Επική ανατροπή για τον Παναιτωλικό και προβάδισμα πρόκρισης επί του Ολυμπιακού

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Ο Παναιτωλικός πραγματοποίησε επική ανατροπή επί του Ολυμπιακού με 2-1 για τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Κυπέλλου και έκανε το σημαντικό βήμα εν όψει του επαναληπτικού στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να αντιδράσει και να ανατρέψει πλήρως το σκορ, χάρη σε γκολ των Μεντόσα και Καρέλη.

Το ματς:

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε από την πλευρά του Παναιτωλικού. Στο 2ο λεπτό, ο Μεντόσα πάσαρε στον Ντουάρτε και εκείνος από πολύ καλή θέση, ωστόσο ο Ξενιτίδης απομάκρυνε με προβολή, ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς το τέρμα. Αμφότερες οι ομάδες πίεζαν τους αντιπάλους τους από την πρώτη πάσα και έδωσαν άμεσα γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι. Στο 13′, οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, ο Ελ Αραμπί την «έσπασε» για τον Βαλμπουενά, που σέντραρε και ο Μαροκινός φορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από το δεύτερο δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μεντόσα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του με σουτ έξω από την περιοχή σε μία φάση διαρκείας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να έχει τον πρώτο λόγο των πρωτοβουλιών και στο 52′ είχε μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Τικίνιο, που απομάκρυνε ο Ανέστης. Στο 60′, ο Μεντόσα πέρασε ωραία μπαλιά στον Καρέλη και εκείνος νίκησε τον Κρίστινσον στο τετ α τετ για το 2-1 υπέρ του Παναιτωλικού. Λίγα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο -πανέμορφο- γκολ με τον Βέργο, ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς παρέμεινε ψηλά στο γήπεδο, πιέζοντας για την ισοφάριση, ωστόσο το 2-1 παρέμεινε και ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαία νίκη με ανατροπή.

Συνθέσεις:

Παναιτωλικός: Ανέστης – Μπακαδήμας, Μαλής, Κορνέλιους και Χουχούμης – Αντούνες και Μάρτενσον – Μεντόσα, Βέργος, Ντουάρτε – Καρέλης.

Ολυμπιακός: Κρίστινσον – Μπαγκαλιάνης, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μπα – Καρμπόβνικ, Ανδρούτσος, Σουρλής, Ξενιτίδης – Βαλμπουενά, Βρουσάι και Ελ Αραμπί.

Viber

Στη “μάχη” των φιλικών παιχνιδιών ρίχνονται οι δυο ελληνικές ομάδες στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους ενόψει της επερχόμενης αγωνιστικής σεζόν.

Στις αυστριακές Άλπεις και το προπονητικό κέντρο του Βάλζχε αντίστοιχα βρίσκεται ήδη η ομάδα του Παναθηναϊκού για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της  ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Οι “πράσινοι” αντιμετωπίζουν σήμερα (07/07) στις 19:00 την Eurotours Κιτζμπούχελ, με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να βλέπει το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Άνταμ Τσέριν, να ενστωματώνεται στο ρόστερ του “τριφυλλιού”.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας θα παραμείνουν στο Βάλζχε της Αυστρίας μέχρι τις 19 Ιούλιου, όπου θα δώσουν ακόμα τρία φιλικά ματς κόντρα σε Γουότφορντ (10/07, 14:30), Αλ Ντουχαϊλ (14/07, 19:00) και Μπάγερ Λεβερκούζεν (17/07, 18:00).

Λίγο νωρίτερα σήμερα, στις 18:30, μπαίνει ξανά και ο Άρης στο “χορό” των φιλικών αναμετρήσεων. Συγκεκριμένα, οι Θεσσαλονικείς θα αντιμετωπίσουν στη Σλοβενία τον Άρη Λεμεσού στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι του βασικού σταδίου της προετοιμασίας τους.

Στις χθεσινές προπονήσεις της ομάδας, ο Χερμάν Μπούργος είδε τον Πάπε Σέικ Ντιόπ να ακολουθεί αρχικά ατομικό πρόγραμμα, ωστόσο στη συνέχεια ενσωματώθηκε και με την υπόλοιπη ομάδα.

Οι Κύπριοι χθες (06/07) γνώρισαν την ήττα σε φιλικό ματς κόντρα στη Σλάβεν Μπελούπο με 4-2 μετά από ολική ανατροπή, ενώ οι “κίτρινοι” μετρούν μια νίκη επί της Γάνδης με 1-0 και μια ήττα απέναντι στο Αμβούργο με 4-3.