Λύγισε με φοβερό Γουόκαπ το Περιστέρι

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” διατηρούσαν σταθερά τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφθασαν τελικά στη νίκη με 87-74 στο ΣΕΦ για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Συνεχίζει να ανεβάζει στροφές ο Ολυμπιακός, που έχει φθάσει πλέον τις έξι συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και έχει πλέον ρεκόρ 7-1 στο ελληνικό πρωτάθλημα, καταφέρνοντας να μην αγχωθεί, παρά την πίεση που άσκησε το Περιστέρι μέχρι το φινάλε. Από την άλλη, η ομάδα των δυτικών προαστίων μετρούσε τέσσερις νίκες στη Basket League, αλλά σταμάτησε το σερί της στο ΣΕΦ και έπεσε στο 4-4.

Ο αγώνας

Αρκετά χαμηλό το σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά στην επιθετική τους λειτουργία. Ο Κάνααν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, που δεν μπόρεσε να ξεφύγει αρχικά, καθώς ο Τόμπσον πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους για το Περιστέρι και μείωσε σε 12-10 στο 6′. Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν πολλά πράγματα από τους Μιλουτίνοφ και Πίτερς, δείχνοντας βελτιωμένη εικόνα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Σερί 10-0 από τους “ερυθρόλευκους”, που πήγαν στο 22-10 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (27-14).

Διαφορετικό πρόσωπο έδειξαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, αφού κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, έχοντας ένα καλό διάστημα, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Σχεδόν τρία λεπτά χρειάστηκε για να σκοράρει ο Ολυμπιακός, που έφθασε στο +15 (40-25), αλλά χαλάρωσε υπερβολικά. Το Περιστέρι απάντησε με σερί 8-0 και με τρίποντα των Κασελάκη, Γουίλιαμς, έκανε το 40-33, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ καλά το δεύτερο μέρος, χτίζοντας και πάλι μία μεγάλη διαφορά σε μικρό χρονικό διάστημα. Με συνεχόμενα καλάθια ο Γουόκαπ έφερε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +17 (52-35). Οι “κυανοκίτρινοι” όμως κατάφεραν να επιστρέψουν και με τα σουτ των Ράγκλαντ, Γουίλιαμς, έκαναν ένα επιμέρους 11-3, για να μειώσουν σε 55-46 στα μισά της τρίτης περιόδου. Όμως, οι γηπεδούχοι έπαιξαν και πάλι καλή άμυνα, καταφέρνοντας να περιορίσουν την παραγωγικότητα του Περιστερίου και να βρίσκονται στο +11 (63-52) στο 30′.

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκε ο Ολυμπιακός στη τελευταία περίοδο, θέλοντας να “καθαρίσει” το ματς. Οι “ερυθρόλευκοι” με επιμέρους 10-2 έφεραν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, που ήταν το +19 (73-54) στο 32′. Κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι, αφού αν και το Περιστέρι προσπάθησε να επιστρέψει, δεν τα κατάφερε, καθώς δεν είχε τον χρόνο σύμμαχό του. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε μονοψήφιο αριθμό με το 83-74, αλλά έμενε κάτι παραπάνω από ένα λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-33, 63-52, 87-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 22 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 2 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 14 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 13 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπραζντέικις 2 (1/4 σουτ), Μιλουτίνοφ 9 (3/5 δίποντα, 3/3 βολές), Σίκμα 3 (1/4 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 13 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Γουίλιαμς 12 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 15 (7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χουγκάζ 2, Μήτρου-Λονγκ 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές), Ντάνγκουμπιτς 5, Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο 4