Η Γρανάδα των 10 παικτών… άντεξε κόντρα στη Λας Πάλμας

Παρά το γεγονός ότι έπαιζε για περίπου 70 λεπτά με παίκτη περισσότερο, η ομάδα από τα Κανάρια Νησία… κόλλησε στο 1-1 κόντρα στην ομάδα του Αλέξαντερ Μεντίνα “Nuevo Los Carmenes”.

Το πρώτο σημαντικό γεγονός του αγώνα δεν ήταν γκολ αλλά… αποβολή, μιας και ο Πιατκόβσκι πήρε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 21ο λεπτό. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Γρανάδα κατάφερε να προηγηθεί στο 43′ με τον Μπρούνο Μέντες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κατοχή άνω του 80% στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να… περάσουν το κέντρο. Στο 68′ βρήκαν το τέρμα της ισοφάρισης με τον Πεχίνο και στη συνέχεια έψαξαν την ανατροπή. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να βάλουν δεύτερο γκολ και… κόλλησαν στο “Χ”.

Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 12 βαθμούς και πλέον απέχουν κατά πέντε από τη 17η Θέλτα. Από την άλλη, η Λας Πάλμας έχει 32, αλλά έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει στο -2 την 6η Ρεάλ Σοσιεδάδ.