ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

“Καθάρισε” από το ημίχρονο η Αλ Ιτιχάντ

Με τους Καντέ και Μπενζεμά να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, η ομάδα της Σαουδικής Αραβίας πέρασε σβηστά από την Όκλαντ, της οποίας επικράτησε εύκολα με 3-0 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε στον πρώτο γύρο η οικοδέσποινα του FIFA Club World Cup 2023, Αλ Ιτιχάντ, που πέρασε άνετα το εμπόδιο της Όκλαντ και συνεχίζει στους «8» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Αλ Αχλί (15/12, 20:00) από την Αίγυπτο.

Η ομάδα του Μαρσέλο Γκαγιάρδο κυριάρχησε από πολύ νωρίς στο παιχνίδι και μέσα σε 11 λεπτά “καθάρισε” την πρόκριση, πετυχαίνοντας τρία γκολ, πριν βγει το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Η Αλ Ιτιχάντ προηγήθηκε στο 29′ με τον Ρομαρίνιο να ανοίγει το σκορ και τους Καντέ (34’), Μπενζεμά (40’) να διαμορφώνουν το τελικό 3-0, καθώς στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε.//ΜΠ.