Ιτούδης: «Είναι πολλά αυτά που πρέπει να βελτιώσουμε»

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

O ομοσπονδιακός τεχνικός μίλησε μετά την ήττα της Εθνικής (87-80) στην Ισπανία για τα συμπεράσματα που έβγαλε από το δεύτερο φιλικό και μεταξύ άλλων υποστήριξε πως η ομάδα του πρέπει να αλλάξει και να βελτιώσει αρκετά πράγματα στο παιχνίδι της.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ:

«Να σταθώ στην ατμόσφαιρα. Ήταν εκπληκτική και το μπάσκετ είναι εδώ, ακόμα και τον Αύγουστο. Γεμίζουν τα γήπεδα και αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό. Πρέπει να έχουμε ενότητα γιατί ο κόσμος το αγαπάει το άθλημα. Στο τέλος χάσαμε όλα τα δεκάλεπτα. Ήταν κλειστό παιχνίδι ανά δεκάλεπτο και το ποσοστό στις βολές είναι προϊόν ανάλυσης. Έχουμε χάσει 12 βολές.

Είναι καλό να δούμε πράγματα μέσα από την εικόνα μας. Είχαμε καλά διαστήματα αλλά δεν φτάνει αυτό. Ήμασταν αρκετά νευρικοί. Παιχνίδι με παιχνίδι πρέπει να γίνουμε ομάδα. Όταν γίνουμε ομάδα θα μπορούμε να μιλήσουμε περισσότερο. Είναι πολλά πράγματα που πρέπει να βελτιώσουμε. Η επικοινωνία, τα ριμπάουντ, Οι Ισπανοί ανανέωσαν 17 επιθέσεις, αυτό μας πόνεσε. 17 δεύτερες επιθέσεις ήταν πολλές. Χαμηλό σχήμα δεν σημαίνει πως ο άλλος πρέπει να παίρνει τα ριμπάουντ.

Θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω. Δεν μπορώ να πω σε ποιο ποσοστό είμαστε έτοιμοι αυτή τη στιγμή. Προφανώς ότι δεν έχουμε δουλέψει όλοι μαζί μας κοστίζει. Ελπίζουμε στην επιστροφή στην Αθήνα να έχουμε καλά νέα με Σλούκα και Παπαγιάννη. Προσπαθούμε να γίνουμε ομάδα.

Είναι σημαντικό να μας δώσει και ο Μπουντενχόλζερ συμβουλές για τον Γιάννη. Ο Γιάννης είχε ένα πρήξιμο στο γόνατο και τον προφυλάξαμε. Είχε ενοχλήσεις στον αστράγαλο. Για τον Παπαγιάννη τα νέα είναι καλύτερα».

Viber

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη σεζόν της… επιστροφής της στην Euroleague η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς μιας και ηττήθηκε από την Άλμπα με σκορ 100-84.

Έχοντας το μυαλό της… στην περυσινή σεζόν και το EuroCup, η Παρτίζαν παρουσιάστηκε εντελώς απροετοίμαστη στη Γερμανία. Από την άλλη, οι πρωτευουσιάνοι παρουσίασαν μια ελκυστική εικόνα, έχοντας πολλούς παίκτες για πρωταγωνιστές καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς.

Ο αγώνας

Από τα πρώτα λεπτά, οι παίκτες του Ισραέλ Γκονζάλες έδειξαν ότι… δεν αστειεύονται. Έχοντας κατά κύριο λόγο τους Ολίντε και Προσίντα για “μπροστάριδες”, η Άλμπα πέταξε από πάνω της τον ρόλο του αουτσάιντερ. Ο Μάοντο Λο ήταν ο… μαέστρος των Βερολινέζων και με το σκορ να ξεφεύγει, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (33-18).

Για την Παρτίζαν του Ομπράντοβιτς οι Έξουμ και Άντζουσιτς έμοιαζαν (και ήταν) απελπιστικά μόνοι τους. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν μια εξαιρετική εικόνα στην επίθεση, μοιράζοντας τη μπάλα ιδανικά και παίζοντας με υπομονή. Οι 18 ασίστ στο ημίχρονο (πέντε εκ των οποίων του Λο) έδειχναν ακριβώς αυτό. Η απόλυτη κυριαρχία της Άλμπα μεταφράστηκε σε προβάδισμα 18 πόντων (61-43) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Οι Σέρβοι επιχείρησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μισό, όμως αυτό δεν κατέστη δυνατό. Ο Γκονζάλες έβγαζε… πρωταγωνιστές από το καπέλο του και η ομάδα του Βερολίνου έμοιαζε να μην μπορεί να χάσει. Ο Ταμίρ Μπλατ πήρε την “μπαγκέτα” στην επίθεση και ουσιαστικά… καθάρισε το ματς στην τελευταία περίοδο. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με το ματς να λήγει με σκορ 100-84.

