F1 Βραζιλία: Νίκη του Russell στο sprint race

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Ο George Russell πήρε τη νίκη στον τελευταίο αγώνα sprint της φετινής χρονιάς, στο Grand Prix της Formula 1 στη Βραζιλία.

Ο πιλότος της Mercedes ξεκίνησε από την 3η θέση αλλά σύντομα πέρασε επικεφαλής έχοντας περάσει πρώτα τον Magnussen και στη συνέχεια τον Verstappen για την 1η θέση. Έδωσαν δυνατή και καθαρή μάχη μεταξύ τους με τον Russell να είναι ο τελικός νικητής. Ο Carlos Sainz με τη Ferrari, τερμάτισε δεύτερος. Έχασε χρόνο στους πρώτους γύρους αλλά στη συνέχεια πίεσε για να τερματίσει δεύτερος.

Έχοντας δεχθεί ποινή 5 θέσεων για τον αγώνα της Κυριακής, ήθελε να μειώσει τις απώλειες και τα κατάφερε, αφού θα ξεκινήσει τελικά από την 7η θέση. Ο Lewis Hamilton είχε πολύ καλό ρυθμό και ξεκινώντας από την 8η θέση, κατάφερε να τερματίσει 3ος. Λόγω της ποινής του Sainz θα ξεκινήσει από τη 2η θέση και αυτή θα είναι η πρώτη φορά φέτος που θα δούμε δύο Mercedes στην πρώτη σειρά της εκκίνησης.

Ο Max Verstappen είχε επαφή με τον Sainz, έχασε ένα μέρος της αεροτομής της Red Bull και έχοντας επιλέξει και διαφορετικά ελαστικά από τους υπόλοιπους, υποχώρησε στην 4η θέση. Είχε επιλέξει τη μέση γόμα ενώ οι υπόλοιποι προτίμησαν τη μαλακή η οποία στους 24 γύρους του sprint λειτούργησε πολύ καλά.

Ο Sergio Perez τερμάτισε 5ος και θα ήθελε πολύ να του παραχωρήσει την 4η θέση ο Max Verstappen, κάτι το οποίο ζήτησε από την ομάδα του, αλλά δε συνέβη. Ακριβώς πίσω του, στην 6η θέση τερμάτισε ο Charles Leclerc χάνοντας έναν ακόμα βαθμό από τον Perez στη μάχη της διεκδίκησης της 2ης θέσης στη βαθμολογία. Ο Lando Norris τερμάτισε 7ος παίρνοντας δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς στη μάχη της McLaren με την Alpine η οποία δεν είδε κανέναν από τους πιλότους της να βαθμολογείται. Ο Kevin Magnussen δε μπόρεσε να υπερασπιστεί την αναπάντεχη pole position που κατέκτησε την Παρασκευή και υποχώρησε στην 8η θέση, παίρνοντας όμως έναν βαθμό.

Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ2 στις 20:00 το βράδυ της Κυριακής. Μία ώρα νωρίτερα, η ειδική εκπομπή της ΕΡΤ2 για τη Formula 1 με τους Νίκο Κορόβηλα και Τάκη Πουρναράκη.

Viber

Ο Max Verstappen ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στις κατατακτήριες δοκιμές για τον τελευταίο αγώνα της Formula 1, στο Abu Dhabi. Αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στο Q3 κι έτσι η Red Bull δε μπόρεσε να κάνει αυτό που είχε προγραμματίσει, να κάνουν δηλαδή οι πιλότοι της δύο προσπάθειες με τον Verstappen να «τραβά» τον Sergio Perez.

(Associated Press)

Κατάφεραν να κάνουν μόνο μία προσπάθεια αλλά απέδωσε αφού ο Verstappen έκανε τον ταχύτερο χρόνο και ο Perez κατέκτησε τη 2η θέση. Μπορεί ο Μεξικανός να μην πήρε την pole αλλά θα ξεκινήσει από την 1η σειρά αφήνοντας πίσω του τον αντίπαλο του στη διεκδίκηση της 2ης θέσης, Charles Leclerc.

