“Εφτάρα” πρόκρισης για την Παρί!

Μοιράσου το αρθρο!

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Οι Παριζιάνοι είχαν εύκολο έργο στην έδρα της Πεΐ ντε Κασέλ, ομάδα 6ης κατηγορίας, νίκησαν με το εμφατικό 7:0 και πήραν το εισιτήριο για τους “16” του Κυπέλλου Γαλλίας.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

H Πεΐ ντε Κασέλ, μια ομάδα 6ης κατηγορίας από το βορειότερο άκρο της Γαλλίας, έδωσε το μεγαλύτερο παιχνίδι της ιστορία της κόντρα στον “γίγαντα” που ακούει στο όνομα Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Παριζιάνοι είχαν εύκολο έργο και με το εμφατικό 7:0 πήραν την πρόκριση για τους “16” του Coupe de France. Ο Κιλιάν Εμπαπέ έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Παρί που πέτυχε πέντε γκολ σε επίσημο παιχνίδι.

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, πέτυχε χατ-τρικ μέσα σε 12 λεπτά (29′,34′ και 41′) στο πρώτο ημίχρονο. Σκόρερ και ο Νεϊμάρ (33′), με την ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το… ξεκούραστο 4:0.

Ο… καυτός Γάλλος σούπερ σταρ σκόραρε και στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5:0 στο 56ο λεπτό και παράλληλα έκανε τέσσερα τα προσωπικά του τέρματα. Στο 64′ ήταν η σειρά του Σολέρ να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Ισπανό να κάνει το 6:0. Ο Εμπαπέ δεν σταμάτησε να σκοράρει και στο 79′ πέτυχε το 5ο του γκολ στην αναμέτρηση και έγραψε το τελικό 7:0(!) για την Παρί.//

Whats App

Χωρίς πολλά γκολ και συγκινήσεις ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις της 22ης αγωνιστικής της Ligue 1, με τους “μπακαλιάρους” να χάνουν σημαντικό έδαφος στη μάχη της… Ευρώπης, κόντρα στην ουραγό Ανζέρ.

Viber

Στο “Stade du Moustoir“, η Λοριάν… κόλλησε στο 0:0 με την τελευταία ομάδα της βαθμολογίας. Ίδιο ήταν το τελικό σκορ και στο “Stade de l’Abbé-Deschamps” ανάμεσα σε Οσέρ και Ρεμς. Στο “Stade de la Meinau“, το Στρασβούργο επικράτησε με 2:0 της Μονπελιέ χάρη σε δύο τέρματα του Ντιαλό (1′, 44′), παρά το γεγονός ότι είχε αποβληθεί ο Αχολού από το 33′. Τέλος, στο “Stade François Coty“, η Ναντ κέρδισε την Αζαξιό με το ίδιο σκορ, με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο πέτυχε ο Γκεσάν στο 64′ και το δεύτερο ο Μπλας με πέναλτι στο 89′.

Whats App

Η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου ηττήθηκε για ακόμη ένα παιχνίδι, με 2:0 από τη Βέρντερ Βρέμης, στην Bundesliga και παραμένει στις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό, έχοντας μόλις 16 βαθμούς.

Viber

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, όμως δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε κάποια σημαντική φάση. Στο 44ο λεπτό ο Ντουκς εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Φούχριχ επιχείρησε ένα σουτ, όμως ο Παβλένκα απομάκρυνε. Η Βέρντερ άνοιξε το σκορ στο 59ο λεπτό, με τον Στάγκε να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 77′, ο Ντουκς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με σουτ-“βολίδα” έξω από την περιοχή.

Η Βέρντερ Βρέμης, με αυτή τη νίκη, έφτασε πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, όμως παραμένει αρκετά πίσω, στους επτά βαθμούς διαφορά. Από την άλλη, η Στουτγκάρδη εξακολουθεί να βρίσκεται στην “επικίνδυνη ζώνη” με μόλις 16 βαθμούς.//

Ακολουθούν…
Στουτγκάρδη: Εκτός με Φράιμπουργκ (11/2)
Βέρντερ Βρέμης: Εντός με Ντόρτμουντ (11/2)

Google News

ΜΑΓΝΗΣΙΑ39 δευτερόλεπτα ago

Κλειστά τα σχολεία στην Σκιαθο την Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου

ΜΠΑΣΚΕΤ2 λεπτά ago

Ενός λεπτού σιγή για τους πιλότους της πολεμικής αεροπορίας (video)

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ3 λεπτά ago

ΚΟΣΜΟΣ6 λεπτά ago

Πολυτελή κέντρα απεξάρτησης υπόσχονται θεραπεία από τον εθισμό στα κρυπτονομίσματα

MEDIA3 ημέρες ago

«Μεγάλη Εικόνα» με τη Νίκη Λυμπεράκη: καλεσμένος ο ολυμπιονίκης Πύρρος Δήμας, Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου στις 00:10