ΘΕΣΣΑΛΙΑ
Από τα Τέμπη μέχρι το Αλκαζάρ – Εκδηλώσεις από την κίνηση πολιτών “Λάρισα η πόλη μου”
![ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΛΑΤΕΙΑ 771x1024.jpg](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2024/06/ΜΟΥΣΕΙΟ-ΕΛΑΤΕΙΑ-771x1024.jpg)
Με τέσσερις εκδηλώσεις που προγραμματίζει τον μήνα Ιούνιο ολοκληρώνει η κίνηση πολιτών “Λάρισα η πόλη μου” μία ακόμη παραγωγική χρονιά με περιπάτους, ομιλίες, παρουσιάσεις, συναυλίες και δράσεις αλληλεγγύης.
Την ερχόμενη Πέμπτη 13 Ιουνίου και ώρα 7.30 μ.μ. η κίνηση συμμετέχει στην εκδήλωση για τα «μυθικά Τέμπη» που θα πραγματοποιηθεί στο “Μουσείο Θεσσαλικής Ζωής Οικογένειας Συρμακέζη”, στην Ελάτεια Λάρισας (https://maps.app.goo.gl/kaDhbUu5F1BZ4mfh8). Εκεί θα τιμήσουν μέλη της τον άνθρωπο που έχει προσφέρει τόσα πολλά στη Λάρισα, τον Νικόλαο Παπαθεοδώρου.
Το ερχόμενο Σάββατο 15/6/24 και ώρα 10.15 π.μ. θα πραγματοποιηθεί περίπατος στην Αβερώφειο Γεωργική Σχολή (https://maps.app.goo.gl/bJWafgeQ32qYWVQs8), ένα από τα πιο ιστορικά τοπόσημα της Λάρισας, με ξεναγό την ιστορικό και συγγραφέα Ιουλία Κανδήλα. Η ξενάγηση θα γίνει νωρίς για να αποφευχθούν οι υψηλές θερμοκρασίες. Υπενθυμίζεται ότι η Αβερώφειος Γεωργική Σχολή ήταν πρώτη στις προτιμήσεις όλων των μελών της Κίνησης που συμμετείχαν σε σχετικό ηλεκτρονικό δημοψήφισμα.
Την μεθεπόμενη Πέμπτη 20/6/24 και ώρα 6.30 μ.μ. θα πραγματοποιηθεί ξενάγηση στους χώρους της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Λάρισας (https://maps.app.goo.gl/7tKQvBQto3NeFpKGA) από τη διευθύντρια Γεωργία Τσιάνα και στη νέα έκθεση «Αποκαλύπτοντας τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λάρισας Κωνσταντίνος Κούμας» σε ιδιαίτερο χώρο με σπάνια ιστορικά βιβλία και χειρόγραφα από τη μουσειολόγο Παρασκευή Αρχοντούλη. Επειδή τα άτομα που θα ξεναγηθούν δεν μπορούν να υπερβαίνουν τα 25 – 28 παρακαλούνται όσοι/ες ενδιαφέρονται, να δηλώσουν συμμετοχή γράφοντας το ονοματεπώνυμό τους σε συνεργατικό έγγραφο (https://docs.google.com/document/d/1lpv3mxZQgadBmmVIj0pNEywp2w_0wmUXl2YrYrJbhzI/edit?usp=sharing). Σε περίπτωση που συμπληρωθεί δεύτερη 25άδα, θα οργανωθεί δεύτερη ξενάγηση μία- μιάμιση ώρα αργότερα.
Τέλος, το Σάββατο 29/6/24 και ώρα 10.00 π.μ. ολοκληρώνει η κίνηση τις δράσεις της φετινής σεζόν πραγματοποιώντας μικρό περίπατο στον χώρο των προτομών στην είσοδο του Πάρκου Αλκαζάρ. Στη συνέχεια, τα μέλη της Κίνησης θα πραγματοποιήσουν απολογισμό της χρονιάς πίνοντας τον πρωινό καφέ τους κάτω από τα πλατάνια του Πάρκου.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος
![astratv](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2023/11/mainlogo.png)
![BANNER ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ver1 01](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2024/07/BANNER_ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ-ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ-ΕΚΘΕΣΗ_ver1-01.jpg)
-
ΕΛΛΑΔΑ6 ώρες ago
Ασύλληπτη τραγωδία στην άσφαλτο – Ξεκληρίστηκαν δύο οικογένειες στο σοκαριστικό τροχαίο με την νταλίκα
-
ΕΛΛΑΔΑ13 ώρες ago
Δικαστική Αστυνομία: Ορκίστηκαν στην Κομοτηνή 426 αρχιφύλακες και φρουροί
-
ΕΛΛΑΔΑ9 ώρες ago
Ζάκυνθος: Άγρια συμπλοκή τουριστών στον Λαγανά – Συνελήφθη 19χρονος Σέρβος για ξυλοδαρμό Άγγλου
-
VIDEO17 ώρες ago
ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
-
ΕΛΛΑΔΑ14 ώρες ago
Πολύ υψηλός κίνδυνος φωτιάς το Σάββατο σε μεγάλο μέρος της νησιωτικής Ελλάδας
-
ΕΛΛΑΔΑ9 ώρες ago
Ισχυρός σεισμός 4,4 Ρίχτερ στο Ηράκλειο Κρήτης
-
ΕΛΛΑΔΑ12 ώρες ago
Δυστύχημα στην εθνική οδό Πύργου – Κυπαρισσίας: Νταλίκα καταπλάκωσε οχήματα, 4 νεκροί και 2 τραυματίες
-
VIDEO19 ώρες ago
ΣΤΗ ΜΕΘ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 3ΧΡΟΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΟΥ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕ ΜΕ ΠΝΙΓΜΟ