Η Τορίνο νίκησε και… βλέπει Ευρώπη

Η ομάδα του Ιβάν Γιούριτς επικράτησε με 2-0 της Λέτσε στο “Stadio Olimpico di Torino” για την 25η αγωνιστική της Serie A και πλησίασε σημαντικά τις θέσεις που οδηγούν στις διοργανώσεις της UEFA.

Μετά από ένα ισορροπημένο και… άγευστο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο με ιδανικό τρόπο. Συγκεκριμένα, στο 50′ ο Ίλιτς δημιούργησε και ο Μπελανόβα σκόραρε για το 1-0. Μετά από 20 λεπτά άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, όταν ο Πόνγκρατσιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και άφησε τους φιλοξενούμενους με παίκτη λιγότερο. Στο 81ο λεπτό ο Ντουβάν Ζαπάτα σκόραρε για το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Κάπως έτσι η Τορίνο ανέβηκε στην 9η θέση, έχοντας 36 βαθμούς. Πλέον απέχει κατά δύο από την 6η Ρόμα και έξι από τις Αταλάντα και Μπολόνια που βρίσκονται στις θέσεις “4” και “5” αντίστοιχα. Από την άλλη, η Λέτσε έμεινε 13η με 24 πόντους, μόλις στο +5 από την 18η Βερόνα.