Απίθανος Λο “καθάρισε” για το Μιλάνο

Με ένα επιβλητικό δεύτερο ημίχρονο και με τον Γερμανό γκαρντ, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους, να… οργιάζει στο παρκέ της “Stark Arena”, η ομάδα του Μεσίνα επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα 93-71 για την 10η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν 4-6, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου έπεσαν στο 3-7.

Ο αγώνας

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα του, με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες (7-7, 5′). Ο Νταβίντοβατς είχε σκοράρει όλους τους πόντους για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ενώ για τους Ιταλούς, ο Μέλι ήταν σημείο αναφοράς στο επιθετικό σκέλος. Στην συνέχεια, αμφότερες ανέβασαν ρυθμό, με το σκορ να εναλλάσσεται ως το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, το σύνολο του Μεσίνα είχε ένα ισχνό προβάδισμα 20-19, με τον Μάοντο Λο να είναι ιδιαίτερα… ορεξάτος και “καυτός” από την περίμετρο.

Στην δεύτερη περίοδο, το Μιλάνο μπήκε πιο συγκεντρωμένο και βρίσκοντας λύσεις από τα 6,75μ. έκανε ένα επί μέρους 8-2 και “έχτισε” μια διαφορά επτά πόντων (28-21, 13′). Ο Ερυθρός με τις αποφάσεις του Νταβίντοβατς που βρισκόταν σε εξαιρετικό… βράδυ, αλλά και με τρίποντα των Νέντοβιτς και Τεόντοσιτς ισορρόπησε την αναμέτρηση και έβαλε μπροστά στο σκορ τους “ερυθρόλευκους” του Βελιγραδίου με 39-38, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Από την ομάδα του Μεσίνα, ο Μίροτιτς παρέμεινε άποντος στο πρώτο μέρος με λανθασμένες επιλογές, ενώ ο Λο ήταν ο πρωταγωνιστής στην ιταλική επίθεση.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ο Νταβίντοβατς συνέχισε… το βιολί του έξω από τα 6,75μ. και με δυο τρίποντα “έχτισε” μια διαφορά έξι πόντων (47-41, 23′) για τον Ερυθρό. Στη συνέχεια, οι Ιταλοί “σουλούπωσαν” την άμυνα τους, βρίσκοντας ρυθμό μέσα από αυτήν. Μιρότιτς, Σίλντς και Λο “έτρεξαν” ένα 12-0 σερί για το σύνολο του Μεσίνα, “παγώνοντας” την “Stark Arena” (53-47). Στο κλείσιμο του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν το προβάδισμα τους (63-56), σε ένα δεκάλεπτο που σημείωσαν 25 πόντους.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ένας μονόλογος για τους Ιταλούς, που “κυριάρχησαν” πλήρως και στις δυο πλευρές του παρκέ. Ο Σίλντς ανέβασε “κατακόρυφα” την απόδοση του, ενώ το σόου του Λο ήταν για χειροκρότημα, ο οποίος σταμάτησε στους 32 πόντους. Έτσι, με ένα καταιγιστικό δεύτερο μέρος, το σύνολο του Μεσίνα πανηγύρισε την 4η νίκη του στη διοργάνωση, με μια πειστική εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 56-63, 71-93

Ερυθρός Αστέρας (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς 8 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Νταβιντόβατς 18 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 11 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σιμόνοβιτς 2, Νέιπιερ, Τόμπι , Μπόλομποϊ 4 (5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 16 (1/5 τρίποντα), Γκιεντράιτις 7 (1), Ντος Σάντος 5 (1)

Ολίμπια Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Λο 32 (4/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πόιθρες 7 (4 ριμπάουντ), Μπορτολάνι 8 (2), Τονούτ 6 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μέλι 11 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρίτσι, Φλακαντόρι, Χολ, Σιλντς 19 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μίροτιτς 8 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χάινς, Φόγκτμαν 2 (5 ριμπάουντ)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα για τη 10η αγωνιστική της Euroleague: