Γκέλαρε με τη Γρανάδα η Μπαρτσελόνα

Απέναντι στην προτελευταία του βαθμολογικού πίνακα, Γρανάδα, η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, αν και γηπεδούχος, και συμβιβάστηκε στην ισοπαλία, 3-3, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με το προβάδισμα να αλλάζει… χέρια τρεις φορές. Οι “μπλαουγκράνα” προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με γκολ του Γιαμάλ από σέντρα του Κανσέλο. Όμως, στο 43′ ο Σάντσες πλάσαρε εν κινήσει μετά από συρτή σέντρα του Πελίστρι, για την ισοφάριση. Στο 60′ ο Πελίστρι έδωσε προβάδισμα ξανά στη Γρανάδα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε για την Μπαρτσελόνα. Στο 66’, η Γρανάδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με κεφαλιά του Μικέλ και στο 81′ ο Γιαμάλ πέτυχε την ισοφάριση. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ουζούνι παραλίγο να γράψει το 3-4, με τον Τερ Στέγκεν να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση, ενώ ο Γκουιού δεν κατάφερε να χαρίσει τη νίκη στην Μπαρτσελόνα στο 90’+2’, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά από πολύ πλεονεκτική θέση.