Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε άγριες διαθέσεις και στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 5-2 της Μονπελιέ, πραγματοποιώντας κυριαρχική εμφάνιση στο “Παρκ ντε Πρενς”.

Η νέα αγωνιστική περίοδος έχει βρει την ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ με… άγριες διαθέσεις. Μετά τη νίκη με 5-0 στην πρεμιέρα κόντρα στην Κλερμόν, οι Παριζιάνοι έριξαν κι άλλη πεντάρα στην Μονπελιέ και πήραν με το… καλημέρα διαφορά τερμάτων στη Ligue 1.

Ο αγώνας

Οι τρέχοντες πρωταθλητές Γαλλίας εκκίνησαν τον αγώνα, όντας κυριαρχικοί στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν μετουσίωναν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού σε ευκαιρίες για γκολ. Το πρώτο τέταρτο του αγώνα εκτυλίχθηκε δίχως κάποια αξιοσημείωτη τελική, αλλά στη συνέχεια, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ “άναψε” τις… μηχανές της. Οι γηπεδούχοι πολιόρκησαν την εστία του Όμλιν με διαδοχικές ευκαιρίες, αλλά οι Μέσι, Νεϊμάρ, Εμπαπέ και Χακίμι δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στα τελειώματά τους. Ο Εμπαπέ, μάλιστα, νικήθηκε από την άσπρη βούλα στο 22ο λεπτό. Έπειτα από αρκετές ευκαιρίες, η Παρί άνοιξε το σκορ, αλλά με… αυτογκόλ του Σακό. Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 45 λεπτών, ο Νεϊμάρ ανέλαβε τη δεύτερη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του και έστειλε τον Όμλιν στην απέναντι πλευρά για τη διαμόρφωση του 2-0, που αποτέλεσε και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν την υπεροχή στον αγώνα και στο 51′ σημείωσαν και τρίτο γκολ. Ο Νεϊμάρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όμλιν με κεφαλιά, διπλασιάζοντας τα δικά του τέρματα στον αγώνα. Επτά λεπτά αργότερα, η Μονπελιέ κατάφερε να μειώσει το σκορ. Ο Καζρί πήρε το… ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα. Στο 69′, ο Εμπαπέ πήρε αυτό που έψαχνε και δεν βρήκε με την εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς σημείωσε το τέταρτο γκολ για την ομάδα του. Στο 85′, ο Νεϊμάρ έφτασε σε χατ-τρικ, μετά από εκπληκτική πάσα του Μέσι, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το 5-1, όμως, ήρθε στο 88′ από τον Ρενάτο Σάντσες, λίγο μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Τσατό στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΓΚΟΛ: 39′ Σακό, 43′, 51′ Νεϊμάρ, 69′ Εμπαπέ, 88′ Σάντσες / 58′ Καζρί, 90+2′ Τσατό

Κίτρινες: 60′ Κιμπεμπέ, 66′ Βιτίνια / 64′ Γουάχι

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Ράμος, Βιτίνια (69′ Παρέδες), Βεράτι (86′ Σάντσες), Μέντες, Χακίμι, Νεϊμάρ (90′ Εκιτικέ), Εμπαπέ (86′ Σαράμπια), Μέσι

Μονπελιέ (Ολιβιέ Νταλ’Ογκλιό): Όμλιν, Σακό, Κοζά, Τσατό, Σεντ-Λους, Σαβανιέ, Σοτάρ, Φερί, Μαουασά (70′ Σουκέ), Γουάχι (79′ Σακό), Καζρί (78′ Ζερμέν)

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ζέεντορφ: «Όπου κοιτάξεις θα βρεις ελάχιστους μαύρους προπονητές»

By

Whats App

Viber

Ο Ολλανδός παλαίμαχος άσος εξέφρασε τον προβληματισμό του για τις ελάχιστες προτάσεις που είχε για εργασία, με την Μίλαν, ενώ στάθηκε σε ένα φυλετικό, για τον ίδιο, πρόβλημα.

