Η Ίντερ διέλυσε τη Σαλερνιτάνα και… ξέφυγε

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι επικράτησε με το εμφατικό 4-0 στο “Giuseppe Meazza”, στην αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής της Serie A και διεύρυνε την απόστασή της από τη 2η Γιουβέντους.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό, ώστε η Ίντερ να πάρει άλλη μία εντυπωσιακή νίκη στο πρωτάθλημα. Μόλις στο 17ο λεπτό, ο Τουράμ άνοιξε το σκορ, μετά από ασίστ του Κάρλος Αγκούστο. Δύο λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος χαφ δημιούργησε ξανά, αυτήν τη φορά για τον Λαουτάρο Μαρτίνες που έκανε το 2-0. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ντόυμφρις προσέθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, δίνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων στους “νερατζούρι”. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αρναούτοβιτς στο 90’+1′, μετά από ασίστ του Ολλανδού μπακ. Ο Τριαντάφυλλος Πασαλίδης αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Κάπως έτσι, οι πρωτοπόροι έφτασαν τους 63 βαθμούς και βρίσκονται πια στο +10 από τη 2η Γιουβέντους και το +11 από την 3η Μίλαν. Από την άλλη, η Σαλερνιτάνα συνεχίζει να βρίσκεται στην τελευταία θέση της κατάταξης, με 13 πόντους, όντας στο -7 από τη σωτηρία.