Δεν σταματάει πουθενά η αήττητη Λεβερκούζεν

Η τρομερή και αήττητη ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και ξέφυγε στο +8 από την Μπάγερν Μονάχου, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν πέρασε και από την “Voith-Arena“, μιας και επικράτησε της Χαϊντενχάιμ με 2-1. Η ανωτερότητα των “ασπιρίνων” ήταν ξεκάθαρη, όμως για αρκετή ώρα δεν κατάφερναν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Η συνεργασία των ΑντλίΦριμπόνγκ ήταν αυτή που έφερε τη λύση στο 45’+2′, με τον δεύτερο να είναι αυτός που σκόραρε. Στο 81′ ο δημιουργός έγινε σκόρερ και έκανε το 2-0, μετά από ασίστ του Βιρτζ. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με τον Πιερίνγκερ στο 87′.

Στην “Volkswagen Arena” διεξήχθη ίσως το πιο θεαματικό παιχνίδι της ημέρας. Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό, με τον… συνήθη ύποπτο Φίλκρουγκ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Η Βόλφσμπουργκ είχε αρκετές ευκαιρίες στη συνέχεια, αλλά έχασε τις περισσότερες εξ αυτών στην προσπάθεια για ισοφάριση. Εν τέλει τα κατάφερε στο 63ο λεπτό με κεφαλιά του Γκέραρντ, μετά από φάση διαρκείας.

Στη “Mewa Arena” η Μάιντζ ήταν σαφέστατα ανώτερη από το πρώτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, αλλά δεν κατάφερναν να βρουν το δρόμο προς το βάθος της εστίας. Τελικά αυτό συνέβη στο 44′ με τον Βαν ντεν Μπεργκ, μετά από ασίστ του Αμίρι. Ο Γερμανός μάλιστα ανέλαβε στο 45’+6′ εκτέλεση πέναλτι, αλλά αστόχησε. Η Άουγκσμπουργκ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί αυτό το γεγονός για να πάρει κάτι από το ματς και ηττήθηκε με 1-0.

Ο αγώνας της “PreZero Arena“, ανάμεσα στη Χόφενχαϊμ και την Ουνιόν Βερολίνου αποδείχθηκε… επεισοδιακός. Αυτό διότι στο 37ο λεπτό διεκόπη, μιας και οι οπαδοί των γηπεδούχων πέταξαν χιλιάδες μπαλάκια τένις στον αγωνιστικό χώρο. Ο λόγος ήταν οι γνωστές διαμαρτυρίες για την είσοδο του ξένου επενδυτικού fund στην Bundesliga. Μάλιστα, όταν οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο πήραν από μία κόκκινη κάρτα, με τους Νσόκι (45’+3′) και Βόλαντ (45’+6′). Τελικά η Ουνιόν με γκολ του Άαρονσον στο 84′ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και πήγε στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο “Merck-Stadion am Böllenfalltor“, η Στουτγκάρδη έθεσε από πολύ νωρίς τις βάσεις για νίκη. Ο Αντόν ανέλαβε ρόλο δημιουργού στο 14′ και σέρβιρε στον Γκιρασί, ο οποίος επέστρεψε στα γκολ ανοίγοντας το σκορ. Το ματς στη συνέχεια διεκόπη, επίσης λόγω των διαμαρτυριών για την επένδυση του ξένου fund. Μετά την επανέναρξη, συγκεκριμένα στο 45’+22′, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω δεύτερης κίτρινης που είδε ο Στένζελ. Παρ’ ολ’ αυτά… άντεξαν και στο 90+2′ με γκολ του Νταχούντ έκαναν το 2-0. Η Ντάρμσταντ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Σέιντελ στο 90+5′ σε 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Τρίποντο που εδραιώνει τους Σουηβούς στην 3η θέση της Bundesliga.