Γουόλτερς: «Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, είναι μεγάλη εβδομάδα για εμάς»

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

O έμπειρος γκαρντ του Παναθηναϊκού, μίλησε για το αυριανό δύσκολο παιχνίδι με τους Ιταλούς, τονίζοντας τα στοιχεία που πρέπει να έχουν οι “πράσινοι” για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά όσα είπε ενόψει του αγώνα με τη Βίρτους (23/11, 21:00):

Για τη “διαβολοβδομάδα” του Παναθηναϊκού: «Είναι μια μεγάλη εβδομάδα για εμάς. Ξεκινάμε με τη Βίρτους, που είναι μια καλή ομάδα και με πολλούς καλούς παίκτες. Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι και θα πρέπει να παίξουμε με ενέργεια».

Για τα στοιχεία που πρέπει να έχει η ομάδα του απέναντι στους Ιταλούς: «Σίγουρα θα πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι. Κάναμε μια καλή αρχή στον αγώνα της Κυριακής, τον οποίο κερδίσαμε και ελπίζουμε να συνεχίσουμε έτσι και αυτή την εβδομάδα. Είναι μια μεγάλη εβδομάδα, δυσκολευόμαστε στην Euroleague μέχρι στιγμής, όμως θα πρέπει να πάρουμε αυτά τα εντός έδρας ματς».

Για την άμυνα: «Σίγουρα θα πρέπει να παίξουμε καλύτερη άμυνα, με περισσότερη επιθετικότητα. Έχουμε αναλύσει τη Βίρτους και θα προσπαθήσουμε να τους σταματήσουμε. Αν παίξουμε καλή άμυνα, αυτό θα μας βοηθήσει και στην επίθεση. Παίζοντας εντός έδρας αυτό θα ματς δώσει τη δυνατότητα να παίξουμε στο transition και να παίξουμε ευκολότερα. Θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά και νομίζω πως μπορούμε να πάρουμε το αποτελέσματα. Δυσκολευόμαστε στην άμυνα, όμως μπορούμε να γίνουν καλύτεροι αμυντικά. Θα πρέπει να έχουμε την ίδια ενέργεια σε όλο τον αγώνα, γιατί αυτό βοηθάει και την επίθεσή μας».//

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπέικον: «Θέλω να κάνω τη διαφορά» (video)

By

Whats App

Viber

Ο Αμερικανός φόργουορντ του Παναθηναϊκού, αναφέρθηκε στην προσπάθεια της ομάδας του, εξήγησε πως το “τριφύλλι” έχει όλα τα κομμάτια που χρειάζεται για να πετύχει και τόνισε πως στόχος του είναι να κάνει τη διαφορά.

Αναλυτικά όσα είπε στην κάμερα της ΕΡΤ:

«Κερδίσαμε ένα ματς που έπρεπε να κερδίσουμε. Παίξαμε σκληρά και πρέπει να συνεχίσουμε.

Νιώθουμε καλά, παίζουμε καλά στην άμυνα, ο Πάρις παίζει σε πολύ υψηλό επίπεδο όπως και ο Ουίλιαμς και ο Παπαγιάννης. Και όλα τα παιδιά είναι σημαντικά.

Πρέπει να βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά. Θέλω να κάνω τη διαφορά. Στην Ευρωλίγκα ήταν λίγο χαμηλά ο Παναθηναϊκός όταν ήρθα. Θέλω να γίνω το κομμάτι που έλειπε από την ομάδα και μου αρέσει ο ρόλος μου.

Κάθε μέρα είναι κίνητρο για μένα. Η οικογένειά μου είναι το κίνητρό μου, με υποστηρίζουν, κάθε μέρα θέλω να παίζω μπάσκετ και οι προπονητές μου προσπαθούν να με ηρεμήσουν. Η δουλειά μιλάει από μόνη της.

Έχουμε όλα τα κομμάτια που χρειαζόμαστε. Νιώθω άνετα και θέλω να συνεχίσουμε να κερδίζουμε».//

Viber

Η ομάδα του Κώστα Μέξα επικράτησε με 79-75 του Απόλλωνα Πάτρας και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας μάλιστα έναν αντίπαλο με τον ίδιο στόχο στο πρωτάθλημα.

Ο Ιωνικός κέρδισε με 79-75 τον Απόλλωνα Πάτρας, σε ένα πραγματικό ντέρμπι, όπου το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια, με την ομάδα του Κώστα Μέξα να είναι πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία, με τους Χόκινς και Μαυροκεφαλίδη να είναι καθοριστικοί. Πάνω από 50% και στα δίποντα και στα τρίποντα για τους Νικαιώτες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με σκορ εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες, πριν ο Απόλλων Πάτρας με ένα δικό του 7-0, πάρει την πρώτη μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι και οδηγήσει στο time-out τον Μέξα. Οι παίκτες του αντέδρασαν, όμως οι Πατρινοί συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις, τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο, με 31 πόντους στην επίθεση (26-31). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν να πλησιάσουν τη ρακέτα του Ιωνικού, ενώ και τα σουτ τριών πόντων έμπαιναν με μικρότερη συχνότητα, με τους παίκτες του Μέξα να κλείνουν το ημίχρονο στην ισοπαλία, καλύπτοντας το -5 της πρώτης περιόδου (48-48).

Στην επανάληψη συνεχίστηκε ένα πραγματικό ντέρμπι. Ένα επιμέρους 7-0 των γηπεδούχων, τους έδωσε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με τους παίκτες του Απόλλωνα όμως να αντιδρούν και να παιρνούν μπροστά στο 27′ (62-63), πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με προβάδισμα του Ιωνικού, ο οποίος βρήκε και σκορ από τα 6,75. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μέξα ξεκίνησαν με αρκετά άστοχα σουτ, επιτρέποντας στους Πατρινούς να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, με τον Μαυροκεφαλίδη όμως να απαντά και να φέρνει το παιχνίδι στην ισορροπία (75-75 στο 36′). Οι Νικαιώτες πήραν εν τέλει τη νίκη και με 79-75, στο ντέρμπι της παραμονής.