Η Μπάγερν πέρασε από το Άουγκσμπουργκ | Συνετρίβη στη Στουτγκάρδη η Λειψία

Με θέαμα, αρκετά γκολ, ανατροπές, αλλά και αποτελέσματα που καθόρισαν εν πολλοίς την εικόνα της βαθμολογίας της Bundesliga ολοκληρώθηκαν οι μεσημεριανοί αγώνες της 19ης αγωνιστικής.

Στην “WWK Arena“, μπορεί η Μπάγερν να μην… εντυπωσίασε με την εικόνα της, αλλά πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Οι Βαυαροί είδαν γκολ των γηπεδούχων να ακυρώνεται στο 12′ και κατάφεραν να προηγηθούν στο 23′ με τον Πάβλοβιτς. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (45’+5′) πήραν σημαντικότερο προβάδισμα, χάρη σε τέρμα του Ντέιβις. Η Άουγκσμπουργκ μείωσε με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντεμίροβιτς. Ωστόσο, οι παίκτες του Τούχελ απάντησαν άμεσα και ο Κέιν έκανε το 3-1 στο 58ο λεπτό. Το μόνο που άλλαξε στη συνέχεια ήταν το σκορ, που διαμορφώθηκε σε 3-2 χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Ντεμίροβιτς στο 90’+4′. Πάντως, έξι λεπτά νωρίτερα ο Μίτσελ είχε χάσει άλλο πέναλτι.

Το ματς της ημέρας έγινε στην “MHPArena“, όπου η Στουτγκάρδη συνέτριψε τη Λειψία στη μάχη της 3ης θέσης. Παρά το γεγονός ότι ο Γκιρασί έλειπε ξανά λόγω τραυματισμού, οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 5-2. Το σκορ άνοιξε στο 25′ ο Μιλό με εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Ουντάβ πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-0. Ο Σέσκο μείωσε προσωρινά στο 32′, όμως οι “ταύροι” δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί. Στο 48′ ο Λέβελινγκ έκανε το 3-1 και παρ’ ότι ο Οπεντά μείωσε εκ νέου στο 55′, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν… ότι ήθελαν. Ο Ουντάβ σκόραρε για το 4-2 στο 56′ και 19 λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε το χατ τρικ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στο “Weserstadion” η Βέρντερ έκανε… πάρτι κόντρα στη Φράιμπουργκ. Ο Ντουκς άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι στο 9′. Στο 28′, ο Γκρίφο ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο. Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους. Ο Ενζιμά έκανε το 2-1 στο 53′ και ο Μαλατίνι διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 90’+3′. Ταυτόχρονα, στην “PreZero Arena” η Χόφενχαϊμ… κόλλησε στο 1-1 με την Χάιντενχαϊμ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντίνκτσι στο 29′, όμως ο Κράμαριτς ισοφάρισε από την “άσπρη βούλα” στο 45’+7′.

Τέλος, στην “Volkswagen Arena” η Βόλφσμπουργκ και η Κολωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Ο αγώνες διεκόπη στο 20′, λόγω τραυματισμού του επόπτη από χτύπημα της μπάλας. Τα γκολ πάντως μπήκαν μέσα σε ένα δίλεπτο, με τον Αλίντου να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους στο 38′ και τον Παρέδες να ισοφαρίζει στο 40′.