Απόλυτη ΑΕΚ, σερί ο ΠΑΟΚ, “σεφτές” για το Κιλκίς

Οι “κιτρινόμαυροι” συνεχίζουν στην κορυφή παρέα με τον Ολυμπιακό, οι “ασπρόμαυροι” έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες και η ομάδα του Γεωργιάδη πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ – ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 22-23

Ο Πανελλήνιος ήταν ανώτερος στο α’ ημίχρονο, έχοντας μάλιστα σημαντικό προβάδισμα με 9-2 στο 11’. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο βρέθηκαν μπροστά 22-21 στο 58:36 με τον Ρούσσο, αλλά κυρίως γιατί σε… νεκρό χρόνο έχασαν με τον ίδιο αθλητή πέναλτι όταν ο Μποροντάι έκανε παραλίγο ένα μοιραίο λάθος καθυστερώντας εσκεμμένα ελεύθερη ρίψη αντιπάλου που οδήγησε σε καταλογισμό πέναλτι και κόκκινης κάρτας. Ενδιάμεσα ο ΓΑΣΚ ισοφάρισε 22-22 με τον Μέτση και έκανε την ανατροπή με 22-23 με τέρμα του Βαλάντη Ελευθεριάδη στο 59:40.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΔΡΑΜΑ 27-28

Με φοβερό τέρμα του Αχιλλέα Τόσκα στο τελευταίο δευτερόλεπτο η Δράμα «απέδρασε» από την Έδεσσας κερδίζοντας 28-27 τον Αερωπό. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους όταν προηγήθηκαν 27-26 με γκολ του Κράλλη στο 58:06, ωστόσο ο Κοτσιώνης με τεχνική εκτέλεση πέναλτι έκανε το 27-27 στο 59:35 και στην επόμενη φάση η ομάδα του Αερωπού στάθηκε άτυχη καθώς είχε δοκάρι από θέση αριστερού εξτρέμ με τον Σατσένκο.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-31

Την 7η νίκη του στη φετινή Handball Premier πέτυχε ο Δούκας που συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη επικράτησε του Ζαφειράκη με 31-27, στη Νάουσα, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 11-14.
Στο δεύτερο μισό, το συγκρότημα του Κώστα Δεληγιάννη ισοφάρισε σε 21-21, στο 44’ όμως ο Δούκας έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Γερουλάνου (σημείωσε 9 γκολ) πήρε και πάλι τα ηνία και έφτασε σε μια ακόμα επικράτηση.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΠΑΟΚ 23-30

Την 4η συνεχόμενη νίκη του σημείωσε ο “Δικέφαλος του Βορρά”, αυτή τη φορά με 30-23 επί της Πυλαίας στο «Σπίτι του Χάντμπολ». Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι έως το 40’ (18-18), αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα μεγάλο σερί 6-0 μετέτρεψε το σκορ σε 18-24 στο 48’, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση των δύο πόντων.

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΑΕΚ 27-31

Αν και δυσκολεύτηκε η “Ένωση” κατάφερε να κερδίσει με 31-27 τον Ιωνικό στην έδρα του και να κάνει το 8Χ8 στη Handball Premier. Οι “κιτρινόμαυροι” επέστρεψαν έτσι στην κορυφή παρέα με τον Ολυμπιακό στους 16 πόντους. Ο Ιωνικός ήταν πολύ ανταγωνιστικός και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ που χρειάστηκε ένα σερί 4-0 για να «κλειδώσει» το ματς με το οποίο μετέτρεψε το 24-25 51’ σε 24-29 στο 56’.