Τα 40.840.495 ευρώ εξ αυτών, αφορούν έργα οδοποιίας, ποδηλατοδρόμου και κατασκευή δικτύων ομβρίων και αποχέτευσης, ενώ τα υπόλοιπα 55.909.048 ευρώ, έχουν να κάνουν με έργα διαμόρφωσης πρασίνου και κοινοχρήστων χώρων στην περιοχή της Διπλής Ανάπλασης και του Ναυτικού οχυρού στην περιοχή του Ελαιώνα.

Πολλά γκολ και κούπα στο ντεμπούτο του Μανέ

By

Whats App

Viber

Τον πρώτο τίτλο της σεζόν στη Γερμανία κατέκτησε η Μπάγερν Μονάχου, στον τελικό του Σούπερ Καπ Γερμανίας, επικρατώντας στη Λειψία κόντρα στην ομώνυμη ομάδα με 5-3.

Με τον Σαντιό Μανέ να σκοράρει και έναν αγώνα στον οποίο… δεν σταματούσαν να μπαίνουν γκολ, οι Πρωταθλητές επικράτησαν των Κυπελλούχων στην “Ρεντ Μπουλ Αρίνα”. Οκτώ διαφορετικοί σκόρερ για τις δύο ομάδες, με τον Σενεγαλέζο αστέρα να βάζει το πρώτο του επίσημο τέρμα φορώντας τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Ο αγώνας

Μόλις στο 14ο λεπτό, οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με τον Μουσιάλα μετά από μία φάση διαρκείας. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας σε ποσοστό κοντά στο 70%, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Στο 31ο λεπτό του αγώνα, ο Γκνάμπρι συνεργάστηκε με τον Μανέ και ο Σενεγαλέζος πέτυχε το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα της νέας του ομάδας. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Μπενζαμέν Παβάρ σκόραρε από δημιουργία του Μουσιάλα για το 3-0.

Η Λειψία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Στο 59′ ο Σίλβα απείλησε με κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μάρσελ Χάλστενμπεργκ μείωσε με ωραία κεφαλιά. Η Μπάγερν “καθάρισε” το ματς στο 66ο λεπτό εκμεταλλευόμενος την απόκρουση του Γκουλάτσι μετά από σουτ του Νόιερ, κάνοντας το 4-1. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Παβάρ ανέτρεψε τον Όλμο παραχωρώντας πέναλτι. Ο Κρίστοφερ Ενκουνκού το μετέτρεψε σε γκολ με εξαιρετική εκτέλεση. Στο 89′ ο Ντάνι Όλμο μείωσε ακόμα περισσότερο βάζοντας “φωτιά” στο ματς λίγο πριν το φινάλε. Παρά την ένταση που υπήρξε στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Τεντέσκο δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Αντιθέτως, βρίσκοντας ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα, ο Λιρόι Σανέ έγραψε το τελικό 5-3 δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα.

ΓΚΟΛ: Χάλστενμπεργκ 59′, Ενκουκού 77′, Όλμο 89′ / Μουσιάλα 14′, Μανέ 31′, Παβάρ 45′, Γκνάμπρι 66′, Σανέ 90’+8′

Δοκάρι: Σίλβα 59′
Κίτρινες: Σιμάκαν 36′, Κλόστερμαν 90’+2′ / Κίμιχ 64′, Ερναντέζ 73′, Παβάρ 76′, Σανέ 87′, 90’+7′

Λειψία (Ντομένικο Τεντέσκο): Γκουλάτσι, Χάλστενμπεργκ, Ορμπάν, Σιμάκαν (Ν.Ράμος 79′), Κλόστερμαν, Λάιμερ, Καμπλ (Όλμο 52′), Ζόμποζλαϊ (Χαϊντάρα 90’+1′), Χένριχς, Φόρσμπεργκ (Σίλβα 52′), Ενκουνκού

Μπάγερν Μονάχου (Ζούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ (Μαζράου 78′), Ουπαμεκανό (Ντε Λιχτ 78′), Ερναντές, Γκνάμπρι (Σανέ 78′), Σαμπίτσερ, Κίμιχ, Μουσιάλα (Κομάν 61′), Ντέιβις, Μανέ, Μίλερ (Γκράβενμπερχ 68′)