Μπείτε στην ομάδα μας στο WhatsUP και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Μοιράσου το αρθρο!

Viber

Μπείτε στην ομάδα μας στο Viber και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Στη διάθεση του κόσμου τέθηκαν ήδη τα… μαγικά χαρτάκια για όλα τα εντός έδρας παιχνίδια του Ολυμπιακού στην Euroleague ως το τέλος του χρόνου, όπως και αυτά για το κομβικό ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό για την Basket League στις 5/12.

Οι φίλοι του Ολυμπιακού έχουν από σήμερα (25/11) τη δυνατότητα να αγοράσουν τα εισιτήρια για τα επερχόμενα παιχνίδια της ομάδας τους στο ΣΕΦ, όσον αφορά το πρόγραμμα όλου του Δεκεμβρίου στην Euroleague. Το ίδιο ισχύει όμως και για το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα της Basket League, το οποίο είναι προγραμματισμένο για τις 5 Δεκεμβρίου. Οι αγώνες στην Euroleague είναι με τη Βίρτους Μπολόνια, την Φενέρμπαχτσε, αλλά και τον Ερυθρό Αστέρα.

Αναλυτικά η “ερυθρόλευκη” ανακοίνωση:

«Για την καλύτερη εξυπηρέτηση και προγραμματισμό των φιλάθλων, η Κ.Α.Ε. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ανακοινώνει ότι την Παρασκευή 25/11/2022 και ώρα 12:00 θα ξεκινήσει η διάθεση εισιτηρίων για τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες της Κανονικής Περιόδου της Turkish Airlines Euroleague καθώς επίσης και για τον Αγώνα του Ελληνικού Πρωταθλήματος BASKETLEAGUE 2022/2023 με τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ για τον μήνα ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ.

Τα εισιτήρια θα είναι διαθέσιμα προς πώληση σε πρώτη φάση, μέσω του www.olympiacosbc.gr από το www.ticketmaster.gr, είτε μέσω του τηλεφωνικού κέντρου, στο τηλέφωνο 2111996007. Οι αγώνες για τους οποίους θα πωλούνται εισιτήρια είναι οι παρακάτω:

Δευτέρα 05/12/2022 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (19:15)

Παρασκευή 09/12/2022 OLYMPIACOS BC – VIRTUS SEGAFREDO BOLOGNA (21:00)

Τρίτη 13/12/2022 OLYMPIACOS BC – FENERBAHCE BEKO ISTANBUL (21:00)

Πέμπτη 22/12/2022 OLYMPIACOS BC – CRVENA ZVEZDA MTS BELGRADE (21:00)

Για τα επιπλέον εισιτήρια που θα διατίθενται ανά αγώνα, θα βγαίνουν και οι σχετικές ανακοινώσεις. Πάρε και εσύ θέση στην εξέδρα και στήριξε με τη δύναμη της φωνής σου την προσπάθεια της ομάδας μας». //

Μπείτε στην ομάδα μας στο Facebook και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Google News

Ακολουθήστε το astratv.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

ΜΠΑΣΚΕΤ

“Ερυθρόλευκη” ραψωδία στην Πάτρα (video)

By

Whats App

Viber

Ένας ονειρικός Ολυμπιακός με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια (17/30, 56%), διέλυσε τον Προμηθέα με 100-72 και συνέχισε την αήττητη πορεία του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Στο 2-3 ρεκόρ “έπεσαν” οι Πατρινοί.

Το 7/7 στην Basket League έκανε ο Ολυμπιακός με εκκωφαντικό τρόπο, ισοπεδώνοντας τον Προμηθέα στην Πάτρα με. Οι “ερυθρόλευκοι” εκτελώντας με εξωπραγματικά ποσοστά έξω από τα 6,75 (56%) δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στο συγκρότημα του Μάκη Γιατρά. Κορυφαίοι για τους νικητές ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ που σημείωσαν από 22 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κουλμπόκα με 10.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό μπήκαν οι δύο ομάδες στην επίθεση, έχοντας τρομερά ποσοστά ευστοχίας. Μετά την συμπλήρωση 4 λεπτών, το σκορ ήταν στο 15-15. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν να “πυροβολούν” έξω από τα 6,75 με ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το εκπληκτικό 39-20. Για το Προμηθέα, σκόραραν οι Γιανγκ, Ντάγκουμπιτς και Κουλμπόκα.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με πλουραλισμό στην επίθεση, σωστές αποστάσεις και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας εντός πεδιάς, κατάφερε να αυξήσει την διαφορά του στους 20, 57-37, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για να περάσει με νίκη από την Πάτρα.

