Λύγισε τον μαχητικό ΠΑΟΚ και παραμένει αήττητος (video)

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” κέρδισε τις εντυπώσεις στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, ωστόσο στο τέλος μίλησε η ποιότητα του Παναθηναϊκού, που πάτησε… γκάζι στο φινάλε, πήρε διαφορά και τη νίκη με 97-85, που τον διατηρεί στην κορυφή της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, αλλά δεν άντεξε στο τέλος. Το “τριφύλλι” σοβαρεύτηκε ξανά στα τελευταία λεπτά και έφθασε χωρίς προβλήματα στη νίκη, που τον διατηρεί αήττητο στο ελληνικό πρωτάθλημα, έχοντας δέκα νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ έπεσε στο 5-5. Αμφότεροι έχουν κρίσιμες ευρωπαϊκές υποχρεώσεις απέναντι σε Βιλερμπάν (14/12, 22:00) και Χάποελ Ιερουσαλήμ (13/12, 19:30) εκτός έδρας.

O αγώνας

Νωχελικό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι, καθώς απέναντι στην καλή αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και αρχικά έμεινε χαμηλά στο σκορ. Αντίθετα, οι Θεσσαλονικείς είδαν τον Γκίλμορ να πετυχαίνει 11 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά, διαμορφώνοντας το 13-10 υπέρ της ομάδας του. Με τους Μήτογλου και Ναν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-17, 1:10 πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, όμως ένα καλάθι του Σμιθ και ένα του Μπελιάουσκας έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +5 (22-17) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Φανταστική εκκίνηση στη δεύτερη περίοδο για τους παίκτες του Φώτη Τακιανού, οι οποίοι με συνεχόμενα καλάθια των Μαργαρίτη και Τσαϊρέλη πήγαν στο +9 (26-17) στο 11′ και διατήρησαν τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα μέχρι και το 15ο λεπτό, με τον Άλστον να διαμορφώνει το 36-27 με τρίποντο. Με σερί 8-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 36-35, δια χειρός Μαντζούκα. Ο Γκραντ έβαλε το “τριφύλλι” μπροστά στο σκορ μετά από ώρα, με 45-42, αλλά ο Μπελιάουσκας με buzzer beater διαμόρφωσε το ισόπαλο 45-45 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Διαφορετική εικόνα από τους “πράσινους” στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, καθώς ανέβασαν ένταση στην άμυνά τους και πλέον είχαν και μεγαλύτερη παραγωγικότητα στην επίθεση. Μόνο με βολές σκόραρε ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά και ο Παναθηναϊκός με επιμέρους 10-2 βρέθηκε στο +8 (55-47). Ο Σμιθ μείωσε σε 55-50 με τρίποντο και ακολούθησε ένα σερί 9-0 για τους γηπεδούχους, που στο 26′ πήγαν στο +16 (66-50). Οι “ασπρόμαυροι” μείωσαν ξανά σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά (70-62), αλλά ο Μήτογλου με δύο καλάθια έκανε το 74-62, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν χαλάρωσαν λόγω της διαφοράς και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να επιστρέψουν και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε περισσότερα από τρία λεπτά για να ευστοχήσει σε σουτ εντός πεδιάς και οι συνεχόμενοι πόντοι του Φρίντρικσον έφεραν τη διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού (82-80), 4:22 πριν το τέλος. Ωστόσο, με σερί 10-0 οι “πράσινοι” τελείωσαν το παιχνίδι, έχοντας διαφορά 12 πόντων (92-80), 1:48 πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 45-45, 74-62, 97-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα 6 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκραντ 3 (1) , Αντετοκούνμπο 6 , Μαντζούκας 6 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ) , Καλαϊτζάκης 10 (3 ριμπάουντ) , Γκάι 2, Μπαλτσερόφσκι 11 (3 κλεψίματα), Ναν 21 (5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 11 (1/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Μήτογλου 19 (8/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Λεσόρ 2.

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Γκίλμορ 14 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σχίζας 2 (4 ασίστ), Φρίντρικσον 15 (1/2 τρίποντα, 11 ασίστ) , Άλστον 18 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Σμιθ 8 (1/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα) , Τσιακμάς 3 (1) , Τσαϊρέλης 13 (4 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5 (1) , Μπελιάουσκας 7 (1/4 τρίποντα), Αρσενόπουλος.