Αταμάν: «Παίξαμε καλή άμυνα στην περιφέρεια της Εφές»

Στις δηλώσεις του αμέσως μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Αναντολού Εφές, ο Τούρκος τεχνικός στάθηκε στο εξαιρετικό επιθετικά πρώτο ημίχρονο της ομάδας του, αλλά και στην άμυνα των παικτών του πάνω στον Λάρκιν.

Αναλυτικά όσα είπε στις δηλώσεις του ο Εργκίν Αταμάν:

«Ξεκινήσαμε το παιχνίδι εξαιρετικά, σταματώντας τους παίκτες της Εφές από την περίμετρο. Έχουν ίσως την καλύτερη περιφέρεια στην Ευρώπη με τους Λάρκιν, Μπομπουά, Τόμπσον και Μπράιαντ, αλλά κυρίως με τον Λάρκιν, στον οποίο παίξαμε πολύ καλή άμυνα με τον Γκραντ σε man to man άμυνα και προσπαθούσαμε να τον χτυπήσουμε.

Ήμασταν εξαιρετικοί και στην επίθεση, κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα, βρήκαμε τα ελεύθερα σουτ με τον Γκριγκόνις, που ήταν σε εξαιρετικές θέσεις, όπως το είχαμε ετοιμάσει.

Και στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλή άμυνα στην περιφέρεια και ρισκάραμε τα σουτ των Πλάις και Ουίλις, που πέτυχαν κάποια τρίποντα που μας έκαναν ζημιά. Πέτυχαν πάνω από τους 6-7 πόντους που είναι οι μέσοι όροι τους. Στην επίθεση κάναμε λάθη, σταματήσαμε να κυκλοφορούμε καλά την μπάλα. Η Εφές είναι καλή ομάδα, έκανε κάποιες συνεχόμενες ήττες, αλλά είναι καλή ομάδα».