O MVP

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λουκ Σίκμα με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 25 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 33-18, 61-43, 77-61, 100-84.

Άλμπα Βερολίνου (Ισραέλ Γκονθάλεθ): Λο 11 (2/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Πρόσιντα 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σμιθ 9 (1/6 τρίποντα), Σνάιντερ 5, Ολίντι 11 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουμάντζι 8 (6 ριμπάουντ), Τίμαν 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίκμα 15 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλατ 16 (4/8 τρίποντα), Ζούσμαν 5 (1).

Παρτίζαν (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 13 (1), Κοπρίβιτσα 2, Πάντερ 13 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές, 1 λάθος), Έξουμ 22 (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Νάναλι 7 (1), Λεσόρ 9 (6 ριμπάουντ), Τριφούνοβιτς 3 (1), Άντζουσιτς 14 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Μαντάρ.

Viber

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο “Σινάν Ερντέμ” για 25 λεπτά, δυσκόλεψε την Αναντολού Έφες, ωστόσο οι γηπεδούχοι… έκαμψαν τη σερβική αντίσταση και επικράτησαν με 72-59 στην πρεμιέρα τους στη Euroleague.

Με τον Γουίλ Κλάιμπερν να βρίσκεται σε… κέφια και τον Βασίλιε Μίτσιτς να “ξυπνάει” στο δεύτερο μέρος, οι Τούρκοι κατάφεραν να… γκρεμίσουν το “ερυθρόλευκο” τείχος και να περιορίσουν επιθετικά τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Ο αγώνας

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με ένα σερί 5-0, με τον Τζέιλεν Άνταμς να πετυχαίνει όλους τους πόντους. Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην… αντεπίθεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 12-12, στο 8′, με τον Κλάιμπερν να πετυχαίνει 5 πόντους. Ο Μπομπουά “έγραψε” το 17-14 με εύστοχο δίποντο, σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος. Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε λιγότερο από δύο λεπτά ανέτρεψε το σκορ (19-17). Μέχρι το 16′ (26-27), οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και απαντούσαν η μία στα καλάθια της άλλης. Το ημίχρονο βρήκε την Αναντολού Εφές να προηγείται με 35-34.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο, με τις δύο ομάδες να “κονταροχτυπιούνται” (41-39, 22′). Η Εφές πάτησε το… γκάζι και ξέφυγε στους έξι πόντους (49-43, 25′), με το δίποντο του Ζίζιτς. Το υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και οι Τούρκοι προηγούνταν με 56-50, στο τέλος της περιόδου. Η Εφές δεν αντιμετώπισε τα ίδια προβλήματα στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν σε διψήφια διαφορά (63-52, 33′). Ο Κλάιμπερν διεύρυνε την απόσταση με συνεχόμενα καλάθια (68-55, 36′). Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν… διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Τούρκους να επικρατούν με τελικό σκορ 72-59.

O MVP

Ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν ο πρωταγωνιστής της Αναντολού Εφές στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα, αφού τελείωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, έχοντας μόνο 1 λάθος, ενώ όταν ο Βασίλιε Μίτσιτς τα έβρισκε… σκούρα, ο Αμερικανός σκόραρε με κάθε τρόπο.

Δεκάλεπτα: 17-14, 35-34, 56-50, 72-59.

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Μπομπουά 10, Μπράιαντ 4, Γκαζί, Κλάιμπερν 19, Άρνα, Τουντσέρ, Πλάις 2, Μίτσιτς 16, Εμπαγιέ 6, Πολονάρα 5, Ζίζιτς 6, Ντάνστον 4.

Ερυθρός Αστέρας (Βλάντιμιρ Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ, Λαζάρεβιτς 6, Άνταμς 9, Μίτροβιτς 3, Λάζιτς 5, Μάρτιν 8, Ιβάνοβιτς 9, Μάρκοβιτς, Κούζμιτς, Πετρούσεφ 6, Τόπιτς, Μπέντιλ 13.

Google News

Μπείτε στην ομάδα μας στο Discord και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μπείτε στην ομάδα μας στο Telegram και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Εγγραφείτε στο Ενημερωτικό Δελτίο μας

Διατηρούμε τα δεδομένα σας ιδιωτικά και μοιράζεστε τα δεδομένα σας μόνο με τρίτα μέρη που καθιστούν δυνατή αυτή την υπηρεσία. Διαβάστε την Πολιτική Απορρήτου μας.

ΚΟΣΜΟΣ23 λεπτά ago

Βloomberg: Κάποτε το ΝΑΤΟ φοβόταν νίκη του Πούτιν στην Ουκρανία – Τώρα… τρέμει για την ήττα του