Μπά(ρ)τσα ανατροπής στη Φενέρ με υπογραφή Γουίλι

Μπορεί να βρέθηκε για μεγάλο μέρος του αγώνα πίσω στο σκορ, όμως η Μπαρτσελόνα κατάφερε να γυρίσει το σκορ και να επικρατήσει με 89-81 της Φενερμπαχτσέ στο “Palau Blaugrana”.

Με τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, οι “μπλαουγκράνα” πήραν μία δύσκολη νίκη για την 13η αγωνιστική της Euroleague. Ο Ισπανός ψηλός τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 21 λεπτά στο παρκέ. Κάπως έτσι, η ομάδα του ανέβηκε στο 10-3, παραμένοντας δεύτερη και με διαφορά. Ταυτόχρονα, η Φενέρ έπεσε στο 6-7 και βγήκε εκτός 10άδας.

Ο αγώνας

Οι Καταλανοί ήταν ανώτεροι στα πρώτα λεπτά και έφτασαν να προηγηθούν έως και με οκτώ πόντους (12-4, 4′). Η αντίδραση των φιλοξενούμενων όμως ήταν άμεση και σημαντική. Με τον Γουίλμπεκιν να πρωταγωνιστεί κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και με ένα επί μέρους 15-4 έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι (19-16). Το ματς έγινε πολύ κλειστό στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ έως το 32-31. Το τελευταίο πεντάλεπτο όμως ήταν πολύ διαφορετικό, μιας και η Φενέρ… πάτησε το πόδι στο γκάζι, έκανε επί μέρους 18-6 και πήγε στα αποδυτήρια στο +12 (50-38).

Ο Ιτούδης έπαιρνε πράγματα από… πολλούς, μιας και έξι παίκτες είχαν πάνω από πέντε πόντους από νωρίς. Η Μπάρτσα από την άλλη βασιζόταν κυρίως στους Ερνανγκόμεθ και Σατοράνσκι. Κάπως έτσι οι Τούρκοι έμειναν μπροστά σε αντίστοιχα επίπεδα (57-49, 25′) για αρκετή ώρα. Οι “μπλαουγκράνα” όμως έκαναν την αντεπίθεσή τους και μετέτρεψαν τον αγώνα ξανά σε ντέρμπι, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -1 (64-63). Ο Λαπροβίτολα μπήκε στον… χορό των πρωταγωνιστών και βοήθησε στο να έρθει το προβάδισμα σε χέρια γηπεδούχων για πρώτη φορά μετά από ώρα (65-64, 31′). Οι παίκτες του Γκριμάου πήραν… φόρα από την ανατροπή και με τον Ερνανγκόμεθ να συνεχίζει να κάνει ότι θέλει στις δύο ρακέτες, κατάφεραν να ξεφύγουν (79-73, 37′). Στο τελευταίο τρίλεπτο απλώς διαχειρίστηκαν την κατάσταση και εν τέλει επικράτησαν με 89-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-50, 63-64, 89-81

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): ΝταΣίλβα (4 ριμπάουντ), Βέσελι 12 (6 ριμπάουντ), Μπριθουέλα , Κάλινιτς 7 (1) , Σατοράνσκι 12 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη) , Ερνανγκόμεθ 21 (10/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ) , Λαπροβίτολα 15 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ) , Αμπρίνες 3 (1), Πάρκερ 8 , Γιοκουμπάιτις 3 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ)

Φενερμπαχτσέ (Ιτούδης): Μότλι 15 (4 ριμπάουντ) , Γουίλμπεκιν 10 (2/6 τρίποντα, 3 ασίστ) , Σανλί 7 (1) , Χέιζ-Ντέιβις 18 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές) , Μπιμπέροβιτς 3 (1), Πιερ 5 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ) , Γκούντουριτς 4 , Ντόρσεϊ 13 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλάθης , Μάνταρ 6 , Σεστίνα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στην Euroleague: