Η Λάρισα ήταν ανώτερη και «λύγισε» την ΑΕΚ με 82-65

Whats App

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στην Basket League, η Λάρισα συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και σήμερα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της ΑΕΚ με 82-65, ανεβαίνοντας έτσι στο 5-9, εν αντιθέσει με την Ένωση που υποχώρησε στο 6-8.

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση με δύο εύστοχα τρίποντα από τον Κολόμ και τον Χάμερ. Λίγο αργότερα, η Ένωση ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (5-12) με κάρφωμα του Γκρίφιν. Η Λάρισα όμως αντέδρασε και στα τελευταία δύο λεπτά του δεκαλέπτου έτρεξε ένα 6-0 σερί, μειώνοντας ξανά τη διαφορά στον πόντο (15-16), που ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

2ο δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν «ζεστά» στη δεύτερη περίοδο έτσι ακριβώς όπως τελείωσαν και την πρώτη. Με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη, οι Θεσσαλοί είχαν αποκτήσει για αρκετή ώρα ένα ισχνό προβάδισμα. Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με ένα εύστοχο τρίποντο του Χάντσον, που έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 4 πόντους (35-31) για το φινάλε του πρώτου μέρους.

3ο δεκάλεπτο

Ο «Δικέφαλος» έδειξε σημάδια βελτίωσης στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της τρίτης περιόδου, ωστόσο το συγκρότημα του Φώτη Τακιανού είχε τις λύσεις. Με ένα κάρφωμα του Μάριτς, η Λάρισα βρέθηκε στο +7 (42-35) και στη συνέχεια κρατούσε σταθερά το προβάδισμα υπέρ της. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, ο Γκριν ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στους 8 πόντους (56-48). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Κουζέλογλου να ευστοχεί μετά από επιθετικό ριμπάουντ και να μειώνει τη διαφορά στους 6 πόντους (56-50).

4ο δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή της τέταρτης περιόδου τις διαθέσεις τους και ευστόχησαν σε δύο τρίποντα με τους Γκριν και Ζάρα, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (62-50). Σε εκείνο το σημείο και μετά από ένα τρίποντο και φάουλ που πέτυχε ο Γκριν, ο τεχνικός της Ένωσης, Στέφανος Δέδας διαμαρτυρήθηκε έντονα με αποτέλεσμα να αποβληθεί από το ματς. Οι Θεσσαλοί επί της ουσίας «κλείδωσαν» την 5η τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, ενώ από την ΑΕΚ αποβλήθηκε και ο Γκρίφιν με τεχνική ποινή μετά από επιθετικό φάουλ που του δόθηκε. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 82-65 σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε με αρκετή ένταση από την πλευρά των φιλοξενούμενων που διαμαρτύρονται για τη διαιτησία.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-31, 56-50, 82-65

Οι κορυφαίοι

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάριν Μάριτς, ο οποίος έφτασε και στο double-double τελειώνοντας το ματς στους 18 πόντους και τα 12 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ντεβόντε Γκριν, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ευστοχώντας σε τρία τρίποντα. Πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Μιχάλη Τσαϊρέλη, ο οποίος είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη μεριά, για την ΑΕΚ ξεχώρισε σήμερα ο Ίαν Χάμερ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Δημήτρης Μαυροειδής, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα

Λάρισα – ΑΕΚ 82-65

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Συμεωνίδης, Αγραφιώτης
Δεκάλεπτα: 15-16, 35-31, 56-50, 82-65

ΛΑΡΙΣΑ (Φώτης Τακιανός): Χάντσον 12 (1), Κρουμπάλι, Γκριν 16 (3), Μάριτς 18, Μούντι 11 (1), Τσαϊρέλης 12, Ζάρας 5 (1), Καράμπελας 3 (1), Παπαντωνίου 2, Μπέρζινς 3 (1)

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κολόμ 9 (2), Πετρόπουλος 8 (1), Γκρίφιν 6, Μαυροειδής 11, Χάμερ 12 (1), Φλιώνης 4 (1), Φιλιππάκος 6, Κουζέλογλου 9.

Whats App

O Κόροιβος ολοκλήρωσε χθες  το απόγευμα τη φετινή του επιτυχημένη παρουσία στην Α2 εθνική , με μια μεγάλη νίκη κόντρα στην πρωταθλήτρια Καρδίτσα, στο Κλειστό της Ήλιδας, κερδίζοντάς τη με σκορ 61-60 (είχε προηγηθεί με 22 πόντους στο ημίχρονο) και τερμάτισε στην 6η θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 17 νίκες-11 ήττες. Τα δεκάλεπτα: 22-6, 44-22, 55-40, 61-60.

Viber

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9 (1), Μίτροβιτς 9 (1), Καλογερίας 4, Ναούμης 6 (2), Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 13 (2), Κάππος 8, Μιχαλούτσος 3, Τάταρης 6, Μαστόρος 3 (1), Νάνος.

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 6, Τσιλούλης 5, Καρράς 1, Κακλαμάνος 2, Σπυριδονίδης 8 (1), Χάλαρης 6, Ντράσκοβιτς 11, Τσούκας, Αλεξιάδης 2, Καραγεωργίου, Βεργίνης 19 (3), Πεφάνης.

Όλες οι Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο ertnews.gr

Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube

Προσοχή! Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των πληροφοριών του παραπάνω άρθρου (όχι αυτολεξεί) ή μέρους αυτών μόνο αν:
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.

Whats App

Το δεύτερο τρόπαιο της Ιστορίας της στο Basketball Champions League, πανηγύρισε η Τενερίφη, η οποία επέστρεψε στο θρόνο της μετά το 2017. Η ομάδα του Τσους Βιντορέτα επικράτησε με 98-87 της «συμπατριώτισσας» της Μανρέσα στον τελικό του φάιναλ φορ της διοργάνωσης, που έριξε αυλαία στο Μπιλμπάο, κρατώντας την κούπα επί ισπανικού εδάφους για τρίτη διαδοχική χρονιά (τις προηγούμενες 2 είχε κάνει το back to back η Μπούργκος).

Viber

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 50-49, 67-82, 87-98

Το ξέσπασμα της Τενερίφης από τα 6.75 στην τρίτη περίοδο, όταν μέτρησε 7 τρίποντα, εκτόξευσε την παραγωγικότητα της ομάδας, η οποία κρατώντας με την άμυνα της τη Μανρέσα κάτω από τους 20 πόντους σε αυτό το διάστημα, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 33-17 και έγραψε στον φωτεινό πίνακα το 82-67 στο 30΄. Με τη διαφορά στο +15, η Τενερίφη δεν αγχώθηκε από την προσπάθεια αντεπίθεσης της Μανρέσα και διατηρώντας την ψυχραιμία της έφτασε χωρίς άγχος στο τελικό 98-87.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Σασού Σαλίν με 18 πόντους, ενώ ο 38χρονος Μαρσελίνιο Χουέρτας εντυπωσίασε με 13 πόντους και 14 ασίστ(!). Κομβικοί και οι Κάιλ Γουίλτζερ και Γκιόργκι Σερμαντίνι με 17 και 14 πόντους, αντίστοιχα. Από την Μανρέσα προσπάθησε ο Τσίμα Μονέκε με 24 πόντους.