αγγλίας υπήρξε ρεκόρ προσέλευσης στη διοργάνωση με 68. 871 θεατές.