Εξασφάλισε την άνοδο η Τουρκία | “Λύτρωση” στις καθυστερήσεις για το Αζερμπαϊτζάν

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Λιθουανία και Νησιά Φερόε “κόλλησαν” στην ισοπαλία, ενώ οι Αζέροι πήραν σπουδαίο διπλό στη Σλοβακία και η γειτονική μας χώρα, “σφράγισε” την άνοδο στα “σαλόνια” της League B του Νations League.

Λιθουανία – Νησιά Φερόε 1-1

Σε ένα συναρπαστικό ματς για τον πρώτο όμιλο της τρίτης κατηγορίας του Nations League, η Λιθουανία δεν κατάφερε ούτε τώρα να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο, καθώς ήρθε ισόπαλη στην έδρα της 1-1 με τα Νησιά Φερόε, που ανέβηκαν στους επτά βαθμούς. Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για τους γηπεδούχους στον όμιλό τους και πλέον οδεύουν για τα μπαράζ παραμονής. Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Άντρεσεν στο 22′, ενώ οι Λιθουανοί ισοφάρισαν στο 41′, λίγο πριν την ανάπαυλα με γκολ του Σλίβκα, που αγωνίζεται στη Λαμία.

ΓΚΟΛ: 41′ Σλίβκα / 22′ Άντρεσεν

Λιθουανία (Ράινχολντ Μπρόι): Μπάρτκους, Μικολιούνας, Κλιµαβίτσιους, Γκιρντβάινις, Μπαράουσκας, Σλίβκα, Μεγκελάιτις, Λασίτσκας, Νοβικόβας, Γκολουμπίτσκας, Τσέρνιτς.

Νησιά Φερόε (Χόκαν Έρικσον): Νίλσεν, Ντάβιντσεν, Άσκχαμ, Σόρενσεν, Όλσεν, Γιόενσεν, Άντρεσεν, Μπιάρταλιδ, Όλσεν Κ., Έντμουντσον.

Σλοβακία – Αζερμπαϊτζάν 1-2

Σπουδαία νίκη μέσα στη Σλοβακία πανηγύρισε το Αζερμπαϊτζάν, το οποίο με ένα γκολ στις καθυστερήσεις, κατάφερε να επιβληθεί με 2-1 και να αφήνει πίσω του τους γηπεδούχους, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση του ομίλου του. Ο Νταντάσοφ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ του αγώνα στο 44′, ωστόσο στο τέλος του ματς, αυτό πήρε… φωτιά. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Ζίρκα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το “τρίποντο” χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Χαγκβέρντι.

ΓΚΟΛ: 90+3′ Ζίρκα / 44′ Νταντάσοφ, 90+5′ Χαγκβέρντι

Σλοβακία (Φραντσέσκο Καλτσόνα): Ροντάκ, Βαλό, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Μπέρο, Λόμποτκα, Μπένες, Ρεγκάλι, Μποζενίκ, Ζίρκα.

Αζερμπαϊτζάν (Τζάνι ντε Μπιάζι): Μεχεμεντελίγεφ, Καφαργκουλιέβ, Γκουσεΐνοφ, Μουσταφαζάντα, Χαγκβέρντι, Πασκουάλ, Αλμέιδα, Σεϊντάεφ, Μαχμούντοφ, Κότσκιου, Νταντάσοφ.

Τουρκία – Λουξεμβούργο 3-3

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, η Τουρκία εξασφάλισε την άνοδό της στη δεύτερη κατηγορία του Nations League, καθώς χρειαζόταν μόλις ένα βαθμό, τον οποίο τον πήρε κόντρα στο ανταγωνιστικό Λουξεμβούργο. Η ομάδα του Στέφαν Κουντς βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Μαρτίνς. Στη συνέχεια και στο 16ο λεπτό ο Ιντέρ με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο ο Σινάνι στο 37′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Δυο λεπτά αργότερα όμως, ο Σανό με δικό του αυτογκόλ, έδωσε και πάλι το δικαίωμα στους Τούρκους να ισοφαρίσουν. Ο Ροντρίγκες στο 69’ πάγωσε τους Τούρκους, οι οποίοι πήραν τα ηνία, πίεσαν και “ευτύχισαν” να βρουν το γκολ της  ισοφάρισης και της ανόδου παράλληλα χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Γιούκσεκ στο 87ο λεπτό για το τελικό 3-3. Για πρώτη φορά στο τουρνουά παραβιάστηκε η εστία της Τουρκίας (προερχόταν από 14-0), ενώ ήταν η πρώτη βαθμολογική απώλεια μετά από 4 σερί νίκες για το συγκρότημα του Στέφαν Κουντς.

ΓΚΟΛ: 16′ Ιντέρ (πεν.), 39′ Σανό (αυτογκόλ) / 8′ Μάρτινς, 37′ Σινάνι, 69′ Ροντρίγκες

Τουρκία (Στέφαν Κουντς): Τσακίρ, Τσελίκ, Αϊχάν, Σογιουντσού, Ελμαλί, Ουντέρ, Καντίογλου, Κεκτσιού, Ακτούρκογλου, Ουνάλ, Ντερβισόγλου.

Λουξεμβούργο (Λουκ Χολτζ): Μορίς, Πίντο, Γιανς, Σανό, Μάρτινς, Σάντσες, Τιλ, Μπαρέιρο, Τιλ, Ροντρίγκες, Σινάνι.

Λιχτενστάιν – Ανδόρρα 0-2

ΓΚΟΛ: 4′ Ρόσας, 80 Σερβός

Λιχτενστάιν (Μάρτιν Στοκλάζα): Μπιούχελ, Μαλίν, Χόφερ, Τράμπερ, Γκράμπερ, Φρόμελτ, Λούχινγκερ, Γκέπελ, Μάιερ, Γκάσνερ, Χάσλερ.

Ανδόρρα (Κόλντο Άλβαρεθ): Ι. Άλβαρες, Σερβός, Χιμένες, Γιοβέρα, Ρούμπιο, Μαρτίνεθ, Βάλες, Βιέιρα, Μπέτριου, Ρόσας, Πουζόλ.

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Επίσημη κοινή υποψηφιότητα Ισπανίας-Πορτογαλίας-Ουκρανίας για το Mundial 2030!

By

Whats App

Viber

Με ανακοίνωσή της η Ομοσπονδία, έκανε γνωστή την πρόταση των τριών χωρών για τη συνδιοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2030.

Η Ισπανική ομοσπονδία εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία κάνει γνωστή την απόφαση των τριών χωρών να διοργανώσουν από κοινού το Μουντιάλ του 2030.

«Το project έχει ως στόχο να λειτουργήσει ως πηγή έμπνευσης για την κοινωνία μέσα από το ποδόσφαιρο, με ένα ανατρεπτικό μήνυμα ελπίδας και αλληλεγγύης. Στο περασμένο Euro, διεξήχθησαν παιχνίδια από το Λονδίνο ως το Μπακού, από τη μία άκρη της ηπείρου στην άλλη. Πιστεύουμε λοιπόν πως δεν θα αποτελέσει πρόβλημα ούτε για το 2030»

Αξίζει να σημειωθεί ότι επίσημη υποψηφιότητα έχουν καταθέσει επίσης οι Αργεντινή-Ουρουγουάη-Χιλή-Παραγουάη, το Μαρόκο, ενώ δημοσιεύματα εμπλέκουν την Ελλάδα σε πρόταση με Αίγυπτο και Σαουδική Αραβία.