Επέστρεψε στις νίκες η Λεβερκούζεν | Ανατροπή κόντρα στην Γκλάντμπαχ για την Μπάγερν

Τα μεσημεριανά παιχνίδια της πρώτης ημέρας (03/02) της 20ης αγωνιστικής της Bundesliga ολοκληρώθηκαν χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις, με τις πρώτες τρεις ομάδες της βαθμολογίας να επικρατούν στις δύσκολες αποστολές τους.

Η πρωτοπόρος Μπάγερ Λεβερκούζεν πέρασε με… άνεση από το “Merck-Stadion am Böllenfalltor“, νικώντας με 2-0 την Ντάρμσταντ. Ο Τέλα άνοιξε το σκορ στο 33′, από ασίστ του Γκριμάλδο. Στο 52ο λεπτό, ο ίδιος… διπλασίασε τα ατομικά και προσωπικά τέρματα, αυτήν τη φορά από δημιουργία του Βιρτζ.

Στην “Allianz Arena“, η Γκλάντμπαχ… σόκαρε την Μπάγερν Μονάχου όταν προηγήθηκε με τον Ελβέντι στο 35′. Οι Βαυαροί όμως, πρόλαβαν να ισοφαρίσουν πριν το ημίχρονο, χάρη στο γκολ του Πάβλοβιτς στο 45′. Στο δεύτερο μέρος μπορεί να… άργησαν, αλλά εν τέλει έκαναν την ανατροπή με τον Κέιν στο 70′. Στο 86ο λεπτό ήρθε ο Ντε Λιχτ για να… βάλει το “κερασάκι” στην τούρτα.

Στο “Europa-Park Stadion“, η Στουτγκάρδη αιφνιδίασε πλήρως τη Φράιμπουργκ και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το σκορ άνοιξε ο Ουντάβ στο 3′, ενώ στο 7′ έφτιαξε το 2-0 του Φούχριχ. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ρολ στο 18′. Ωστόσο, κατάφεραν να μειώσουν στο 45’+11′ με τον Κούμπλερ. Στο δεύτερο μέρος προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά ο Μίτελσταντ στο 74′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στην “MEWA Arena“, ένα γκολ από το δεύτερο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση. Ο Ντουκς σκόραρε για τη Βέρντερ και της χάρισε τη σημαντική νίκη με 1-0, σε βάρος της Μάιντζ.

Στο “Vonovia-Ruhrstadion“, η Μπόχουμ προηγούνταν από το 33′, όταν και άνοιξε το σκορ με τον Μπροσχίνσκι, αλλά εν τέλει αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Στο 90’+1′ η Άουγκσμπουργκ έφερε το ματς στα ίσα με εκτέλεση πέναλτι του Ντεμίροβιτς.