“Γλάροι” για φίλημα διέλυσαν την Τότεναμ που… ξύπνησε αργά

Η Μπράιτον ήταν επιβλητική κόντρα στην ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου και επικράτησε με το εμφατικό 4-2 των “Σπερς” στο “American Express Community Stadium”, για να επιστρέψει στις νίκες με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Νικήτρια στη… ματσάρα της Πέμπτης (28/12) βγήκε η Μπράιτον, που νίκησε με 4-2 την Τότεναμ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League. Οι “γλάροι” προηγήθηκαν με 4-0 και παρά το γεγονός ότι… αγχώθηκαν, εν τέλει εξασφάλισαν το τρίποντο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο 45λεπτο στο “American Express Community Stadium” ήταν… απολαυστικό. Η Μπράιτον βρήκε δύο γκολ μέσα σε 12 λεπτά. Αρχικά, ο Χίνσελγουντ στο 11′ με έναν “κεραυνό” εντός περιοχής νίκησε τον Βικάριο και έκανε το 1-0 και στο 23′ ο Ζοάο Πέδρο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα των “γλάρων”. Η Τότεναμ έμοιαζε… σαστισμένη από την επιθετική “καταιγίδα” των γηπεδούχων και η πρώτη της σημαντική ευκαιρία σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όπου το σουτ του Ριτσάρλισον λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Στιλ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βικάριο σε αρκετές περιπτώσεις σταμάτησε με καθοριστικές επεμβάσεις τους παίκτες της Μπράιτον και κράτησε ζωντανή την ομάδα του.

Μόλις 35 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Τότεναμ πέτυχε γκολ με τον Ριτσάρλισον, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει κι άλλο τέρμα στο 62′, ωστόσο ακυρώθηκε εκ νέου για οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα (63′) όμως, η Μπράιτον βρήκε και τρίτο τέρμα, με τον Εστουπινιάν που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στο ημίχρονο να “κεραυνοβολεί” από μακρινή απόσταση τον Βικάριο για το 3-0 των “γλάρων” στο 63′! Στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζοάο Πέδρο διπλασίασε τα τέρματα του, ξανά από το σημείο του πέναλτι, για να κάνει το 4-0. Το μόνο που κατάφεραν οι “Σπερς” ήταν να μειώσουν σε 4-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του ματς. Αρχικά, ο 20χρονος Αργεντινός επιθετικός Αλέχο Βέλις μείωσε σε 4-1 στο 81′ και στο 86′ ο Ντέιβις με κεφαλιά έκανε το 4-2, σε ένα βράδυ που η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου ήταν κατώτερη των περιστάσεων και… άργησε να ξυπνήσει.

ΓΚΟΛ: 11′ Χίνσελγουντ, 23′ (πεν.),76′ (πεν.) Ζοάο Πέδρο, 63′ Εστουπινιάν / 81′ Βέλις, 86′ Ντέιβις

Κίτρινες: 43′ Μπουονανότε, 71′ Μόντερ, 83′ Ντανκ / 23′ Κουλουσέφσκι, 57′ Ριτσάρλισον

Μπράιτον (Ρομπέρτο Ντε Ζέρμπι): Στιλ, Χίνσελγουντ, Φαν Χέκε, Ντανκ, Ιγκόρ (46′ Εστουπινιάν), Γκίλμουρ, Μίλνερ (69′ Μόντερ), Μπουονανότε (59′ Μπαλέμπα), Γκρος, Ζοάο Πέδρο (93′ Λαλάνα), Γουέλμπεκ (69′ Φέργκιουσον).

Τότεναμ (Άγγελος Ποστέκογλου): Βικάριο, Πόρο, Έμερσον, Ντέιβις, Ουντότζι, Σαρ (66′ Χιλ), Χόιμπιεργκ, Τζόνσον (70′ Βέλις), Κουλουσέφσκι, Σον, Ριτσάρλισον (66′ Λο Σέλσο).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Premier League: