Άρης ψυχάρα και μεγάλη νίκη

Σε κομβικό ματς για το ευρωπαϊκό του μέλλον ο έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και πήρε μια τεράστια νίκη.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν εξαιρετικός επιθετικά και έβαλε τις βάσεις για την νίκη, αλλά το κάρφωμα του Ρομπέρτο Γκάλινατ αποτέλεσε το “κερασάκι” στην τεράστια προσπάθεια που έκαναν όλοι στο “κιτρινόμαυρο στρατόπεδο”.

Η Μπούντουστνοστ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-0, ο Άρης απάντησε όμως γρήγορα για να πάρει προβάδισμα με 9-7.

Το ματς ήταν αρκετά δυνατό, με πολλές επαφές και τις άμυνες να παίζουν πρωταρχικό ρόλο. Η ομάδα του Καστρίτη προηγήθηκε με 17-13 και στο σημείο εκείνο έπαθε ένα μικρό “μπλακ άουτ”, κάτι που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι φιλοξενούμενοι που με σερί 5-0 υπέρ τους ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-17.

Οι Μαυροβούνιοι είχαν βρει ρυθμό πλέον και ¨χτυπούσαν” όλες τις αμυντικές αδυναμίες του Άρη, αλλά και την αστοχία του, με αποτέλεσμα στα μισά της δεύτερης περιόδου να φτάσουν στο +10 (34-24) και να ισοφαρίσουν την διαφορά με την οποία είχε κερδίσει στο πρώτο ματς η ελληνική ομάδα.

Στα δεύτερο μισό του α’ ημιχρόνου η Μπούντουστνοστ κυριάρχησε στο παρκέ, ο Άρης έψαχνε ένα ξέσπασε που δεν ήρθε ποτέ και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-34.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης προσπάθησε να ανατρέψει την σε βάρος του κατάσταση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά σε 45-41.

Η ομάδα του Μαυροβουνίου επέβαλε τον ρυθμό της και μεγάλωσε την υπέρ τη διαφορά, για να μπει στο τελευταίο 10λεπτο προηγούμενη με 63-54.

Με καλάθι του Τολιόπουλου ο Άρης μείωσε σε 66-63 06′:25” πριν το τέλος και το 3ποντο του Χάρελ έκανε το 66-66 στο 5λεπτο, κάνοντας ένα σερί 12-3 για τους “κιτρινόμαυρους”.

Ο Τολιόπουλος με νέο σουτ τριών πόντων έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα μου με 71-68, 3′:31” πριν το τέλος, αλλά δύο κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν την Μπούντουστνοστ προηγούμενη με 73-71, αλλά και πάλι ο Τολιόπουλος φώναξε παρόν έξω από τα 6.75 κάνοντας το 74-73.

Στην τελευταία επίθεση 8 δευτερολέπτων ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν 75-74, ο Χάρελ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων αλλά με εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα ο Γκάλινατ έδωσε το προβάδισμα 76-75 στον Άρη, 8 δέκατο του δευτερολέπτου πριν το τέλος, σκορ που δεν άλλαξε στον εναπομείναντα χρόνο και ο Άρης έκανε τεράστιο άλμα πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-39, 54-63, 76-75

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σταρκ 2, Τολιόπουλος 20(4), Κατσίβελης 3,, Μποχωρίδης 9(1), Γκάλινατ 14(1), Σλαφτσάκης, Σανόγκο 6(1), Μπλούμπεργκς 4(1), Τσαχτήρας, Περσίδης, Μπάνγκστον 3, Ντε Σόουζα 9, Χάρελ 6(2).

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ζάκελι): Μιχαϊλοβιτς 4, Φέρελ, Ράιτ 14(1), Μακουντού 4, Γκρμπόβιτς, Κουρίτζα, Πολ 4(1), Τανάσκοβιτς 10, Τζόουνς 9, Καμένιας 11, Μαγκί (1)