O Κλάρενς Ζέεντορφ πραγματοποίησε μια εξαιρετική καριέρα, σε Άγιαξ, Ρεάλ Μαδρίτης, Μίλαν και Ίντερ, αλλά ως προπονητής κινείται σε ρηχά νερά.

Στην Μίλαν κάθισε στον πάγκο της για πέντε μήνες, από τον Ιανουάριο μέχρι τον Μάϊο του 2014, όπου κατέγραψε 22 παιχνίδια. Στη συνέχεια πήγε το 2016 στην Κίνα για την Σενζέν και το 2018 στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, όπου έκατσε ξανά για μικρό διάστημα, για να διατελέσει και προπονητής στην Εθνική Καμερούν, τη σεζόν 2018-19.

Ο ίδιος θεωρεί ότι έχει αρκετές εμπειρίες και εξέφρασε τα δικά του παράπονα για το γεγονός ότι μετά την Μίλαν δεν τον κάλεσε καμία σημαντική ομάδα στην Ευρώπη για να την αναλάβει, ενώ εξέφρασε και την απορία του για όσους έβλεπε να δουλεύουν μετά από αυτόν στους “ροσονέρι”.

Αναλυτικά όσα ανέφερε στο Φεστιβάλ Αθλητισμού του Τορίνου:

«Ρωτούσα τον εαυτό μου γιατί δεν είχα ευκαιρίες στην Ιταλία, έχω δύο παιδιά που έχουν γεννηθεί εδώ. Δεν νομίζω πως είναι ρατσιστική χώρα, πάντα το πίστευα αυτό. Υπάρχουν μεν ρατσιστές, όμως δεν είναι ρατσιστική χώρα.

Αν δείτε τι έχει συμβεί, είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος πώς βρήκαν αμέσως δουλειά εκείνοι που ήρθαν μετά από μένα στην Μίλαν και εγώ δεν έλαβα κάποια πρόταση. Μετά από 20 χρόνια στην Ιταλία ή υπήρχαν και αυτοί που μου είπαν ότι δεν ήθελαν να με προσβάλλουν με μία προσφορά. Κάντε μου μία και μετά αποφασίζω αν θα προσβληθώ ή όχι.

Δεν είναι μόνο στην Ιταλία, όπου και αν κοιτάξεις, θα βρεις ελάχιστους μαύρους προπονητές. Η πρώτη σοβαρή πρόταση που μου έγινε ήταν από την Κίνα, την δέχτηκα επειδή μου αρέσει να ταξιδεύω και να κάνω το κάθε σχέδιο να είναι ενδιαφέρον. Είναι όμως απογοητευτικό το γεγονός ότι μετά από την Μίλαν δεν μου έγινε ούτε ένα τηλέφωνο».

Viber

Αλμυρός Γαζίου και Ναυπακτιακός Αστέρας είναι οι δυο ομάδες που συμπλήρωσαν το παζλ της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς νίκησαν Απόλλων Ευπαλίου και Άρη Βούλας αντίστοιχα.

Δύο παιχνίδια έγιναν σήμερα (25/9) στο πλαίσιο της 2ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Αλμυρό Γαζίου να επικρατεί με 1-0 κόντρα στον Απόλλωνα Ευπαλίου και τον Ναυπακτιακό Αστέρα να νικάει με το ίδιο σκορ εκτός έδρας επί του Άρη Βούλας.

Έτσι, συμπληρώθηκαν τα ζευγάρια των αγώνων της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τις δυο αυτές προκρίσεις και αναμένεται να οριστούν τα παιχνίδια Αλμυρός-ΠΟ Ελασσόνας και Ναυπακτιακός-ΑΕΛ, ενώ στο ΠΑΟΚ Κρηστώνης-Πανθρακικός ή ΠΟ Αλεξανδρούπολης εκκρεμεί η απόφαση για την έφεση της Αλεξανδρούπολης.