“Λύτρωσε” τη Ρεάλ ο Καρβαχάλ

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μέσα στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι γλίτωσε το… κάζο από την Αλμερία, πήρε τη νίκη με 3-2 για την 21η αγωνιστική της La Liga και παρέμεινε στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι… πάγωσαν τη Μαδρίτη μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Ρομπερτόνε να δημιουργεί και τον Ραμαζάνι να σκοράρει. Η Ρεάλ είχε συντριπτικά την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με τρόπο ουσιαστικό την αντίπαλο εστία. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ακριβώς όπως ξεκίνησε, δηλαδή με τον Γκονζάλεθ να βάζει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 2-0. Οι “μερένγκες” αντέδρασαν στο δεύτερο μισό και κατάφεραν να μειώσουν με χτύπημα πέναλτι του Μπέλιγχαμ στο 56′. Μετά από 11 λεπτά, ο Βινίσιους συνεργάστηκε με τον Τσουαμενί και ισοφάρισε σε 2-2. Ο Καρβαχάλ ήταν αυτός που ολοκλήρωσε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ. Ο Ισπανός μπακ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 90’+9′.