Άργησε να «ξυπνήσει» και έχασε στο Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Νέα ήττα γνώρισε στην Ευρωλίγκα το «τριφύλλι», αυτή τη φορά στην έδρα της Μακάμπι με σκορ 77-73

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική για περισσότερα από λεπτά 15 λεπτά συνολικά στον αγώνα. Με την συγκεκριμένη ήττα το ρεκόρ του Παναθηναϊκού στην διοργάνωση είναι πλέον 1-4. Δεδομένα, τα περιθώρια «στενεύουν» για την ελληνική ομάδα που θα πρέπει να επιστρέψει σύντομα στις νίκες αν θέλει να ελπίζει για κάτι καλύτερο.

Το ματς

Το ξεκίνημα για τους «πράσινους» ήταν αρκετά καλό με την άμυνα να πρωταγωνιστεί για περίπου επτά λεπτά. Ήρθαν και οι πόντοι από τους Παπαπέτρου-Παπαγιάννη, όμως η Μακάμπι με ένα εντυπωσιακό «κλείσιμο» του δεκαλέπτου έκανε σερί 8-0 και πήγε στον πάγκο της στο +6 (19-13). Ο Τζέιμς Νάναλι – ερχόμενος από τον πάγκο – αποτέλεσε την μεγαλύτερη πηγή σκοραρίσματος των γηπεδούχων, φτάνοντας τους 16 πόντους πολύ γρήγορα. Η επίθεση των πρωταθλητών Ελλάδας είχε «κολλήσει» για τα καλά, κάτι που μπορεί να αποτυπωθεί από τον αριθμό πόντων που πέτυχαν στα πρώτα είκοσι λεπτά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδύτηρια με τους Ισραηλινούς στο +10 (33-23).

Ούτε στην τρίτη περίοδο κατάφερε να «εμφανιστεί» στο παρκέ ο Παναθηναϊκός. Οι παίκτες του Πρίφτη – βάση εικόνας – δεν έπαιζαν απλώς κακό μπάσκετ, δεν έπαιζαν απολύτως τίποτα. Η Μακάκμπι βρήκε ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να ξεφύγει στο τέλος του δεκαλέπτου με 15 πόντους (55-40). Το μόνο που πέτυχε ο Παναθηναϊκός είναι κάποια τρίποντα στα τελειώματα των επιθέσεών του με τους Ουάιτ, Φέρελ και Μέικον.

Παρόλα αυτά, στα τελευταία λεπτά το «τριφύλλι» έκανε μια τεράστια προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς. Με τους Μέικον και Ουάιτ να πρωταγωνιστούν, οι «πράσινοι» έκαναν ένα σερί 12-0 και κατέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (64-56). Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ της ομάδας του Πρίφτη, η οποία «μεταμορφώθηκε» και στην άμυνα. Ένα τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου στα 58″ κατέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (72-68) για πρώτη φορά μετά από πάρα πολύ ώρα. Τριάντα δευτερόλεπτα μετά, ο αρχηγός έκανε το 74-71 με νέο τρίποντο. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα έως και το τέλος σκοράροντας από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Τελικό σκορ 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73.

Οι διαιτητές: Γκαρσία, Ράτσις. Πατέρνικο.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 16 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 7, Καλέιρο 4, Γουίλιαμς 11 (2), Τέιλορ, Ρέινολντς 6 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σόρκιν 9 (4/4 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 18 (1), Ζίζιτς 6, Λεσόρ.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι (0/7 σουτ), Μέικον 17 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 6 (3/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φέρελ 3 (1/4 σουτ, 3 ασίστ), Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 14 (4/6 τρίποντα), Φλόιντ, Νέντοβιτς 13 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές), Έβανς 2, Σαντ Ρος.

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΜΠΑΣΚΕΤ

“Τέλος” από τη Φενέρμπαχτσε ο Ντίξον (video)

By

Whats App

Viber

Ένα τεράστιο κεφάλαιο έκλεισε σήμερα για την Τουρκική ομάδα, καθώς γνωστοποίησε την αποδέσμευση του 39χρονου από τη θέση του προπονητή βελτίωσης παικτών.

Ο Μπόμπι Ντίξον και η Φενέρμπαχτσε ανακοίνωσαν σήμερα ότι ο παλαίμαχος γκαρντ θα αποχωρήσει από το σύλλογο και τη θέση που είχε στην ομάδα, αφότου σταμάτησε την καριέρα του.

Το περσινό καλοκαίρι αποσύρθηκε από την ενεργό δράση και ανέλαβε τη θέση του προπονητή βελτίωσης παικτών στη τουρκική ομάδα.

Για προσωπικούς λόγους όμως δε θα μπορέσει να προσφέρει και φέτος τις υπηρεσίες του, με τη Φενέρ να τον ευχαριστεί για την παρουσία του.