Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Ο διεθνής αμυντικός αποχώρησε με ενοχλήσεις από το φιλικό της “Ένωσης” απέναντι στη Σερένγκ και η κατάσταση του θα εξεταστεί μέσα στη μέρα, προκειμένου να διαπιστωθεί αν υπάρχει θέμα με τον 34χρονο.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Ο Γιώργος Τζαβέλλας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και αντικαταστάθηκε από τον Αϊντί Ντάικο στο 66ο λεπτό, με τους ανθρώπους της ΑΕΚ να ανησυχούν, καθώς είχε ενοχλήσεις και τις προηγούμενες ημέρες κατά την προετοιμασία στην Ολλανδία.//

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έπαιξε σαν Μπάγερν και προκρίθηκε

Whats App

Οι Βαυαροί επικράτησαν με 4:0 στην έδρα της Μάιντζ, πέτυχαν την πρώτη τους νίκη μέσα στο 2023 και πήραν εύκολα το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Viber

Μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες μέσα στο 2023 για το πρωτάθλημα, η Μπάγερν Μονάχου έβγαλε αντίδραση. Στο ντεμπούτο του Ζοάο Κανσέλο, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν νίκησε εκτός έδρας με 4:0 την Μάιντζ και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Το παιχνίδι “έληξε” από το πρώτο κιόλας μέρος. Μόλις στο 17ο λεπτό ο Ζοάο Κανσέλο “σέρβιρε” την πρώτη του ασίστ για τον Τσούπο-Μοτίνγκ, ενώ δύο ακόμα τέρματα από Μουσιάλα (30’) και Σανέ (44’) ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3:0 στο πρώτο 45λεπτο. Λίγο πριν το τέλος (83′), ο Ντέιβις έκανε το τελικό 4:0, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χακ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 86′.//

Google News

Continue Reading

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Whats App

Οι “μπλουγκράνα” χρειάστηκαν μόνο το δεύτερο ημίχρονο έτσι ώστε να… καθαρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη κόντρα στη Μπέτις με 2:1. ‘Έτσι, αύξησε περισσότερο τη διαφορά στους οκτώ βαθμούς από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Viber

Η Μπαρτσελόνα είχε από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 18ο λεπτό, έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, με τον Ραφίνια να κάνει εξαιρετική κάθετη στον Πέδρι, εκείνος με όμορφη ατομική ενέργεια να περνά δυο αμυντικούς και να βρίσκεται σε θέσης βολής με τον κίπερ των γηπεδούχων να τον σταματά. Στη συνέχεια η Μπέτις ανέβασε ρυθμό παίρνοντας πρωτοβουλίες, με τους “μπλαουγκράνα” να απειλούν ξανά και τον Σίλβα να λέει εκ νέου όχι, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ κολλημένο στο μηδέν, έχοντας δημιουργήσει αμφότερες ευκαιρίες να σκοράρουν.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ επιθετικά και το δεύτερο μέρος, με τον Πέδρι να απειλεί με το… καλημέρα το σουτ που απέκρουσε ο Σίλβα, ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν με τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει την προσπάθεια του Φεκίρ. Οι “μπλαουγκράνα” κατάφεραν να βρουν δίχτυα, και να ανοίξουν το σκορ, μετά την έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ντε-Γιόνγκ που βρήκε τον Μπαλντέ, εκείνος γύρισε τη μπάλα στην περιοχή με τον Ραφίνια να τη στέλνει στην εστία του Σίλβα, κάνοντας το 1:0. Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε δέκα λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Αυτή τη φορά σκόρερ ήταν ο Λεβαντόφσκι, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ, έκανε το σουτ από τη μικρή περιοχή, για το 2:0. Στο 86ο λεπτό, η Μπέτις με αυτογκολ του Κουντέ μείωσε σε 2:1. Έτσι η Μπαρτσελόνα, πανηγύρισε ακόμη μια νίκη που αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ από την άλλη η Μπέτις, παρέμεινε στην 6η θέση.

Γκολ: 65′ Ραφίνια, 80′ Λεβαντόφσκι

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κρίστενσεν, Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Πέδρι, Ραφίνια, Λεβαντόβσκι, Γκάβι

ΜΠΕΤΙΣ: Σίλβα, Ρουίμπαλ, Πεσέλα, Φελίπε, Άμπνερ, Ροντρίγκες, Καρβάλιο, Ενρίκε, Φεκίρ, Κανάλες, Ιγκλέσιας