Έγραψε ιστορία ο Ελ Αραμπί – Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στην Ευρώπη (video)

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Ιστορικό ήταν το γκολ που πέτυχε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο Ολυμπιακός-Άιντραχτ Φρανκφούρτης για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Ο Μαροκινός άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους» στο και με αυτό τον τρόπο έφτασε τα 16 γκολ με τη φανέλα των Πειραιωτών στην Ευρώπη ξεπερνώντας τους Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς και Κώστα Μήτρογλου (15 γκολ).

Πλέον ο Ελ Αραμπί είναι ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, καθώς σε 33 συμμετοχές σε Champions και Europa League έχει σκοράρει 16 γκολ (0,48 γκολ ανά αγώνα).

Viber

Χωρίς νικητή και με τελικό σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ματς του Ολυμπιακού κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού στο “Γ.Σ.Π.”, για τα πλέι οφ του Europa League. Πλέον, ο επαναληπτικός της επόμενης εβδομάδας αποκτά χαρακτήρα τελικού.

Με τον Χουάνγκ Ιν-μπεόμ να ξεχωρίζει και να σκοράρει στο ντεμπούτο του, η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν πραγματοποίησε την κορυφαία της φετινή εμφάνιση. Οι “ερυθρόλευκοι”, ειδικά στο πρώτο μισάωρο του δευτέρου ημιχρόνου, κυριάρχησαν και απείλησαν τα καρέ του Γιοβάνοβιτς, χωρίς να καταφέρουν να πετύχουν το γκολ που θα έφερνε το “διπλό”. Με αυτόν τον τρόπο έμειναν για πέμπτο συνεχόμενο ματς στη σεζόν χωρίς νίκη. Τα βλέμματα τώρα… στρέφονται στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” ενόψει της ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης (25/8).

Ο αγώνας

Μόλις στο 10ο λεπτό, ο Απόλλωνας σκόραρε χάρη στο γκολ του Πίττα, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος την ώρα της πάσας με αποτέλεσμα ο επόπτης να σηκώσει τη σημαία του. Επτά λεπτά αργότερα, ο Πιέρ Κούντε εξαπέλυσε έναν… κεραυνό από τα 25 μέτρα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, η “ερυθρόλευκη” άμυνα… κόλλησε, ο Γιανγκά ευνοήθηκε από μια κόντρα και άνοιξε το σκορ. Ο Ολυμπιακός δεν άργησε να απαντήσει και στο 29′ ισοφάρισε με ωραίο τελείωμα του Χουάνγκ, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Ρέαμπτσιουκ. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο ρυθμός δεν ήταν ιδιαιτέρως υψηλός με το σκορ να παραμένει ως είχε μέχρι τη στιγμή που οι παίκτες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μισό δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς μιας και υπήρξε τρίλεπτη διακοπή στο 49′. Ο λόγος ήταν ο… πυκνός καπνός στην κερκίδα των φίλων του Απόλλωνα. Το χρονικό κενό σα να “ξύπνησε” τον Ολυμπιακό που απείλησε τρεις φορές μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Τελικός εκφραστής σε όλες ήταν ο Ελ Αραμπί, ο οποίος για διαφορετικούς λόγους δεν κατάφερε να τελειώσει τις φάσεις, ενώ στην τελευταία ήταν και σε θέση οφσάιντ. Η εικόνα των Πρωταθλητών Ελλάδας είχε αλλάξει πλήρως προς το καλύτερο, σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο. Ο Χουάνγκ αποχώρησε αναγκαστικά στο 67′ λόγω προβλήματος τραυματισμού που αποκόμισε. Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός έπεσε, με τον Ολυμπιακό να οπισθοχωρεί και να διατηρεί το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ. Βέβαια, οι Κύπριοι παραλίγο να πανηγυρίσουν στο 90’+5′, όταν σκόραραν εκ νέου, αλλά το γκολ ακυρώθηκε κατευθείαν ως οφσάιντ.

ΓΚΟΛ: Γιανγκά 18′ – Χουάνγκ 29′

Κίτρινες: Χασάν 82′
Δοκάρι: Κούντε 17′

Απόλλων Λεμεσού (Νταβίντ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Κχάμας, Ρομπέρζ, Πεϊμπάρν, Καμπράλ, Πίττας, Κολλ, Κυριακού (Μπα 60′), Βα (Ονζεντά 46′), Ντιγκινί (Χέντι 75′), Γιανγκά (Σαχάρ 60′)

Ολυμπιακός (Κάρλος Κόρμπεραν): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μπα, Πίπα, Κούντε (Μπουχαλάκης 90’+2′), Εμβιλά, Ζιγκερνάγκελ (Ντε Λα Φουέντε 79′), Χουάνγκ (Α. Καμαρά 67′), Ραντζέλοβιτς (Βρουσάι 80′), Ελ Αραμπί (Χασάν 67′).