Ο πιλότος της Ferrari ήταν γρήγορος, όχι όσο έπρεπε, όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος, και περιορίστηκε στην 3η θέση. Απόλυτη ισορροπία ανάμεσα στις ομάδες με τον Carlos Sainz να συμπληρώνει τη 2η σειρά της εκκίνησης και τη Mercedes την 3η με τους Lewis Hamilton και George Russell στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα. Ο Hamilton ανέφερε μετά το τέλος της διαδικασίας κάποιο πρόβλημα με τα φρένα που του κόστισε σημαντικά σε χρόνο. Ο Lando Norris έκανε τον 7ο χρόνο αφήνοντας τον Esteban Ocon στην 9η. Τη δεκάδα των χρονομετρημένων συμπλήρωσε ο Daniel Ricciardo ο οποίος όμως έχει δεχθεί ποινή τριών θέσεων για την επαφή του με τον Magnussen στη Βραζιλία. Έτσι από τη 10η θέση θα ξεκινήσει τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς ο Fernando Alonso.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 15:00 το μεσημέρι της Κυριακής και θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ2. Μία ώρα νωρίτερα η ειδική εκπομπή της ΕΡΤ2 για τη Formula 1 με τους Νίκο Κορόβηλα και Τάκη Πουρναράκη.//

Viber

Το τελευταίο αγωνιστικό τριήμερο της Formula 1 ξεκίνησε στην πίστα Yas Marina, στο Abu Dhabi με τις ελεύθερες δοκιμές της Παρασκευής.

Στο πρώτο σκέλος των δοκιμών 8 πιλότοι παρακολούθησαν από τα box των ομάδων τους αφού είτε δόθηκε η ευκαιρία σε νέους πιλότους να συμμετέχουν είτε οδήγησαν κάποιοι άλλοι. Τη θέση του Max Verstappen στη Red Bull πήρε ο Liam Lawson, στη Ferrari ο Robert Shwartzman αντικατέστησε τον Carlos Sainz, στη McLaren τη θέση του Lando Norris πήρε ο Pato O’Ward, στην Alpine τον Fernando Alonso αντικατέστησε ο Jack Doohan, στην Aston Martin τη θέση του Lance Stroll πήρε ο Felipe Drugovich, στη Haas τη θέση του Mick Schumacher πήρε ο Pietro Fittipaldi, στην Alfa Romeo τη θέση του Valtteri Bottas πήρε ο έμπειρος Robert Kubica και στη Williams τη θέση του Nicolas Latifi πήρε ο Logan Sargeant. Η ομάδα της Mercedes συνέχισε όπως ολοκλήρωσε στη Βραζιλία όπου μία εβδομάδα νωρίτερα, έκανε το 1-2. Στις πρώτες δοκιμές του Abu Dhabi έκανε επίσης το 1-2 με τον Hamilton στην 1η θέση και τον Russell στη 2η. Ο Charles Leclerc και ο Sergio Perez ξεκίνησαν δίνοντας μάχες μεταξύ τους για την 1η θέση αλλά τελικά περιορίστηκαν στην 3η και 4η αντίστοιχα. Ταχύτερος rookie ήταν ο Liam Lawson που οδηγούσε τη Red Bull του Max Verstappen. Ήταν πολύ γρήγορος τόσο με τη σκληρή όσο και με τη μαλακή γόμα ελαστικών.

Στο 2ο σκέλος των δοκιμών οι χρόνοι κατέβηκαν πολύ γρήγορα. Ο Max Verstappen στην 1η του κιόλας προσπάθεια με μαλακά ελαστικά, βελτίωσε σημαντικά το χρόνο του 1ου σκέλους και πέρασε στην κορυφή. Στη συνέχεια βελτίωσε κι άλλο το χρόνο του και ολοκλήρωσε στην 1η θέση. Με διαφορά που αγγίζει τα 3,5 δέκατα βρέθηκε και πάλι στη 2η θέση ο George Russell με τη Mercedes. Ο Charles Leclerc ήταν και πάλι 3ος με τον Lewis Hamilton να ακολουθεί στην 4η θέση. Ο Sergio Perez περιορίστηκε στην 5η θέση σχεδόν 2,5 δέκατα πίσω από τον Leclerc. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Carlos Sainz (Ferrari), Esteban Ocon (Alpine), Fernando Alonso (Alpine), Daniel Ricciardo (McLaren) και Valtteri Bottas (Alfa Romeo).

Δείτε τα αποτελέσματα της Παρασκευής ΕΔΩ.//

Google News

Μπείτε στην ομάδα μας στο Discord και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μπείτε στην ομάδα μας στο Telegram και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Εγγραφείτε στο Ενημερωτικό Δελτίο μας

Διατηρούμε τα δεδομένα σας ιδιωτικά και μοιράζεστε τα δεδομένα σας μόνο με τρίτα μέρη που καθιστούν δυνατή αυτή την υπηρεσία. Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου μας.
ΜΑΓΝΗΣΙΑ6 ημέρες ago

Σοκ στην Σκιαθο 37χρονη έγκυος εχασε το 9 μηνών μωρό της στην εντατική η ίδια σε κρίσιμη κατάσταση