Με σπασμένα φρένα, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ήταν “άχαστος” από την περιφέρεια (6/6 σε αυτό το σημείο) και πήρε διαφορά 30 πόντων, 74-64 στο 25′. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση να πατήσουν φρένο. Σκυτάλη πήραν Βεζένκοφ και Φαλ με τους Πειραιώτες να κλείνουν την τρίτη περίοδο με το εντυπωσιακό συν 39!, 87-48.

Η διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αντί να μειώνεται αυξανόταν. Ο Ολυμπιακός, με γκολ – φάουλ του Κώστα Παπανικολάου προηγήθηκε με 41 πόντους διαφορά, 95-54 στο 34′. Οι φιλοξενούμενοι έσβησαν τις μηχανές από εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 100-72.//

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιανγκ 6 (2/7 σουτ), Γκίκας 5 (1), Τανούλης 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουλμπόκα 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κάουαν 2, Κόντιτ 10 (5/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 2, Λάγιος 2, Κακλαμανάκης, Σίμπσον 9 (3/5 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά), Βεζένκοβ 22 (5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλακ 11 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 22 (2/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα), Κάναν 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 3 (1/5 σουτ), Πάπας 3 (1), Φαλ 6 (3/3 δίποντα), Μπόλομποϊ 4

Viber

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 72-65 της Μεγάλης Βρετανίας, ανατρέποντας το -5 του ημιχρόνου και συνεχίζει με το απόλυτο, στην προκριματική φάση του Eurobasket 2023.

Η Εθνική Μπάσκετ Γυναικών κέρδισε με 72-65 τη Μεγάλη Βρετανία και πέτυχε τη τέταρτη νίκη της, σε ισάρριθμες αναμετρήσεις, στην προκριματική φάση του Eurobasket 2023. Η Ελλάδα ήταν λίγο υποτονική στο πρώτο μέρος, όμως με τρομερή ανατροπή στην επανάληψη και με τις Φασούλα (22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Σπανού (15 πόντους, 12 ριμπάουντ) και Σταμάτη (14 πόντους) να βγαίνουν μπροστά, πήρε τη σπουδαία νίκη, έχοντας και σημαντική διαφορά υπέρ της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με σκορ εκατέρωθεν ξεκίνησε η αναμέτρηση, με την Σπανού και τη Φασούλα να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αλλά οι φιλοξενούμενες απαντούσαν με εύκολους πόντους κοντά στο καλάθι για το 11-10 στο 6′. Με τη Σταμάτη όμως να μπαίνει στην εξίσωση και την άμυνά της Ελλάδας να ανταποκρίνεται καλά, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +6 (18-12). Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε. Η Μεγάλη Βρετανία με τις Λέοναρντ και Φαγκμπένλε να είναι ασταμάτητες, έτρεξε ένα επιμέρους 14-0, παίρνοντας προβάδισμα οκτώ πόντων για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (18-26 στο 15′). Μία μίνι αντίδραση της Εθνικής μας, έκλεισε το ημίχρονο στο -5 (31-36).

Στην επανάληψη είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι. Η Ελλάδα μπήκε αποφασισμένη να πάρει το προβάδισμα, όμως η Μεγάλη Βρετανία συνέχιζε να βρίσκει λύσεις κοντά στο καλάθι, με το σκορ να είναι στην απόλυτη ισορροπία στα μέσα της τρίτης περιόδου (42-42 στο 25′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με έναν πόντο, μετά από διαδοχικά άστοχα σουτ των δύο ομάδων (49-50 στο 30′). Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τις ομάδες αρκετά αγχωμένες, αστοχώντας σε αρκετές προσπάθειες, με το σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο (60-61 στο 34′). Ένα ξέσπασμα της Ελλάδας στα τελευταία 3:30′ ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη με 72-65, με τις Σπανού και Σταμάτη να “καθαρίζουν” στα δύσκολα και την Εθνική μας να συνεχίζει με το απόλυτο στα προκριματικά του Eurobasket 2023.