ΑΘΛΗΤΙΚΑ
Καλαϊτζάκης: «Όλοι θέλουν να γίνουν Ναν ή Μάικ Τζέιμς, αλλά ξέρω τη δουλειά μου»
![4142152.jpg](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2024/02/4142152.jpg)
Αμέσως μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού στην έδρα της ΑΕΚ για την 18η αγωνιστική της Basket League, ο διεθνής γκαρντ/φόργουορντ του “τριφυλλιού” μίλησε στον Δημήτρη Χατζηγεωργίου για την βελτιωμένη εικόνα που παρουσιάζει τη φετινή σεζόν.
Αναλυτικά όσα είπε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης στην κάμερα της ΕΡΤ:
Για την νίκη κόντρα στην ΑΕΚ: «Ξέραμε τι θα αντιμετωπίσουμε. Η ΑΕΚ είναι μια δυνατή ομάδα με κορμιά και καλούς παίκτες. Ξέραμε τι θα αντιμετωπίσουμε. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, μοιράσαμε το ροτέισιον και φτάσαμε στην νίκη».
Για το αν προτιμάει τα δύσκολα παιχνίδια: «Όλα τα παιχνίδια μας καταπονούν, ειδικά σε τόσο δύσκολες έδρες. Ξέραμε πως δεν θα έχουμε εύκολο έργο. Για εμάς οι προπονήσεις είναι οι αγώνες. Κάνουμε τη δουλειά μας. Στόχος μας είναι να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι, είτε στην Euroleague, είτε στο πρωτάθλημα. Έχουμε το Κύπελλο τώρα. Θα πάμε συγκεντρωμένοι για να πάρουμε το Κύπελλο».
Για την κούραση που υπάρχει: «Δεν το σκεφτόμαστε αυτό. Είμαστε όλοι έμπειροι. Δεν παραπονιόμαστε, πληρωνόμαστε καλά. Όλα αυτά είναι η δουλειά μας. Πληρωνόμαστε για να το κάνουμε αυτό. Ερχόμαστε στο γήπεδο για να το ευχαριστιόμαστε και θέλουμε να φεύγουμε πάντα νικητές».
Για τη δική του βελτιωμένη εικόνα και το τι άλλαξε: «Θεωρώ ότι η φετινή ομάδα είναι πιο καλή, πιο πλήρης. Ερχόμαστε εμείς από τον πάγκο και μας βοηθούν οι πιο έμπειροι. Ξέρω τη δουλειά μου και μπαίνω και την κάνω. Όλοι θέλουν να βάζουν 20 πόντους. Και τα παιδιά από το σπίτι, που μας βλέπουν, θέλουν να γίνουν Ναν ή Μάικ Τζέιμς. Και εγώ ο ίδιος το θέλω, όλοι θέλουμε να σκοράρουμε. Όμως, φέτος χτίσαμε μια επιθετική ομάδα, όπως έχω δει να γράφουν συχνά, αλλά καταφέρνουμε και στην Euroleague να βάλουμε το αμυντικό κομμάτι. Σταματάμε τους αντιπάλους μας στους 60-65 πόντους. Είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό. Θέλω να συνεχίσουμε να βλέπουμε έτσι το παιχνίδι».
Για την άμυνα της ομάδας του: «Έχουμε δέσει ως ομάδα, είμαστε αρκετό καιρό μαζί πια. Βοηθάμε ο ένας τον άλλον, μας βοηθούν και οι προπονητές, που δίνουν έμφαση στην άμυνα. Έχουμε δέσει, έχουμε πολύ καλή χημεία εντός και εκτός παρκέ. Μπαίνουμε, κερδίζουμε τα παιχνίδια, φεύγουμε και είμαστε πολύ χαρούμενοι».
![astratv](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2023/11/mainlogo.png)
![BANNER ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ver1 01](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2024/07/BANNER_ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ-ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ-ΕΚΘΕΣΗ_ver1-01.jpg)
-
ΕΛΛΑΔΑ18 ώρες ago
Φωτιά: 24 αγροτοδασικές πυρκαγιές το τελευταίο 24ωρο σε όλη τη χώρα – Υπό μερικό έλεγχο η πυρκαγιά στην Τζια
-
ΕΛΛΑΔΑ17 ώρες ago
Καλωσορίσατε στον Οίκο Επίπλου, όπου η αισθητική συναντά την άνεση και την ποιότητα.
-
ΕΛΛΑΔΑ10 ώρες ago
Καιρός: Έως 37 βαθμούς η θερμοκρασία – Πού θα έχει καταιγίδες, πότε θα βρέξει στην Αττική
-
ΠΟΛΙΤΙΚΗ6 ώρες ago
Κυβερνητικά πυρά σε Κασσελάκη – «Για τα μάτια του κόσμου η διαγραφή Πολάκη»
-
ΕΛΛΑΔΑ15 ώρες ago
Πάτρα: Νέα τραγωδία σε ένα 24ωρο: Δεύτερη γυναίκα έπαθε επιπλοκή στον 9ο μήνα – Νεκρό το βρέφος
-
ΑΘΛΗΤΙΚΑ19 ώρες ago
Αταμάν: «Αν έχεις τον Σλούκα στη σωστή ομάδα, θα απολαύσεις νέα τρόπαια»
-
VIDEO5 ώρες ago
ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
-
ΕΛΛΑΔΑ2 ώρες ago
Πολύ υψηλός κίνδυνος φωτιάς το Σάββατο σε μεγάλο μέρος της νησιωτικής Ελλάδας