ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Επιστροφή στις νίκες για τη Βαλένθια

Η ομάδα του Ρουμπέν Μπαράχα επικράτησε με 2-1 της ουραγού Αλμερία στο “Nuevo Mestalla” για την 23η αγωνιστική της La Liga και ανέβηκε εκ νέου στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με… φόρα στο χορτάρι και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 13ο λεπτό. Ο Λόπεθ συνεργάστηκε υποδειγματικά με τον Ντούρο και ο δεύτερος νίκησε τον Μαξιμιλιάνο για το 1-0. Στο 23′ ήρθε και δεύτερο γκολ, αυτήν τη φορά από κεφαλιά του Γιάρεμτσουκ, μετά από ασίστ του Πεπέλου. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν νωρίς, με τον Αρίμπας στο 50′. Μετά από 11 λεπτά, η Βαλένθια είχε την ευκαιρία να… τελειώσει το ματς, αλλά ο Πεπέλου αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Κάπως έτσι οι “νυχτερίδες” έφτασαν τους 35 πόντους και ανέβηκαν στην 7η θέση, στο -1 από την 6η Ρεάλ Σοσιεδάδ. Από την άλλη, η ουραγός Αλμερία έμεινε στους 6 βαθμούς και απέχει κατά 11 από την 17η Θέλτα και τη σωτηρία.