ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

“Ερυθρόλευκο” έπος στο Μπέρμιγχαμ με ραψωδία Ελ Κααμπί (highlights)

Ο αγώνας

Στα πρώτα λεπτά στο “Βίλα Παρκ” ο Ολυμπιακός μπήκε με μοναδικό σκοπό να περιορίσει στον χώρο του κέντρου τους παίκτες του Ουνάι Έμερι. Την πρώτη στιγμή που οι “ερυθρόλευκοι” ανησύχησαν ήταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντόουγκλας Λουίς από τα αριστερά έκανε το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κόνσα έκανε το γύρισμα και ο Μπέιλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον διαιτητή να το ακυρώνει καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ επάνω στον Ιμπόρα. Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έδειχνε πως στεκόταν καλά στην αναμέτρηση, κερδίζοντας αρκετές μονομαχίες θέλοντας να πιέσει τους Άγγλους. Σε μια φάση αρκετά καλά δομημένη, με τον Ελ Κααμπί να φύγει σε θέση τετ α τετ, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Τσικίνιο με τακουνάκι, πλασάροντας ιδανικά τον Όλσεν για να κάνει το 1-0. Ο VAR μέτρησε το γκολ, καθώς ο βοηθός είχε βγάλει εκτεθειμένο τον Μαροκινό φορ. Η συνέχεια είναι φανταστική για τους Πειραιώτες, καθώς δεν έμειναν μέχρι εκεί. Ο Ελ Κααμπί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, μετά από καταπληκτική πάσα του Ποντένσε, με τον πρώτο να νικάει για δεύτερη φορά τον Όλσεν στην βραδιά. Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσουν δίχτυα σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ, ο συνήθης ύποπτος για την Άστον Βίλα φέτος, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για να κάνει το 2-1, βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση του “Βίλα Παρκ”.

(INTIME)

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός θέλησε να κρατήσει το προβάδισμα του, με τους Άγγλους να είναι αυτοί που έπρεπε να κάνουν την ανατροπή. Σε μια ανυποψίαστη φάση από τα πλάγια, η Βίλα σκόραρε με τον Ντιαμπί , φέροντας την ισορροπία στο ματς. Ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς κέρδισε πέναλτι μερικά λεπτά μετά, εκμεταλλευόμενος ένα κόρνερ, όπου η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντούγκλας Λουίς. Ο Ελ Κααμπί ευστόχησε από τα 11 μέτρα, για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκοι δεν κάθισαν στο 3-2, κυνηγώντας εκ νέου μεγαλύτερο σκορ, με τον Έσε να βάζει το όνομα του δίπλα σε αυτό του Μαροκινού. Η Βίλα προσπάθησε να μειώσει άμεσα με τον Λουίς και τον Γουότκινς, αλλά καμία από τις επιθέσεις τους δεν ευδοκίμησε, πέρα από το κερδισμένο πέναλτι, στο οποίο ο Κάρμο υπέπεσε σε παράβαση. Ο Ντούγκλας Λουίς δεν κατάφερε να νικήσει τον Τζολάκη, με το 4-2 να παραμένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, σκορπίζοντας χαρά στο “ερυθρόλευκο” στρατόπεδο, κρατώντας ένα ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Conference League.

ΓΚΟΛ: 16′, 29′, 56′ Ελ Κααμπί, Έσε , 45+1′ Γουότκνις, 52′ Ντιαμπί
Κίτρινες: 83′ Ντιαμπί, 83′ Ροντινέι

Άστον Βίλα (Έμερι):  Όλσεν, Κας, Κόνσα, Λανγκλέ, Ντιν, Μπέιλι, Μαγκίν, Λουίζ, Ρότζερς, Ντιαμπί, Γουότκινς

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Ιμπόρα, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.//ΓΡ.