Ήττα από την Πολωνία και αποκλεισμός για τις Νεάνιδες

Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Παρά το πολύ δυνατό ξεκίνημα, η Εθνική Εφήβων Γυναικών U18 δεν κατάφερε να διατηρήσει σε όλο το παιχνίδι την ίδια απόδοση και ηττήθηκε δίκαια από την Πολωνία με 46-69.

Πικρός αλλά δίκαιος αποκλεισμός για τις νεάνιδες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18, που διεξάγεται στην Κρήτη. Τα πολλά λάθη (17-10) και τα κακά ποσοστά στο τρίποντα (3/19) στοίχισαν στην Εθνική μας ομάδα, που είδε τις Πολωνές να ελέγχουν τα ριμπάουντ (41-46), τις ασίστ (12-20) και τους πόντους στον αιφνιδιασμό (2-14).

Κορυφαίες για την Ελλάδα οι Παλάσκα με 14 πόντους και η Δαμουλάκη που πρόσθεσε άλλους 11, ενώ από την Πολωνία ξεχώρισε η Ούλμαν με 18 πόντους.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και ήλεγξε αρχικά το ρυθμό. Οι Πολωνές δυσκολευόντουσαν να βρουν δίοδο προς τη ρακέτα της Εθνικής μας ομάδας και έμειναν μόλις στους 12 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και για πέντε λεπτά, η ομάδα του Κώστα Κεραμίδα ήταν καταιγιστική, φτάνοντας τη διαφορά και στους 8 πόντους (27-19) στο 15’. Κάπου εκεί όμως ήταν σα να έκλεισαν οι… διακόπτες. Οι Πολωνές με επιμέρους σκορ 5-16 έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενες με 35-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καταστροφικό για την Εθνική μας ομάδα, με επιμέρους σκορ 3-13 και τη διαφορά να φτάνει στις παρυφές των 20 πόντων με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (37-5 στο 33’). Το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε, δυστυχώς, τυπική διαδικασία, καθώς οι προσπάθειες των νεανίδων μας δεν είχαν καθαρό μυαλό, με το τελικό σκορ να βρίσκει την Πολωνία στο +23.

Η Εθνική Εφήβων θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στους αγώνες κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 32-35, 35-48, 46-69.

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΜΠΑΣΚΕΤ

Λαρεντζάκης: «Έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου | Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης»

By

Whats App

Viber

Ο διεθνής γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν εκ των πρωταγωνιστών της νίκης (80-70) των Πειραιωτών στο “Παλαού Μπλαουγκράνα” και σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι αναφέρθηκε στο οικογενειακό κλίμα που υπάρχει στην ομάδα και τη δουλειά που έχει “ρίξει” στο σουτ του.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μίλησε στην κάμερα των καναλιών Novasports για την εμπιστοσύνη που έχει στον εαυτό του, τη χαρά που πήρε από τη νίκη, την καλή άμυνα των “ερυθρολεύκων” και τη σημασία της επικράτησης τους.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

Για το αν ένιωθε ότι έμπαιναν όλα:

«Σίγουρα ένιωθα καλά και έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Είμαι τυχερός που μπήκαν και πανηγυρίσαμε μια μεγάλη νίκη».

Για την εμπιστοσύνη που έχει στο σουτ του:

«Έχω δουλέψει και καθημερινά δουλεύω. Υπάρχουν και μέρες που δεν θα μπουν τα σουτ. Τώρα μπήκαν και κοιτάμε την επόμενη αγωνιστική».

Για την άμυνα:

«Ειδικά η άμυνα είναι το σημείο αναφοράς μας. Όλοι οι παίκτες έχουν μπει στη φιλοσοφία του προπονητή και στη άμυνα και στην επίθεση».

Για τη σημασία της νίκης:

«Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη. Δεν θα περάσουν πολλές ομάδες από εδώ μέσα. Το οικογενειακό κλίμα μας δείχνει τόσο καλά. Αλλά έχουμε περιθώρια βελτίωσης».

Viber

H Μονακό επικράτησε με 83-66 στην έδρα της Βίρτους και… καλωσόρισε τους “νεοφώτιστους” στη διοργάνωση, με τον Αμερικανό γκαρντ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση.

Ο Μάικ Τζέιμς… πήρε από το χέρι τους φιλοξενούμενους και τους οδήγησε στην πρώτη νίκη στη φετινή Euroleague. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, ωστόσο η εμπειρία των Μονεγάσκων και το… άστρο του 32χρονου δεν της επέτρεψαν να φτάσει ως το τέλος.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι “χέρι-χέρι”, με το σκορ στο 3′ να είναι 5-5, στο 4′ 9-9 και στο 7′ 12-12. Δύο σερί καλάθια του Μπακό έδωσαν διαφορά τεσσάρων πόντων στη Βίρτους (16-12, 7:30′). Η Μονακό αντέδρασε και η πρώτη περίοδος τελείωσε, με το σκορ να γράφει 18-18. Οι Μονεγάσκοι ξεκίνησαν με 7-0 σερί το δεύτερο δεκάλεπτο, με τέσσερις πόντους του Τζέιμς (25-18, 11:30′). Ο Αμερικανός γκαρντ και ο Άλφα Ντιαλό διατήρησαν τη διαφορά (36-28, 16′). Ο Μοτιεγιούνας, με δύο καλάθια του, “έγραψε” το 40-34, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο πλευρές να σκοράρουν από εννέα πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά (49-43, 25′). Στη συνέχεια, η Μονακό έκανε σερί 8-0 και ανέβασε τη διαφορά στους 14 (57-43, 27′). Η Μπολόνια, ανήμπορη να αντιδράσει, είδε τη διαφορά να φτάνει τους 18 πόντους (63-45) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μπακό και Μίκι “χτύπησαν” τη ρακέτα των Μονεγάσκων και μείωσαν σε 63-51 (33′). Ντιαλό και Χολ έφτασαν το παιχνίδι στο 72-55 (36′) με συνεχόμενα σουτ, με τον Λούντμπεργκ να απαντά με πέντε σερί πόντους (72-60). Ο Μοερμάν ευστόχησε σε τρίποντο, 40″ πριν τη λήξη, ενώ οι βολές του Οτζελέγιε διαμόρφωσαν το τελικό σκορ (83-66).

Ο MVP

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε… πράγματα και θαύματα στο παρκέ, με τον Αμερικανό να σκοράρει 26 πόντους, με 7/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 6/7 βολές. Ο 32χρονος γκαρντ μάζεψε επίσης 3 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, ενώ έκανε μόλις 2 λάθη.

Δεκάλεπτα: 18-18, 34-40, 45-63, 66-83.

Βίρτους Μπολόνια (Σέρτζιο Σκαριόλο): Κορντινιέ, Μένιον, Μπελινέλι 2, Παγιόλα 2, Μπακό 8, Ζαϊτέ 9, Λούντμπεργκ 14, Χάκετ 7, Μίκι 11, Καμαρά, Γουίμς 2, Οτζελέγιε 11.

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13, Λόιντ, Μπλόσομγκεϊμ 4, Μακουντού, Μπράουν 6, Ντιαλό 15, Μοερμάν 3, Μοτιεγιούνας 8, Ουατάρα, Στρέιζελ, Χολ 8, Τζέιμς 26.