Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Οι “ροχιμπλάνκος” ηττήθηκαν με 2-1 από την Πόρτο και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ (0-0) αποκλείστηκε από κάθε ευρωπαϊκή διοργάνωση για τη φετινή σεζόν, για πρώτη φορά από το 2010/11.

Οι “δράκοι” επωφελήθηκαν από τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Champions League και κατέκτησαν την πρώτη θέση του γκρουπ Β, αποφέυγοντας έτσι ομάδες όπως οι Μπάγερν Μονάχου, Νάπολι, Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι στην κλήρωση της Παρασκευής (4/11).

Πόρτο-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Εβανίλσον μπήκε στην περιοχή, γύρισε ωραία την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Ταρεμί δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό σουτ. Στο 13ο λεπτό η Πόρτο έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0. Ο Γκρούγιτς “έκοψε” την άμυνα στα δύο και έβγαλε τον Γκαλένο μπροστά από τον Όμπλακ, με τον Σλοβένο να αποκρούει το πλασέ του Βραζιλιάνου. Στο 24′, οι “δράκοι” βρήκαν και δεύτερο τέρμα με εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Ζαϊντού έβγαλε μια μακρινή μπαλιά στην αριστερή πλευρά, με τον Σάβιτς να μην μπορεί να διώξει, τον Γκαλένο να γυρίζει στην περιοχή και τον Εουστάκιο να σκοράρει με δυνατό σουτ εν κινήσει. Στο 32ο λεπτό ο Φέλιξ έκλεψε την μπάλα στην περιοχή της Πόρτο, σέντραρε, με το πλασέ του Κορέα να κόβεται από την άμυνα και το σουτ του Ντε Πολ να καταλήγει στην αγκαλιά του Ντιόγκο Κόστα. Στο 37ο λεπτό ο Οτάβιο μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, πήρε την πάσα από τον Ταρεμί, όμως το διαγώνιο σουτ του Πορτογάλου σταμάτησε με το πόδι ο Όμπλακ.

Στο 50′, ο Ταρεμί πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και με προσωπική ενέργεια βγήκε πρόσωπο με τον Όμπλακ, ο οποίος σταμάτησε το σουτ του Ιρανού. Στο 62′, ο Ταρεμί βρήκε τον Εβανίλσον στην περιοχή, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 68ο λεπτό η Ατλέτικο μείωσε στο σκορ με γκολ του Γκριεζμάν, ωστόσο ο VAR είχε αντίθετη άποψη και το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ. Στο 74′, ο Βέντελ σέντραρε και ο Εβανίλσον με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα εκεί που ο Όμπλακ δεν είχε πρόβλημα να αποκρούσει. Σο 75ο λεπτό ο Κορέα σούταρε από τα όρια της περιοχής, με τον Ντιόγκο Κόστα να αποκρούει εντυπωσιακά. Στη συνέχεια της φάσης η Πόρτο βγήκε στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Γκαλένο, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Στο 82′ ο Γιαν Όμπλακ έκανε δύο αποκρούσεις σε διάστημα 20 δευτερολέπτων. Πρώτα, ο Ταρεμί σούταρε από τα όρια της περιοχής και στη συνέχεια ο Βέντελ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ με τον Σλοβένο να λέει εκ νέου “όχι”. Στο 88′, ο Μπάριος σέντραρε από τα δεξιά και ο Γκριεζμάν δεν μπόρεσε να βρει τέρμα με δύσκολη προβολή. Στο 90+2′, ο Καράσκο πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, με το δυνατό σουτ του να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Ντιόγκο Κόστα. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πέτυχε το “γκολ της τιμής”. Ο Καράσκο εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Μαρκάνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

ΓΚΟΛ: 5′ Ταρεμί, 24′ Εουστάκιο / 90+4′ Μαρκάνο (αυτ.)

Κίτρινες: 39′ Γκρούγιτς, 69′ Καρντόσο / 42′ Ρεϊνίλντο, 48′ Σάβιτς, 69′ Ντε Πολ

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κόστα, Πεπέ (89′ Κονσεϊσάο), Καρντόσο, Μαρκάνο, Ζαϊντού (53′ λ.τρ. Βέντελ), Οτάβιο (89′ Μπόρχες), Γκρούγιτς, Εουστάκιο, Γκαλένο (89′ Φόλια), Εβανίλσον (81′ Μαρτίνες), Ταρεμί.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Ρεϊνίλντο, Μολίνα, Ντε Πολ, Βίτσελ, Σαούλ (60′ Καράσκο), Κορέα (85′ Μπάριος), Φέλιξ (60′ Κούνια), Γκριεζμάν.

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Κλαμπ Μπριζ 0-0

Οι δύο ομάδες δεν αναλάμβαναν ιδιαίτερες πρωτοβουλίες στην αρχή της αναμέτρησης, με το πρώτο 25λεπτο να μην έχει καμία επικίνδυνη φάση. Οι Γερμανοί προσπαθούσαν να χτυπήσουν την Μπριζ με αντεπιθέσεις, όμως οι φιλοξενούμενοι σταματούσαν κάθε προϋπόθεση επίθεσης. Στο 33′ η Λεβερκούζεν έχασε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Χάντσον-Οντόι έβγαλε ωραία πάσα στην πλάτη της άμυνας, με τον Ντιαμπί να επιχειρεί ένα διαγώνιο σουτ με το κακό του πόδι και τον Μινιολέ να διώχνει σε κόρνερ. Στο 39ο λεπτό ο Σόουα έκλεψε την μπάλα από τον Παλάσιος, μπήκε στην περιοχή, με τον Χραντέτσκι να αποκρούει το σουτ του Γκανέζου. Στις καθυστερήσεις η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έχασε κι άλλη ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη. Ο Ντιαμπί, μετά από ωραία ατομική ενέργεια, βρήκε τον Φρίμπονγκ στην περιοχή, όμως το σουτ του κατέληξε στη πλαϊνή μεριά των διχτύων.

Στο δεύτερο μέρος η Μπριζ μπήκε πιο δυνατά και μόλις στο 47′ έχασε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Μπουσανάν πήρε την μπάλα στην περιοχή και έκανε ένα ωραίο σουτ, με τον Χραντέτσκι να αποκρούει και τον Σόμπολ να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στην επαναφορά. Στο 54′, ο Μινιολέ έκανε νέα απόκρουση. Ο Σικ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους σε κόρνερ της ομάδας του, όμως η καρφωτή κεφαλιά του Τσέχου σταμάτησε στον Βέλγο γκολκίπερ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντλί βρέθηκε σε θέση… βολής, όμως το πλασέ του πέρασε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Κίτρινες: 43′ Παλάσιος, 63′ Άντριχ / 37′ Σόμπολ, 82′ Μπογιάτα, 85′ Νίλσεν

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Τσάμπι Αλόνσο): Χραντέτσκι, Κοσουνού, Τα, Ταπσόμπα, Φρίμπονγκ, Παλάσιος (46′ Ντεμιρμπάι), Άντριχ, Μπάκερ, Ντιαμπί (76′ Αντλί), Χάντσον-Οντόι (76′ Αμίρι), Σικ (89′ Χλόζεκ).

Κλαμπ Μπριζ (Καρλ Χέφκενς): Μινιολέ, Μπογιάτα, Μέχελε, Μέιγιερ, Μπουσανάν, Σόουα, Βανάκεν, Σόμπολ (79′ Λάριν), Νίλσεν, Λανγκ (67′ Σκοβ Όλσεν), Γιούτγκλα (87′ Γιάρεμτσουκ).