Λύγισε τον ΠΑΟΚ με φοβερή ανατροπή και τρομερό Καμπενγκέλε

Μπορεί ο “Δικέφαλος του Βορρά” να βρέθηκε στο +17 στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο η ΑΕΚ γύρισε το ματς, φθάνοντας άνετα στη νίκη με 90-70. Εμφάνιση καριέρας από τον Καναδό σέντερ με 30 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ και έντονες συγκινήσεις είχε το ντέρμπι των δικεφάλων για την 8η αγωνιστική της Basket League. Οι δύο ομάδες απέδωσαν ωραίο μπάσκετ στο παρκέ του κλειστού των Άνω Λιοσίων, είχαν από ένα ημίχρονο η κάθε μία, αλλά στο τέλος χαμογέλασε η ΑΕΚ, που έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, ανεβαίνοντας στο 4-4. Ίδιο ρεκόρ πλέον και για τον ΠΑΟΚ, που μετρούσε δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα, πριν το παιχνίδι αυτό. Για τους Θεσσαλονικείς ακολουθεί σημαντικός ευρωπαϊκός αγώνας απέναντι στη Μπενφίκα (29/11, 19:30, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) στην Πυλαία, για το Basketball Champions League.

Αρκετά ανταγωνιστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η ΑΕΚ επιχείρησε να πάει κοντά στο καλάθι με τους Κουζμίνσκας και Καμπενγκέλε, ενώ ο ΠΑΟΚ πήρε -κατά κύριο λόγο- επιθέσεις από την περιφέρεια με τους Χάρισον και Φρίντρικσον. Κάπως έτσι προήλθε το 10-10 στα μισά της πρώτης περιόδου, πριν ξεκινήσει η αντεπίθεση του “Δικεφάλου του Βορρά”, που έφθασε σε διψήφια διαφορά, λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Οι “ασπρόμαυροι” χτυπήσαν τους γηπεδούχους στο ζωγραφιστό με τους Τσαϊρέλη και Άλστον οι οποίοι με συνεχόμενα καλάθια διαμόρφωσαν το 25-15 για την ομάδα τους.