Κυρίαρχο το Περιστέρι με πληθωρικό Ράγκλαντ και φοβερό Χουγκάζ

Με τον Αμερικανό γκαρντ να έχει γεμάτη στατιστική και τον Έλληνα πάουερ φόργουορντ να τον ακολουθεί, η ομάδα των δυτικών προαστίων έφθασε σε άνετη επικράτηση επί του Αμαρουσίου με 95-72 στο “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου” για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Μόνο στη τρίτη θέση της Basket League βρίσκεται πλέον το Περιστέρι, που πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και ανέβασε το ρεκόρ του στο 10-6. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά την ανοδική της πορεία εντός των συνόρων, δείχνοντας το καλό της πρόσωπο, μετά την ήττα από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην πρεμιέρα των “16” του Basketball Champions League. Από την άλλη, το Μαρούσι έφθασε τις τρεις διαδοχικές ήττες και με ρεκόρ 5-11 ισοβαθμεί στην προτελευταία θέση με Καρδίτσα και Λαύριο.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, καταφέρνοντας να χτίσουν μία καλή διαφορά στα πρώτα λεπτά. Το Περιστέρι ξεκίνησε το παιχνίδι με επιμέρους 10-2 και λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου έφθασε σε διψήφια διαφορά (15-4). Το Μαρούσι κατάφερε να επιστρέψει και να μειώσει τη διαφορά. Μάλιστα, οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη ισοφάρισαν σε 36-36, αλλά δύο τρίποντα του Χουγκάζ διαμόρφωσαν το 42-36 του ημιχρόνου.

Το μεγάλο πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους ήταν ότι δεν μπόρεσαν να περιορίσουν την παραγωγικότητα των γηπεδούχων. Οι Περιστεριώτες με πρωταγωνιστή τον Ράγκλαντ σε σκοράρισμα και δημιουργία, πέτυχαν 28 πόντους στη τρίτη περίοδο και διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφιες τιμές. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία δέκα λεπτά, πόσω μάλλον από τη στιγμή που οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 70-58, 95-72