Επέστρεψε στη βάση της και… έσπασε το ρόδι

H Καρδίτσα υποδέχθηκε το Λαύριο στο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης” στο πρώτο της εντός έδρας παιχνίδι για την τρέχουσα σεζόν και κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη, επικρατώντας με 84-68 για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Μετά τις καταστροφικές πλημμύρες στη Θεσσαλία, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου χρειάστηκε να περιμένει αρκετό καιρό για να παίξει στο γήπεδό της. Επτά συνεχόμενους αγώνες εκτός έδρας έδωσε και μέτρησε ισάριθμες ήττες. Πλέον βρίσκεται στο 1-7, κάνοντας σημαντικό βήμα για την παραμονή της. Από την άλλη το Λαύριο έπεσε στο 3-5, καθώς υπέστη την τέταρτη σερί ήττα του.

Ο αγώνας

Μετά το αρχικό 5-4 του Λαυρίου, η Καρδίτσα κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να πάρει στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 9-0, με τον Κλάσεν να ευστοχεί σε τρίποντο και να οδηγεί την ομάδα του στο +8 (13-5) στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι δεν λειτούργησαν καλά επιθετικά, μένοντας στους 14 πόντους στο δεκάλεπτο και η θεσσαλική ομάδα, που ήταν εύστοχη από την περιφέρεια, διατήρησε το προβάδισμά της, κλείνοντας την περίοδο στο 21-14.

Το πρώτο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου, που έδειξαν μεγάλη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία τους με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο. Ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης. Το 23-19 έγινε 39-19 στο 17′ και κάπως έτσι η Καρδίτσα βρέθηκε με ένα μεγάλο προβάδισμα (46-29) στην ανάπαυλα.

Παρόμοιο το σκηνικό του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα. Ουσιαστικά, το Λαύριο βρήκε την ευκαιρία να επιστρέψει στο ματς στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου, όταν και είχε ένα σερί 8-0 για να μειώσει σε 56-47 στο 28′, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με διψήφια διαφορά για τους Καρδιτσιώτες.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σημαντικές λύσεις από μακρινή απόσταση με τους Καστανέδα και Θόρντον, που με τα τρίποντά τους έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Το Λαύριο μείωσε σε 72-65 στο 35′, αλλά ένα σερί 10-0 της Καρδίτσας έφερε το 82-65 και τελείωσε κάθε συζήτηση γύρω από τον νικητή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-29, 62-52, 84-68

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 12 (5 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 6 , Κλάσεν 11 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ) , Σμιθ 12 (7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 6 (2), ΜακΚάλουμ 3 (1), Δίπλαρος 7 (3 ασίστ, 3 λάθη) , Χρηστίδης 8 , Αβδάλας 2 , Σάιμπερτ 17 (1/5 τρίποντα 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 9 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χέλεμς 5 (4 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 16 (1/1 τρίποντο, 7 ασίστ, 3 λάθη), Καββαδάς 10 (7 ριμπάουντ), Θόρτον 9 (3), Θόρτον 9 (3), Καστανέδα 13 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκρόμοβς 3 , Σπρίντζιος , Παπαδάκης 3 (1) , Οικονομόπουλος.

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 24/39 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 18/27 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 15/33 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 11/23 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 17 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.