Ισοπαλία με οκτώ γκολ στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ”

Νιούκαστλ και Λούτον προσέφεραν μοναδικό θέαμα στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ” με το τελικό 4-4 να αναδεικνύει τη μαγεία της Premier League. Εύκολη εντός έδρας νίκη με 4-1 για την Μπράιτον κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, ισοπαλία με σκορ 2-2 για Μπέρνλι και Φούλαμ στο “Τερφ Μουρ”.

Σε ένα ματς με αλλεπάλληλες ανατροπές και απίστευτο θέαμα, η Νιούκαστλ έμεινε στο 4-4 με τη Λούτον. Στην 9η θέση με 33 βαθμούς έμειναν οι “καρακάξες”, που έμειναν πίσω στην διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου, ενώ οι νεοφώτιστοι πήραν “χρυσό” και έφτασαν τους 20, όντας στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Ευρεία νίκη για την Μπράιτον, που επικράτησε εντός έδρας με 4-1 της Κρίσταλ Πάλας και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι “αετοί” έμειναν στην 14η θέση με 24 βαθμούς. Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Μπέρνλι, που ισοφάρισε για το τελικό 2-2 κόντρα στη Φούλαμ στο “Τερφ Μουρ”.

Νιούκαστλ – Λούτον 4-4

Μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης οι “καρακάξες” άνοιξαν το σκορ χάρη στο τέρμα του Λόνγκσταφ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν… γρήγορη απάντηση και στο 21′ έφεραν το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Όσο. Η Νιούκαστλ όμως δεν άργησε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και δύο λεπτά αργότερα (23′) με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Λόνγκσταφ έκανε το 2-1. Η Λούτον για άλλη μια φορά είχε απάντηση και στο 40′ ο Ρος Μπάρκλεϊ ισοφάρισε σε 2-2, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι “χτύπησαν” δύο φορές και… πάγωσαν το “Σεντ Τζέιμς Παρκ”. Αρχικά, στο 59′ ο Κάρλτον Μόρις με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 3-2 και τρία λεπτά αργότερα (62′) ο Αντεμπάγιο με πλασέ μέσα από την περιοχή το 4-2! Οι “καρακάξες” αφυπνίστηκαν και στο 67′ ο Μπρούνο Γκιμαράες με… αλήτικη ασίστ τριβέλα βρήκε τον Τρίπιερ μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ο Άγγλος μπακ με ωραίο πλασέ μείωσε σε 4-3. Στο 74′ ο Μπαρνς με αριστερό πλασέ εκτός περιοχής έκανε το 4-4 και έβαλε φωτιά στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ”! Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και η Λούτον έφυγε με έναν σπουδαίο βαθμό από την έδρα της Νιούκαστλ.

Μπράιτον – Κρίσταλ Πάλας 4-1

Γκολ με το… καλησπέρα για τους “γλάρους”, που έκαναν το 1-0 μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πασκάλ Γκρος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λιούις Ντανκ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ντιν Χέντερσον. Η Μπράιτον ήταν καταιγιστική και πήγε στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους με προβάδισμα τριών τερμάτων. Αρχικά, στο 33′ ο Τζακ Χίνσελγουντ με κεφαλιά από σέντρα του Λάμπτεϊ έκανε το 2-0 και στο αμέσως επόμενο λεπτό (34′) ο Φακούντο Μπουονανότε με σουτ έγραψε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 με κεφαλιά του Ματετά στο 71′, έπειτα από την ωραία σέντρα του Άντερσεν. H Μπράιτον με γκολ του Ζοάο Πέδρο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να γράφει το τελικό 4-1 στο 85′.

Μπέρνλι – Φούλαμ 2-2

Φουριόζα ξεκίνησε το ματς η Φούλαμ. Στο 17′ ο Αντρέας Περέιρα εκτέλεσε κόρνερ και ο Ζοάο Παλίνια με κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (21′) ο Ροντρίγκο Μουνίζ νίκησε τον Τζέιμς Τράφορντ για το 2-0 των “κότατζερς”. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 στο 71′. Ο Ασινιόν έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, ο Φοφανά πήρε την κεφαλιά και βρήκε δίχτυα βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του. Η Μπέρνλι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 90+1′ ξανά με δράστη τον Φοφανά ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε έναν χρυσό βαθμό στη μάχη για της για σωτηρία στην κατηγορία.